Aglaonema zmienna Aglaonema commutatum

Aglaonema zmienna
Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) | To roślina, która zachwyca swoim egzotycznym wyglądem i łatwością uprawy. Jej dekoracyjne, pstrokate liście dodają uroku każdemu wnętrzu, tworząc zieloną oazę spokoju. Aglaonema nie tylko pięknie wygląda, ale również dobrze radzi sobie w mniej oświetlonych miejscach i jest tolerancyjna na błędy w podlewaniu. Idealna dla zapracowanych lub początkujących miłośników roślin, którzy pragną dodać do swoich przestrzeni trochę tropikalnego akcentu bez konieczności skomplikowanej pielęgnacji. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie i jak łatwo wprowadzić ją do swojego domu.
Posłuchaj
00:00
66
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: żyzna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 60-80 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to tropikalna roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta cieniste i wilgotne poszycie lasów deszczowych.

Jak wygląda aglaonema? Czym się wyróżnia od innych roślin ozdobnych z liści?

Aglaonema zmienna w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości ale warto wiedzieć, że w naturze to spora, 2 metrowa piękność! Wytwarza duże, wydłużone i sztywne liście. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo wzorzyste i w zależności od odmiany mogą mieć jasne, punktowe prążki, tworzące różne wzory, a czasem zlewające się duże plamy pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać difenbachię).

Roślina w warunkach pokojowych kwitnie bardzo rzadko. Tworzy kwiatostany typu kolby typowe dla całej rodziny obrazkowatych.

Aglaonema jest silnie trująca!

Jakie wymagania zapewnić aglaonemie?

Optymalne są stanowiska półcieniste do jasnych z uwagą na to, by nie stawiać jej w bezpośrednim słońcu. Aglaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), które dobrze wymieszać z perlitem lub piaskiem, ponieważ roślina potrzebuje dobrego drenażu

Należy jej zapewnić odpowiednie temperatury – latem wynosi 20-25 ºC, a zimą 16-18 ºC, choć warto zaznaczyć, że jest dość odporna na zaniedbania pod tym względem.

Aglaonemę przesadza się wiosną, raz na kilka lat. Wybieramy dla niej o rozmiar większej i płaskiej doniczki, ponieważ roślina wytwarza płaski system korzeniowy. W trakcie tego zabiegu, starsze okazy można rozmnażać przez podział.

Pielęgnacja aglaonemy – nie można zapominać o tych zabiegach

Latem podlewa się ją często, choć są obecnie dostępne odmiany, które są bardziej odporne na brak odpowiedniej wilgotności i wytrzymują krótkie przesychanie. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Aglaonema bardzo lubi zraszanie.

Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Nie stosuję się ich częściej niż co 2 tygodnie, by nie przenawozić rośliny.

Aglaonema przechodzi stan uśpienia zimowego, kiedy to potrzebuje znacznie rzadszego podlewania (średnio raz w tygodniu/dwa tygodnie).

Szkodniki i choroby aglaonemy

Aglaonema może być atakowana przez szkodniki takie jak czerwce i wełnowce, które powodują żółknięcie i deformacje liści. Nieprawidłowe nawadnianie może prowadzić do gnicia korzeni, objawiającego się żółknięciem liści i osłabieniem rośliny. Regularne kontrole pod kątem szkodników i zapewnienie odpowiedniego drenażu są kluczowe dla zdrowia aglaonemy.

Zastosowanie aglaonemy – gdzie je stawiać?

Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Często stanowi element tzw. urban jungle. Ze względu na to, że roślina lubi rozrastać się wszerz, donice z nią często ustawia się bezpośrednio na podłodze. Nadaje się do pokojów dziennych i do sypialni. Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na obecność z niej trujących substancji lepiej zrezygnować ze stawania jej tam, gdzie są ciekawskie dzieci czy zwierzęta.

Doskonale sprawdza się jako ozdoba biur i innych miejsc, gdzie delikatniejsze gatunki mogłyby nie zdać egzaminu.

Wybrane odmiany aglaonemy

  • 'Silver King' – odmiana o dużych srebrzystych plamach na liściach
  • 'Silver Queen' – odmiana o liściach srebrnobiałych z zielonymi przebarwieniami
  • 'Key Lime' (zdj. 4) – odmiana o wyraźnych, jasnych prążkach

Ciekawostki

Przez swoje trujące właściwości, aglaonema zyskała angielską nazywę "poison dart plant", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "trująca roślina-strzałka".


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość smog
31-07-2020 08:43
Siedzi w ziemi przeznaczonej do Juki, podlewana rzadko, może nie jest okazała, ale kwitnie 3 raz w ciągu 5 lat wzrostu. Wcześniej miała po jednym pędzie kwiatowym, teraz ma trzy na raz. Ciężko w ogóle określić jej stan, bo dolne liście po prostu żółkną niezależnie od stopnia ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści