Logo
Logo

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum)

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony, kępy
 • Wysokość: 60-80 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
 • Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to tropikalna roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta poszycie lasów.

  Aglaonema zmienna w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości (w naturze nawet do 2 m!). Wytwarza duże, wydłużone, sztywne liście. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo wzorzyste i w zależności od odmiany mogą mieć jasne, punktowe prążki, tworzące różne wzory, a czasem zlewające się duże plamy pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać difenbachię).

  Roślina tworzy kolbiaste kwiatostany, ale w uprawie pokojowej w Polsce bardzo rzadko zakwita.

  Aglaonema to silnie trujący gatunek (po angielsku jest nazywana "poison dart plant", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "trująca roślina-strzałka").

  Wymagania i uprawa

  Optymalne są stanowiska półcieniste do jasnych – nie bezpośrednio nasłonecznionych. Aglaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), które można wymieszać z piaskiem. Aglaonema potrzebuje dobrego drenażu.

  Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 ºC, zimą 16-18 ºC.

  Latem podlewa się ją często, choć są obecnie dostępne odmiany, które są bardziej odporne na brak odpowiedniej wilgotności i wytrzymują krótkie przesychanie. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Aglaonema lubi zraszanie i mgławianie.

  Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (co 2 tygodnie).

  Roślina przechodzi stan uśpienia zimowego, kiedy to potrzebuje znacznie rzadszego podlewania (średnio raz w tygodniu/dwa tygodnie). Woda nie może zalegać w podstawce – szybko może dojść go gnicia korzeni.

  Aglaonemę przesadza się wiosną – zwykle raz na kilka lat – do nieco większej donicy, np. przypominającej misę (roślina wytwarza płaski system korzeniowy). Starsze okazy można rozmnożyć przez podział.

  Roślinie mogą zagrażać czerwce i wełnowce.

  Zastosowanie

  Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Często stanowi element tzw. urban jungle. Ze względu na to, że roślina lubi rozrastać się wszerz, donice z nią często ustawia się bezpośrednio na podłodze. Nadaje się do pokojów dziennych i do sypialni. Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na obecność z niej trujących substancji lepiej zrezygnować ze stawania jej tam, gdzie są ciekawskie dzieci czy zwierzęta.

  Aglaomena to też dobra roślina do biura.

  Wybrane odmiany

  • 'Silver King' – odmiana o dużych srebrzystych plamach na liściach
  • 'Silver Queen' – odmiana o liściach srebrnobiałych z zielonymi przebarwieniami
  • 'Key Lime' (zdj. 4) – odmiana o wyraźnych, jasnych prążkach


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość smog

  31-07-2020 06:43

  Siedzi w ziemi przeznaczonej do Juki, podlewana rzadko, może nie jest okazała, ale kwitnie 3 raz w ciągu 5 lat wzrostu. Wcześniej miała po jednym pędzie kwiatowym, teraz ma trzy na raz. Ciężko w ogóle określić jej stan, bo dolne liście po prostu żółkną niezależnie od stopnia ...

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl