Aglaonema zmienna Aglaonema commutatum

Aglaonema zmienna
Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) | To roślina, która zachwyca swoim egzotycznym wyglądem i łatwością uprawy. Jej dekoracyjne, pstrokate liście dodają uroku każdemu wnętrzu, tworząc zieloną oazę spokoju. Aglaonema nie tylko pięknie wygląda, ale również dobrze radzi sobie w mniej oświetlonych miejscach i jest tolerancyjna na błędy w podlewaniu. Idealna dla zapracowanych lub początkujących miłośników roślin, którzy pragną dodać do swoich przestrzeni trochę tropikalnego akcentu bez konieczności skomplikowanej pielęgnacji. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie i jak łatwo wprowadzić ją do swojego domu.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
66
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: żyzna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 60-80 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to tropikalna roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta cieniste i wilgotne poszycie lasów deszczowych.

Jak wygląda aglaonema? Czym się wyróżnia od innych roślin ozdobnych z liści?

Aglaonema zmienna w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości ale warto wiedzieć, że w naturze to spora, 2 metrowa piękność! Wytwarza duże, wydłużone i sztywne liście. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo wzorzyste i w zależności od odmiany mogą mieć jasne, punktowe prążki, tworzące różne wzory, a czasem zlewające się duże plamy pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać difenbachię).

Roślina w warunkach pokojowych kwitnie bardzo rzadko. Tworzy kwiatostany typu kolby typowe dla całej rodziny obrazkowatych.

Aglaonema jest silnie trująca!

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakie wymagania zapewnić aglaonemie?

Optymalne są stanowiska półcieniste do jasnych z uwagą na to, by nie stawiać jej w bezpośrednim słońcu. Aglaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), które dobrze wymieszać z perlitem lub piaskiem, ponieważ roślina potrzebuje dobrego drenażu

Należy jej zapewnić odpowiednie temperatury – latem wynosi 20-25 ºC, a zimą 16-18 ºC, choć warto zaznaczyć, że jest dość odporna na zaniedbania pod tym względem.

Aglaonemę przesadza się wiosną, raz na kilka lat. Wybieramy dla niej o rozmiar większej i płaskiej doniczki, ponieważ roślina wytwarza płaski system korzeniowy. W trakcie tego zabiegu, starsze okazy można rozmnażać przez podział.

Pielęgnacja aglaonemy – nie można zapominać o tych zabiegach

Latem podlewa się ją często, choć są obecnie dostępne odmiany, które są bardziej odporne na brak odpowiedniej wilgotności i wytrzymują krótkie przesychanie. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Aglaonema bardzo lubi zraszanie.

Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Nie stosuję się ich częściej niż co 2 tygodnie, by nie przenawozić rośliny.

Aglaonema przechodzi stan uśpienia zimowego, kiedy to potrzebuje znacznie rzadszego podlewania (średnio raz w tygodniu/dwa tygodnie).

Szkodniki i choroby aglaonemy

Aglaonema może być atakowana przez szkodniki takie jak czerwce i wełnowce, które powodują żółknięcie i deformacje liści. Nieprawidłowe nawadnianie może prowadzić do gnicia korzeni, objawiającego się żółknięciem liści i osłabieniem rośliny. Regularne kontrole pod kątem szkodników i zapewnienie odpowiedniego drenażu są kluczowe dla zdrowia aglaonemy.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie aglaonemy – gdzie je stawiać?

Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Często stanowi element tzw. urban jungle. Ze względu na to, że roślina lubi rozrastać się wszerz, donice z nią często ustawia się bezpośrednio na podłodze. Nadaje się do pokojów dziennych i do sypialni. Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na obecność z niej trujących substancji lepiej zrezygnować ze stawania jej tam, gdzie są ciekawskie dzieci czy zwierzęta.

Doskonale sprawdza się jako ozdoba biur i innych miejsc, gdzie delikatniejsze gatunki mogłyby nie zdać egzaminu.

Wybrane odmiany aglaonemy

  • 'Silver King' – odmiana o dużych srebrzystych plamach na liściach
  • 'Silver Queen' – odmiana o liściach srebrnobiałych z zielonymi przebarwieniami
  • 'Key Lime' (zdj. 4) – odmiana o wyraźnych, jasnych prążkach

Ciekawostki

Przez swoje trujące właściwości, aglaonema zyskała angielską nazywę "poison dart plant", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "trująca roślina-strzałka".


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość smog
31-07-2020 08:43
Siedzi w ziemi przeznaczonej do Juki, podlewana rzadko, może nie jest okazała, ale kwitnie 3 raz w ciągu 5 lat wzrostu. Wcześniej miała po jednym pędzie kwiatowym, teraz ma trzy na raz. Ciężko w ogóle określić jej stan, bo dolne liście po prostu żółkną niezależnie od stopnia ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści