Logo
Logo

Jakie podłoże dla filodendrona? Jak je zrobić samodzielnie?

Filodendrony to prawdziwi celebryci, cieszący się wśród miłośników roślin doniczkowych ogromną popularnością. Trudno się nawet temu dziwić, gdyż zaskakują różnorodnością kształtów oraz barw swoich liści, a także bardzo zróżnicowanym pokrojem i wielkością, ponieważ jedne rozrastają się w duże, rozłożyste kępy, inne natomiast pną się w górę po specjalnie przygotowanych dla nich kratkach i palikach. Niełatwym zadaniem może okazać się dobranie do nich odpowiedniej ziemi! Poznaj wymagania roślin i dowiedz się, jak samemu zrobić idealne podłoże dla filodedrona.

Spis treści
Czego potrzebują filodendrony względem podłoża? Jakie właściwości powinna mieć ziemia dla filodendrona? Jak zrobić podłoże dla filodendronów?

Wymagania filodendronów

Filodendrony różnią się jednak nie tylko wylądem, ale też wymaganiami, bo chociaż wszystkie pochodzą z tropików, w naturze zasiedlają bardzo rożne środowiska, dlatego w zależności od gatunku mogą oczekiwać wyższych bądź niższych temperatur, więcej lub mniej światła, a także bardziej lub mniej wilgotnego powietrza. Wszystkie jednak mają pewną cechę wspólną, nie lubią bowiem ciężkiego i mokrego podłoża. Posadzone w takiej ziemi, szybko zaczynają chorować, marnieć, zasychać lub obumierać, całkowicie tracąc swoje walory ozdobne. A ponieważ nie lubią też suszy i są wrażliwe na zasolenie gleby, wybór podłoża do ich uprawy może być pewnym wyzwaniem.

Trudny kompromis

Najbardziej odpowiednie do uprawy filodendronów byłoby podłoże próchnicze, przepuszczalne i przewiewne, ale też chłonne i zdolne do zatrzymywania dostatecznie dużej ilości wody. Niełatwo jest jednak uzyskać takie parametry, gdyż powszechnie stosowane do uprawy roślin doniczkowych podłoża uniwersalne są dla filodendronów zbyt ciężkie i za bardzo zbite, natomiast ziemia dla kaktusów czy epifitów, zbyt lekka i nadmiernie przewiewna. Wprawdzie na rynku możemy znaleźć już też specjalną ziemię dla filodendronów i monster, ale ponieważ jest ona jeszcze dość trudno dostępna, najlepiej przygotować ją samodzielnie, wspierając się przy jej komponowaniu składem takiego właśnie, gotowego podłoża.

Przepis na podłoże dla filodendronów

Jako bazy podłoża dla filodendronów możemy użyć tradycyjnej ziemi uniwersalnej dla roślin doniczkowych, którą mieszamy następnie z rozluźniającymi dodatkami takimi jak perlit, płukany piasek, keramzyt czy chipsy kokosowe (zrębki). Poszczególne materiały mają nieco inne właściwości (perlit nie chłonie wody, ale doskonale spulchnia i rozluźnia podłoże, odprowadzając z niego nadmiar wilgoci, piasek poprawia przepuszczalność ziemi, keramzyt napowietrza ją i zapewnia dostęp powietrza do korzeni oraz pomaga utrzymać stabilną temperaturę podłoża, z kolei zrębki kokosowe absorbują wodę i dobrze utrzymują wilgoć, jednocześnie napowietrzając ziemię i chroniąc korzenie roślin przed zalaniem), ale wszystkie pozwalają utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni roślin oraz poprawiają przepuszczalność, chłonność i napowietrzenie podłoża. Do mieszanki warto dodać także nieco biohumusu lub dobrze rozłożonego kompostu, które będą źródłem materii organicznej, sprzyjającej tworzeniu się cennej i bogatej w składniki odżywcze próchnicy.

Biohumus Extra Uniwersalny, Sypki
Bardzo bogata mikroflora bakteryjna oraz próchnica pokarmowa znakomicie wpływają na wzrost, kondycję i zdrowie roślin. Przeznaczony do ogólnego zasilania roślin doniczkowych ale też rabatowych i działkowych.
Kup w sklepie online

Komponenty rozluźniające powinny stanowić połowę, a nawet 60% gotowego podłoża dla filodendronów, ponieważ jednak każdy z materiałów ma nieco inne właściwości, warto dodać do ziemi kilka z nich (3-4) i to miej więcej w równych proporcjach (np. 40-50% podłoże bazowe + 15-20% każdego ze składników).

Z godnych polecenia dodatków do ziemi dla filodendronów, na uwagę zasługuje też węgiel aktywny, który działa odkażająco i chroni korzenie roślin przed infekcjami grzybowymi, przekompostowana kora sosnowa, która pomaga utrzymać odpowiedni, lekko kwaśny odczyn pH podłoża oraz wermikulit, który w przeciwieństwie do perlitu potrafi kumulować wodę, stopniowo uwalniając ją do podłoża w miarę potrzeby, co zapobiega zarówno zalaniu jak i przesychaniu roślin.

Wermikulit ogrodniczy
To naturalny minerał bogaty w magnez, wapń, potas, żelazo i krzem – powstaje w podczas naturalnych przemian skalnych. Jest idealnym składnikiem podłoża dla roślin doniczkowych i nie tylko.
Kup w sklepie online


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: AmpYang Images / AdobeStock

Autor
Jakie podłoże dla filodendrona? Jak je zrobić samodzielnie?
Jakie podłoże dla filodendrona? Jak je zrobić samodzielnie?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI