Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Do Europy został sprowadzony z Japonii w XVIII wieku, skąd następnie rozpowszechniono go na cały kontynent.
To oryginalne i dekoracyjne drzewo w wieku 30 lat osiąga około 8-12 metrów wysokości, najstarsze zaś obserwowane w Polsce okazy mają około 30 metrów. Średnica drzew rosnących naturalnie w Japonii dochodzi do 5 metrów. Pień drzewa jest przeważnie prosty, korona początkowo stożkowata, luźno ugałęziona, w starszym wieku cylindryczna lub nieregularna, często szeroko rozpostarta.
Miłorząb tworzy dwa rodzaje pędów – długo i krótkopędy. Długopędy są jasnobrązowe, z liśćmi osadzonymi skrętolegle. Na nich zaś wyrastają krótkopędy, z liśćmi zebranymi po kilka w formie rozety na szczycie.
Wyjątkowe liście mają kształt wachlarzowaty i są często podzielone na dwie klapy. Szeroki wachlarz zbiega się u nasady i przechodzi w długi, cienki ogonek. Unerwienie liści jest równoległe, przy czym nerwy rozwidlają się dychotomicznie. Liście są sezonowe, jasnozielone, skórzaste, na jesieni złocistożółte.
Fot. Agnieszka Żukowska (APZ) |
Ginkgo biloba jest rośliną dwupienną, oznacza to, że jedne osobniki wytwarzają wyłącznie kwiaty męskie, a inne wyłącznie kwiaty żeńskie, jednak nie przedstawiają one wartości dekoracyjnej. Kwiaty męskie zebrane są w niewielkie, kilkucentymetrowe kotki i wyrastają na końcach krótkopędów, kwiaty żeńskie zaś są jeszcze bardziej niepozorne i trudno zauważalne. W przypadku, gdy osobnik męski i żeński rosną blisko siebie, dochodzi do zawiązywania owoców. Są one podobne do małych, żółto-zielonych śliwek, które w listopadzie opadają wydzielając nieprzyjemną woń, stąd zaleca się sadzić wyłącznie osobniki jednej płci.
Stare egzemplarze miłorzębu wytwarzają niekiedy na pniu i dolnych konarach niezwykłe wyrostki przypominające stalaktyty w jaskiniach. Wyrostki te, zwane z japońskiego „czi-czi”, mają budowę anatomiczną pędu, a gdy dorosną do ziemi, zakorzeniają się.
Warto jeszcze wspomnieć, że miłorzęby są drzewami długowiecznymi, dożywającymi 2000 lat. Wiek najstarszych, chińskich egzemplarzy szacuje się nawet na 3500 lat.
Wymagania i uprawa
Uprawa miłorzębu jest łatwa. Drzewo jest doskonale przystosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych i nie przemarza nawet w najsurowsze zimy. Ponadto miłorzęby świetnie znoszą suszę i zanieczyszczenie powietrza w miastach. Najlepiej rosną oczywiście na glebach żyznych i przepuszczalnych, jednak ich wymagania glebowe i wilgotnościowe są małe.
Gdzie posadzić?
Miłorząb dwuklapowy jest niewątpliwie oryginalnym i pięknym drzewem zasługującym na szerokie rozpowszechnienie. Przede wszystkim poleca się sadzić miłorzęby w dużych ogrodach i parkach oraz jako drzewo alejowe. Świetnie nadaje się do sadzenia pojedynczo na obszarach trawiastych, w pobliżu reprezentacyjnych budynków, kościołów.
Miłorząb od tysiącleci wykorzystywany jest w medycynie. Do dziś uprawiane są specjalne plantacje miłorzębu, z których pozyskuje się liście z przeznaczeniem do wyrobu farmaceutyków wspomagających między innymi pamięć oraz kosmetyków zapewniających spowolnienie procesów starzenia.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |