Filodendron Birkin (Philodendron birkin) to roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae). Filodendrony to rośliny tropikalne występujące głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.
Ta wyjątkowa roślina różni się od innych filodendronów m.in. pokrojem, który jest kępiasty i zwarty (wytwarza tzw. samowspierającą się łodygę). Rośnie wolno i może dorastać od 60 cm do nawet 1 m wysokości. Liście są duże, ogonkowe i wzorzyste – jasne, kremowo-białe prążki na ciemno zielonym tle są ułożone wzdłuż nerwów bocznych. Blaszka liściowa jest błyszcząca, całobrzega i dość miękka. Młode liście początkowo są bardzo jasne i jednolite.
W warunkach domowych filodendron kwitnie niezmiernie rzadko. Wytwarza kwiatostan typu kolba otoczony pochwą.
Wymagana i uprawa
Uprawa filodendrona Birkin jest dość prosta. Jak większość roślin z tej rodziny preferuje on jasne stanowiska o rozproszonym świetle (bez niego, roślina może "tracić" wzór na liściach) oraz żyzną, przepuszczalną, próchniczą, stale lekko wilgotną ziemię.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Birkin należy systematycznie podlewać niewielką ilością wody (uważać na gnicie korzeni). Lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto umieść roślinę na tacy z mokrymi kamykami. Można go zraszać. W czasie wzrostu dobrze jest nawozić roślinę produktami do roślin o ozdobnych liściach.
W miesiącach zimowych roślina przechodzi w stan uśpienia – należy go wtedy mniej podlewać i nie nawozić. Unikajmy sąsiedztwa z grzejnikami.
Filodendron rozmnaża się wyłącznie przez podział. Można to robić w trakcie przesadzania, które należy wykonać wczesną wiosną, gdy roślina przerośnie swoją doniczkę (raz na 2-3 lata).
Zastosowanie
Filodendron Birkin to wciąż dość nowa roślina, należąca do odmian/gatunków kolekcjonerskich. Doskonale sprawdza się jako ozdoba parapetów wschodnich i zachodnich. Może stanowić część aranżacji w stylu urban jungle jak i stać się przyciągającym uwagę soliterem.
Ciekawostki
Filodendron Birkin powstał w efekcie wystąpienia naturalnej mutacji na filodendronie Rojo Congo – znanej od dawna roślinie doniczkowej. Powstał w Stanach Zjednoczonych na Florydzie.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: sweemingyoung/Depositphotos, Małgorzata Wójcik