Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus syn. Curio rowleyanus) nazywany czasem sznurem pereł, należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego ojczyzną jest Południowa Afryka. Jest to znana i chętnie uprawiana roślina doniczkowa.
Jak wygląda starzec Rowleya?
Starzec Rowleya to oryginalny sukulent. Ma bardzo ciekawy pokrój, gdyż tworzy długie, wiotkie, nitkowate, cienkie, zwisające lub płożące się pędy (ok. 60-100 cm dł.), na całej długości pokryte mięsistymi, zielonymi liśćmi w postaci okrągłych, małych kulek ze szpiczastym czubkiem i biegnącym przez środek jasnym, półprzeźroczystym, wąskim paskiem. Pędy dzięki kulistym liściom wyglądają niezwykle atrakcyjnie, gdyż przypominają zielone sznury korali.
Roślina uprawiana w doniczkach, w dobrych warunkach może też zakwitnąć, wydając małe, białe, lejkowate kwiaty o delikatnym, cynamonowym zapachu. Są one zebrane w gęste, główkowate kwiatostany (rodzaj kwiatostanu groniastego).
Wymagania i uprawa starca Rowleya
Starzec Rowleya jest dość wrażliwy na błędy pielęgnacyjne, dlatego należy od razu zapewnić mu odpowiednie warunki. Latem oczekuje stanowiska z dużą ilością światła (ale należy go osłaniać przed ostrym, południowym słońcem), pokojowej temperatury (ok. 22-24°C). Potrzebuje umiarkowanie wilgotnego, a nawet lekko przesuszonego podłoża (należy podlewać go bardzo oszczędnie).
Roślinę należy przesadzać w razie potrzeby (przerośnięcia doniczek przez korzenie) ale najlepiej robić to wiosną.
Starzec rozmnaża się niezwykle łatwo, gdyż jego pędy po zetknięciu z podłożem samoistnie się ukorzeniają. Można je też odciąć od rośliny matecznej i ukorzenić w wodzie lub wilgotnym podłożu.
Pielęgnacja starca Rowleya
Starzec jest sukulentem, dlatego nie oczekuje częstego podlewania. Zwykle nie wymaga też nawożenia, ale w sezonie wegetacyjnym można go czasem zasilać nawozem dla kaktusów.
Roślina przechodzi spoczynek zimowy i najlepiej ją wtedy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 12-16°C np. na chłodnej, widnej werandzie lub klatce schodowej) i w niemal całkiem suchej ziemi.
Zastosowanie starca Rowleya
Starzec Rowleya najatrakcyjniej wygląda ustawiony na podwyższeniu – na półce ściennej lub uprawiany w wiszącej donicy, z której jago długie pędy mogą swobodnie się zwieszać, w pełni prezentując swoją oryginalną urodę.
Starzec jest czasem wykorzystany jako tzw. roślina uzupełniająca, co oznacza, że jest sadzony u podstawy wyższych gatunków roślin doniczkowych.
Ciekawa odmiana
- 'Variegata' – kuliste liście są ozdobione kremowobiałymi, podłużnymi, nieregularnymi, szerokimi prążkami
Gdzie kupić starca Rowleya?
Starca Rowleya kupimy w sklepach sprzedających rośliny domowe, w tym w większych supermarketach z działami ogrodniczymi. W Internecie roślinę zamówić można jako sadzonkę w doniczce jak i samą szczepkę do samodzielnego ukorzenienia. Starca możemy kupić m.in. w:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: David Sanchez, Veronicatxoxo/Pixabay, Jennifer Burk/Unsplash, "Senecio rowleyanus"/wallygrom/CC BY-SA 2.0