Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta lasy – pod osłoną drzew jest chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Roślina w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości (w naturze nawet do 2 m). Wytwarza duże, wydłużone liście. Są nakrapiane – w zależności od odmiany jasne prążki są punktowe, tworzą wzory, czasem zlewają się, pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać diffenbachię).

Aglaonema tworzy kolbiaste kwiatostany, ale w uprawie pokojowej w Polsce bardzo rzadko zakwita. To silnie trujący gatunek. Najbardziej znana odmiana to ‘Silver Queen’, przebarwiająca się – jak sama nazwa wskazuje – na srebrno.

Wymagania i uprawa

Optymalne są miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wskazana jest duża ilość rozproszonego światła. Roślina znosi także zacienienie. Optymalna temperatura latem wynosi 20-25ºC, zimą 16-18ºC.

Agaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), wymieszanym z piaskiem. Potrzebuje dobrej warstwy drenażowej (i oczywiście otworów w donicy). Latem podlewa się ją często – czasem nawet codziennie, zimą znacznie rzadziej (średnio raz w tygodniu), gdy podłoże przeschnie. Woda nie może zalegać w podstawce – szybko może dojść go gnicia korzeni. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Częstotliwość podlewania można nieco zmniejszyć dzięki częstemu zraszaniu lub zamgławianiu rośliny.

Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (co 2 tygodnie). Aglaonemę przesadza się wiosną – zwykle raz na kilka lat – do nieco większej donicy, np. przypominającej misę (roślina wytwarza płaski system korzeniowy). Starsze okazy można rozmnożyć przez podział. Roślinie mogą zagrażać czerwce i wełnowce.

Zastosowanie

Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Ze względu na średnią szerokość i wzrost wszerz donice często ustawia się bezpośrednio na podłodze.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link