Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to tropikalna roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta poszycie lasów.

Aglaonema zmienna w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości (w naturze nawet do 2 m!). Wytwarza duże, wydłużone, sztywne liście. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo wzorzyste i w zależności od odmiany mogą mieć jasne, punktowe prążki, tworzące różne wzory, a czasem zlewające się duże plamy pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać difenbachię).

Roślina tworzy kolbiaste kwiatostany, ale w uprawie pokojowej w Polsce bardzo rzadko zakwita.

Aglaonema to silnie trujący gatunek (po angielsku jest nazywana "poison dart plant", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "trująca roślina-strzałka").

Wymagania i uprawa

Optymalne są stanowiska półcieniste do jasnych – nie bezpośrednio nasłonecznionych. Aglaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), które można wymieszać z piaskiem. Aglaonema potrzebuje dobrego drenażu.

Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 ºC, zimą 16-18 ºC.

Latem podlewa się ją często, choć są obecnie dostępne odmiany, które są bardziej odporne na brak odpowiedniej wilgotności i wytrzymują krótkie przesychanie. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Aglaonema lubi zraszanie i mgławianie.

Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (co 2 tygodnie).

Roślina przechodzi stan uśpienia zimowego, kiedy to potrzebuje znacznie rzadszego podlewania (średnio raz w tygodniu/dwa tygodnie). Woda nie może zalegać w podstawce – szybko może dojść go gnicia korzeni.

Aglaonemę przesadza się wiosną – zwykle raz na kilka lat – do nieco większej donicy, np. przypominającej misę (roślina wytwarza płaski system korzeniowy). Starsze okazy można rozmnożyć przez podział.

Roślinie mogą zagrażać czerwce i wełnowce.

Zastosowanie

Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Często stanowi element tzw. urban jungle. Ze względu na to, że roślina lubi rozrastać się wszerz, donice z nią często ustawia się bezpośrednio na podłodze. Nadaje się do pokojów dziennych i do sypialni. Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na obecność z niej trujących substancji lepiej zrezygnować ze stawania jej tam, gdzie są ciekawskie dzieci czy zwierzęta.

Aglaomena to też dobra roślina do biura.

Wybrane odmiany

  • 'Silver King' – odmiana o dużych srebrzystych plamach na liściach
  • 'Silver Queen' – odmiana o liściach srebrnobiałych z zielonymi przebarwieniami
  • 'Key Lime' (zdj. 4) – odmiana o wyraźnych, jasnych prążkach


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link