Jesteście fanami aglaonemy, która z reguły jest bogata w przepięknie wybarwione liście? Jedną z moich ulubionych jest odmiana Flamingo, która charakteryzuje się różowo-zielonkawymi przebarwieniami. To bardzo okazałą i dekoracyjna roślina, która rozrasta się przy prawidłowej pielęgnacji. Kolejną z odmian, na którą polowałam dość długo, jest White Joy - oryginalna roślina z białawym wypełnieniem liści i ciemnozieloną obwódką. To jedna z tych, która potrafi najlepiej przystosować się do panujących warunków. Aglaonemy przy prawidłowej pielęgnacji potrafią mierzyć do 100 cm wysokości i być ozdobą na niższych półkach doniczkowych. Co zrobić, aby wypuściły upragnione kwiaty? Podpowiem wam w poniższej poradzie.
Co zrobić, aby aglaonema wypuściła rzadkie kwiaty?
Aglaonema to roślina, która charakteryzuje się pięknymi kwiatami, przypominającymi te pochodzące ze skrzydłokwiatu. Są jednak bardziej mięsiste i mają w środku grubszą, nieco okazalszą kolbę. Okala ją zielonkawy płaszcz płatka, który doskonale maskuje wnętrze. Wielu pasjonatów czeka na pojawienie się kwiatów, jednak są one dość rzadkie w warunkach domowych. Można jednak przyspieszyć proces kwitnienia. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Najważniejszym krokiem jest przestrzeganie prawidłowego podlewania - nie można wysuszyć rośliny - 2 x w tygodniu to optymalna dawka. natomiast w okresie zimowym, gdy temperatura waha się i nie jest stabilna, wystarczy raz w tygodniu, co zaspokoi potrzeby rośliny.
Ja zdecydowałam się na uprawę hydroponiczną aglaonemy. Podobnie jak storczyki, można je uprawiać w wodzie, w przezroczystym naczyniu. Dzięki temu możemy dodatkowo podziwiać rozrost korzeni. Dzięki tej metodzie uzyskałam kilka kwiatów na jednej roślinie. Należy jednak pamiętać, aby usuwać liście dolne, które potrafią opadać. Nie mogą dostać się do doniczki, aby nie rozprzestrzeniała się pleśń.
Jak najlepiej rozmnożyć aglaonemę, aby sadzonki przyjęły się?
Zastanawiacie się, jak rozmnożyć ulubioną odmianę aglaonemy? Nie możecie zdecydować się, czy postawić na szczepki pochodzące z wierzchołków czy też na podział rośliny? Wielokrotnie chciałam zwiększyć swoją kolekcję aglaonem, dlatego zdecydowałam się na podział rośliny. Wyjmuję roślinę z doniczki tak, aby nie zrujnować przy tym bryły korzeniowej - jeżeli decydujecie się na uprawę tradycyjną. Kolejno przedzielam roślinę delikatnie na pół, cały czas mając na uwadze korzenie. To także dobry moment, aby przyjrzeć się roślinie i uzupełnić podłoże o niezbędne składniki, pomagające zwiększyć przepuszczalność ziemi doniczkowej. W tym przypadku to perlit czy keramzyt. Następnie przekładam do wybranej doniczki z podłożem i odstawiam w miejsce, które ma około 22 stopni Celsjusza. Podczas przyjmowania się sadzonki to istotne, aby temperatura była w miarę stabilna. Stąd najlepszym okresem na rozmnażanie będzie wiosna lub jesień.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sirinyapak / Adobe Stock