Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Filodendron Birkin (Philodendron birkin) to roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae). Filodendrony to rośliny tropikalne występujące głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.

Ta wyjątkowa roślina różni się od innych filodendronów m.in. pokrojem, który jest kępiasty i zwarty (wytwarza tzw. samowspierającą się łodygę). Rośnie wolno i może dorastać od 60 cm do nawet 1 m wysokości. Liście są duże, ogonkowe i wzorzyste – jasne, kremowo-białe prążki na ciemno zielonym tle są ułożone wzdłuż nerwów bocznych. Blaszka liściowa jest błyszcząca, całobrzega i dość miękka. Młode liście początkowo są bardzo jasne i jednolite.

W warunkach domowych filodendron kwitnie niezmiernie rzadko. Wytwarza kwiatostan typu kolba otoczony pochwą.

Wymagana i uprawa

Uprawa filodendrona Birkin jest dość prosta. Jak większość roślin z tej rodziny preferuje on jasne stanowiska o rozproszonym świetle (bez niego, roślina może "tracić" wzór na liściach) oraz żyzną, przepuszczalną, próchniczą, stale lekko wilgotną ziemię.

Birkin należy systematycznie podlewać niewielką ilością wody (uważać na gnicie korzeni). Lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto umieść roślinę na tacy z mokrymi kamykami. Można go zraszać. W czasie wzrostu dobrze jest nawozić roślinę produktami do roślin o ozdobnych liściach.

W miesiącach zimowych roślina przechodzi w stan uśpienia – należy go wtedy mniej podlewać i nie nawozić. Unikajmy sąsiedztwa z grzejnikami.

Filodendron rozmnaża się wyłącznie przez podział. Można to robić w trakcie przesadzania, które należy wykonać wczesną wiosną, gdy roślina przerośnie swoją doniczkę (raz na 2-3 lata).

Zastosowanie

Filodendron Birkin to wciąż dość nowa roślina, należąca do odmian/gatunków kolekcjonerskich. Doskonale sprawdza się jako ozdoba parapetów wschodnich i zachodnich. Może stanowić część aranżacji w stylu urban jungle jak i stać się przyciągającym uwagę soliterem.

Ciekawostki

Filodendron Birkin powstał w efekcie wystąpienia naturalnej mutacji na filodendronie Rojo Congo – znanej od dawna roślinie doniczkowej. Powstał w Stanach Zjednoczonych na Florydzie.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: sweemingyoung/Depositphotos, Małgorzata Wójcik