Czym jest wermikulit ogrodniczy i jakie ma właściwości?
Wermikulit to ekologicznie czysty minerał zawierający magnez, wapń, potas krzem i żelazo. Powstaje w czasie procesu wietrzenia, głównie biotytu i flogopitu, ale również niektórych chlorytów i krzemianów. Jego największe złoża znajdują w Stanach Zjednoczonych. Poddawany jest obróbce w wysokiej temperaturze, przez co traci zgromadzoną wewnątrz wodę i znacznie zwiększa swoje rozmiary. Formą napęczniałych harmonijek, przypomina skrawki po obróbce drewna.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zalety wermikulitu ogrodniczego
- Jest niezwykle chłonny, a pobraną wilgoć uwalnia stopniowo, dostarczając ją roślinom w odpowiednich ilościach, dzięki czemu sprawdza się na piaszczystych i suchych glebach.
- Spulchnia i napowietrza glebę, co w efekcie poprawia działanie nawozów na glebach ciężkich i zbitych.
- Jest też samodzielnym źródłem magnezu, miedzi, manganu czy żelaza. Ponadto wermikulit jest obojętny chemicznie, odporny na działanie mikroorganizmów i pozbawiony drobnoustrojów mogących wywoływać choroby.
Dlaczego warto wybrać wermikulit?
Wermikulit, poprawiając strukturę gleby, a tym samem zwiększając jej napowietrzenie, korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Wraz z utrzymaniem właściwej wilgotności, zwiększeniem siły nawozów i dostarczanymi składnikami mineralnymi stosowanie wermikulity może sprawić, że plony wzrosną nawet o kilkanaście procent.
Regulacja gospodarki wodnej jest ważna zarówno dla roślin uprawianych na glebach suchych, jak i tych na terenach wilgotnych. Zastosowanie materiału kumulującego w sobie wodę umożliwia zmniejszenie podlewania na glebach bardzo piaszczystych. Z kolei na glebach zwartych, utrzymujących wilgoć, wermikulit wchłonie jej nadmiar, zmniejszając tym samym ryzyko gnicia korzeni.
Jak stosować wermikulit?
Wermikulit znajduje swoje zastosowanie w uprawie roślin gruntowych i doniczkowych. Sprawdza się także przy zakładaniu trawnika i w uprawie hydroponicznej, czyli bezglebowej.
W czasie wysiewu do gruntu poleca się użycie małej garści wermikulitu na odcinek 10 cm grządki. Po wysianiu nasion całość należy delikatnie przysypać glebą i dobrze podlać. Z kolei podczas sadzenia gotowych sadzonek bylin ozdobnych lub warzyw należy rozsypać go równomiernie wokół roślin i wmieszać w glebę, by ostatecznie znalazł się na głębokości około 2 cm.
Wermikulit pod trawnik możemy stosować zarówno, jeśli decydujemy się na wysiew nasion, jak i rozłożenie trawnika z rolki. W pierwszym przypadku przed wysiewem należy go dobrze wymieszać z podłożem w proporcji 3-4 l na 1 m². W drugim przypadku będą to 2-3 l na 1 m².
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wermikulit stosowany w uprawie doniczkowej, powinien stanowić ¼ podłoża. Można go także zastosować jako materiał drenażowy na dnie pojemnika lub w hodowli hydroponicznej. W ten sposób możemy uprawiać na przykład storczyki, umieszczając je w pojemniku z wilgotnym wermikulitem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vandycandy / Depositphotos
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!