Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
28
Do góry

Miłorząb dwuklapowy 'Mariken'

Miłorząb dwuklapowy odmiana 'Mariken' to wyjątkowo cenna karłowa roślina polecana do nasadzeń pojedynczych w małych ogrodach przydomowych, na skalniakach i wrzosowiskach. Jest odmianą męską i nie zawiązuje nasion. Doskonale prezentuje się sadzony w pojemnikach oraz na rabatach z małymi roślinami iglastymi.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), zwany także chińskim lub dwudzielnym, jest wyjątkowym przedstawicielem roślin nagozalążkowych. Pomimo przynależności do grupy drzew iglastych nie wytwarza igieł ani łusek, lecz grube, wachlarzowate liście. W swojej ojczyźnie jest dużym, długowiecznym drzewem o cylindrycznej koronie. Najstarsze egzemplarze mogą mieć od 2 do nawet 3 tysięcy lat. U nas miłorzęby także osiągają spore rozmiary, ale w sprzedaży są dostępne także odmiany karłowe o bardzo wolnym tempie wzrostu. Nadają się one do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych.

Miłorząb 'Mariken' to oryginalna i bardzo dekoracyjna odmiana znaleziona jako czarcia miotła w parku Kronenburg w Nijmegen (Holandia) w 1995r. W polskich szkółkach rośliny są najczęściej oferowane w formie piennej, zaszczepione na podkładkach na wysokości 1-1,5 m, ale można też zakupić okazy nisko szczepione na wysokości od 10 do 20 cm.

miłorząb Mariken fot. Monika Pawlonka

Fot. Monika Pawlonka (APZ)

Jest to odmiana karłowa, tworzy gęstą, płaskokulistą koronę, która po 10 lat uprawy zwykle ma około 1 m średnicy. W koronie można wyróżnić długo i krótkopędy. Długopędy wbrew swojej nazwie są wyjątkowo krótkie i mają nie więcej niż 10 cm długości, są jasnobrązowe, pokryte pojedynczymi liśćmi. Na długopędach w kolejnym roku pojawiają się krótkopędy z liśćmi zebranymi po kilka w formie szczytowych rozetek.

Liście mają kształt wachlarzowaty, są fantazyjnie karbowane i podzielone na dwie klapy. Część z nich zwija się na kształt lejka. Wachlarz pojedynczego liścia zbiega się u nasady i przechodzi w cienki ogonek. Unerwienie liści jest równoległe, przy czym nerwy rozwidlają się dychotomicznie, co pozwala łatwo odróżnić miłorząb od innych drzew liściastych.


Liście są sezonowe, jasnozielone, skórzaste, na jesieni zmieniają barwę na złocistożółtą. Jest to z pewnością jedna z najżywiej wybarwiających się roślin. Miłorząb dwuklapowy należy do roślin dwupiennych. 'Mariken' jest odmianą męską i nie zawiązuje nasion, co stanowi zaletę, bowiem mięsiste osnówki otaczająca nasiona pojawiające się u odmian żeńskich wydzielają bardzo nieprzyjemną woń zjełczałego masła.

Uprawa i wymagania

Miłorząb dwuklapowy jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, przepuszczalnych gleb ogrodowych o lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne. Niekiedy problem mogą stanowić późnowiosenne przymrozki uszkadzające młode przyrosty, choć generalnie drzewo jest dobrze przystosowane do uprawy w polskich warunkach klimatycznych i zimuje na terenie całego kraju. Co więcej, rośliny tolerują suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Miłorząb dwuklapowy 'Mariken'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP), Joanna Filipczak (APZ)

Gdzie posadzić?

Miłorząb dwuklapowy 'Mariken' to wyjątkowo cenna odmiana polecana do nasadzeń pojedynczych w małych ogrodach przydomowych, na skalniakach i wrzosowiskach. Nadaje się też do uprawy w zieleni osiedlowej. Doskonale prezentuje się sadzony w pojemnikach oraz na rabatach z innymi karłowymi roślinami iglastymi.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich,
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu