Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to tropikalna roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta cieniste i wilgotne poszycie lasów deszczowych.
Jak wygląda aglaonema? Czym się wyróżnia od innych roślin ozdobnych z liści?
Aglaonema zmienna w uprawie pokojowej osiąga 60-80 cm wysokości ale warto wiedzieć, że w naturze to spora, 2 metrowa piękność! Wytwarza duże, wydłużone i sztywne liście. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo wzorzyste i w zależności od odmiany mogą mieć jasne, punktowe prążki, tworzące różne wzory, a czasem zlewające się duże plamy pokrywając większą część blaszki liściowej (w ostatnim przypadku mogą przypominać difenbachię).
Roślina w warunkach pokojowych kwitnie bardzo rzadko. Tworzy kwiatostany typu kolby typowe dla całej rodziny obrazkowatych.
Aglaonema jest silnie trująca!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie wymagania zapewnić aglaonemie?
Optymalne są stanowiska półcieniste do jasnych z uwagą na to, by nie stawiać jej w bezpośrednim słońcu. Aglaonemę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu (może być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych), które dobrze wymieszać z perlitem lub piaskiem, ponieważ roślina potrzebuje dobrego drenażu.
Należy jej zapewnić odpowiednie temperatury – latem wynosi 20-25 ºC, a zimą 16-18 ºC, choć warto zaznaczyć, że jest dość odporna na zaniedbania pod tym względem.
Aglaonemę przesadza się wiosną, raz na kilka lat. Wybieramy dla niej o rozmiar większej i płaskiej doniczki, ponieważ roślina wytwarza płaski system korzeniowy. W trakcie tego zabiegu, starsze okazy można rozmnażać przez podział.
Pielęgnacja aglaonemy – nie można zapominać o tych zabiegach
Latem podlewa się ją często, choć są obecnie dostępne odmiany, które są bardziej odporne na brak odpowiedniej wilgotności i wytrzymują krótkie przesychanie. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Aglaonema bardzo lubi zraszanie.
Od wiosny do jesieni warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Nie stosuję się ich częściej niż co 2 tygodnie, by nie przenawozić rośliny.
Aglaonema przechodzi stan uśpienia zimowego, kiedy to potrzebuje znacznie rzadszego podlewania (średnio raz w tygodniu/dwa tygodnie).
Szkodniki i choroby aglaonemy
Aglaonema może być atakowana przez szkodniki takie jak czerwce i wełnowce, które powodują żółknięcie i deformacje liści. Nieprawidłowe nawadnianie może prowadzić do gnicia korzeni, objawiającego się żółknięciem liści i osłabieniem rośliny. Regularne kontrole pod kątem szkodników i zapewnienie odpowiedniego drenażu są kluczowe dla zdrowia aglaonemy.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zastosowanie aglaonemy – gdzie je stawiać?
Aglaonema zmienna to egzotyczna ozdoba wnętrz. Często stanowi element tzw. urban jungle. Ze względu na to, że roślina lubi rozrastać się wszerz, donice z nią często ustawia się bezpośrednio na podłodze. Nadaje się do pokojów dziennych i do sypialni. Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na obecność z niej trujących substancji lepiej zrezygnować ze stawania jej tam, gdzie są ciekawskie dzieci czy zwierzęta.
Doskonale sprawdza się jako ozdoba biur i innych miejsc, gdzie delikatniejsze gatunki mogłyby nie zdać egzaminu.
Wybrane odmiany aglaonemy
- 'Silver King' – odmiana o dużych srebrzystych plamach na liściach
- 'Silver Queen' – odmiana o liściach srebrnobiałych z zielonymi przebarwieniami
Ciekawostki
Przez swoje trujące właściwości, aglaonema zyskała angielską nazywę "poison dart plant", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "trująca roślina-strzałka".
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flora Dania, Emőke Dénes / CC BY-SA 4.0 / Link