Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Dlaczego monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą?

Monstera należy obecnie do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie jest zbyt wymagająca, ale jej uprawie, mogą towarzyszyć niedające spokoju pytania. Wiele osób może być zaskoczonych i zaniepokojonych pojawiającymi się na jej liściach kroplami. Czy jest to normalne zjawisko?

 

Dlaczego monstera płacze?

Zjawisko potocznie nazywane płaczem roślin jest całkowicie naturalne u wielu gatunków roślin, między innymi u monster. Fachowo nazywane jest "gutacją" i jest sygnałem, że roślina stara się poradzić sobie z nadmiarem wody lub soli mineralnych. Bezpośrednią przyczyną może być nadmierne podlewanie lub wysoka wilgotność powietrza, która nie pozwala na dostateczne odparowywanie.

Dlaczego monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą, fot. zoommachine - Depositphotos
Fot. zoommachine/Depositphotos

UWAGA!
Gutacja wzięła swoją nazwę od łacińskiego słowa gutta, które oznacza kroplę i choć powszechnie nazywana jest płaczem roślin, nie należy jej z nim mylić. Fachowo za płacz uznaje się obfite wydzielanie soku po skaleczeniu pędu wiosną. Zjawisko to można zauważyć między innymi u brzóz i klonów.

Na czym dokładnie polega gutacja?

Podstawowym procesem zachodzącym u roślin jest transpiracja, czyli odparowywanie wody przez aparaty szparkowe znajdujące się na liściach. Gdy proces ten nie ma możliwości zajścia lub utrudniają go warunki zewnętrze, a jednocześnie woda wciąż jest podawana roślinie, musi sobie ona poradzić w inny sposób. Parcie korzeniowe sprawia wówczas, że nadmiar wody wydalany jest m.in. przez hydatody znajdujące się na skraju liści (a czasem też w kwiatach, jak w przypadku np. sansewierii). Pojawiające się wtedy krople nie są niczym niepokojącym. Gutacja może być jedynie sygnałem, że warto nieco ograniczyć podlewanie. 

Gutację najczęściej można zaobserwować rano, ponieważ nocą naturalnie transpiracja jest zahamowana lub wyraźnie spowolniona.

Które rośliny doniczkowe mogą płakać?

Gutację można zaobserwować u wielu roślin doniczkowych. Oprócz monster jest to także większość rodzajów sukulentów (eszeweria, grubosze, starzec, kalanchoe) oraz difenbachia, fikusynasturcje, skrzydłokwiatyfilodendronyepipremnum czy aglaonem. Robią to nawet członkowie rodziny Dracaena czy zamiokulkasy.

Storczyki również mogą płakać, ale komórki hydratów znajdują się u nich na powierzchni liścia, a nie na krawędziach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Olena Sergienko/Unsplash

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu