Logo
Logo

Wermikulit ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Wermikulit to jeden z naturalnych minerałów stosowanych w uprawie roślin. Dzięki swoim właściwościom poprawia strukturę gleby i wspiera rozwój roślin. Stosowany może być zarówno w uprawie gruntowej, jak i doniczkowej.

Z artykułu dowiesz się:
  • Co to wermikulit?
  • Zalety stosowania wermikulitu?
  • Gdzie kupić wermikulit?
  • Jak stosować?

Czym jest wermikulit ogrodniczy i jakie ma właściwości?

Wermikulit to ekologicznie czysty minerał zawierający magnez, wapń, potas krzem i żelazo. Powstaje w czasie procesu wietrzenia, głównie biotytu i flogopitu, ale również niektórych chlorytów i krzemianów. Jego największe złoża znajdują w Stanach Zjednoczonych. Poddawany jest obróbce w wysokiej temperaturze, przez co traci zgromadzoną wewnątrz wodę i znacznie zwiększa swoje rozmiary. Formą napęczniałych harmonijek, przypomina skrawki po obróbce drewna.

Wermikulit cieszy się popularnością wśród miłośników roślin ze względu na swoje właściwości. Jest niezwykle chłonny, a pobraną wilgoć uwalnia stopniowo, dostarczając ją roślinom w odpowiednich ilościach, dzięki czemu sprawdza się na piaszczystych i suchych glebach. Korzystnie wpływa także na strukturę gleb ciężkich i zwartych, spulchnia je i napowietrza. Wzmacnia działanie nawozów – w przypadku sztucznych może być nawet konieczne zmniejszenie dawek. Jest też samodzielnym źródłem magnezu, miedzi, manganu czy żelaza. Ponadto wermikulit jest obojętny chemicznie, odporny na działanie mikroorganizmów i pozbawiony drobnoustrojów mogących wywoływać choroby.

Dlaczego warto wybrać wermikulit?

Wermikulit, poprawiając strukturę gleby, a tym samem zwiększając jej napowietrzenie, korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Wraz z utrzymaniem właściwej wilgotności, zwiększeniem siły nawozów i dostarczanymi składnikami mineralnymi może to sprawić, że plony wzrosną nawet o kilkanaście procent.

Regulacja gospodarki wodnej jest ważna zarówno dla roślin uprawianych na glebach suchych, jak i tych na terenach wilgotnych. Zastosowanie materiału kumulującego w sobie wodę umożliwia zmniejszenie podlewania na glebach bardzo piaszczystych. Z kolei na glebach zwartych, utrzymujących wilgoć, wermikulit wchłonie jej nadmiar, zmniejszając tym samym ryzyko gnicia korzeni.

wermikulit ogrodniczy
Wermikulit ogrodniczy
To naturalny minerał bogaty w magnez, wapń, potas, żelazo i krzem – powstaje w podczas naturalnych przemian skalnych. Ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie! Jest przyjazny naturze, organizmom wodnym i człowiekowi. To doskonały wybór dla Twoich roślin.
Kup w naszym sklepie!

Jak stosować wermikulit?

Wermikulit znajduje swoje zastosowanie w uprawie roślin gruntowych i doniczkowych. Sprawdza się także przy zakładaniu trawnika i w uprawie hydroponicznej, czyli bezglebowej.

W czasie wysiewu do gruntu poleca się użycie małej garści wermikulitu na odcinek 10 cm grządki. Po wysianiu nasion całość należy delikatnie przysypać glebą i dobrze podlać. Z kolei podczas sadzenia gotowych sadzonek roślin ozdobnych lub warzyw należy rozsypać go równomiernie wokół i wmieszać w glebę, by ostatecznie znalazł się na głębokości około 2 cm.

Wermikulit pod trawnik możemy stosować zarówno, jeśli decydujemy się na wysiew nasion, jak i rozłożenie trawnika z rolki. W pierwszym przypadku przed wysiewem należy go dobrze wymieszać z podłożem w proporcji 3-4 l na 1m2. W drugim przypadku będą to 2-3 l na 1m2.

Wermikulit stosowany w uprawie doniczkowej, powinien stanowić ¼ podłoża. Można go także zastosować jako materiał drenażowy na dnie pojemnika lub w hodowli hydroponicznej. W ten sposób możemy uprawiać na przykład storczyki, umieszczając je w pojemniku z wilgotnym wermikulitem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: vandycandy / Depositphotos
G.T.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Wermikulit ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Wermikulit ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.