Logo
Logo

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
  • Gleba: małe wymagania glebowe, przepuszczalna, lekka, piaszczysta
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiatostan: grono
  • Kwiaty: pachnące, lejkowate, drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: kuliste
  • Pokrój: pokładający się, płożący
  • Wysokość: 60-100 cm dł.
  • Okres kwitnienia: IV, V, VI
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: wnętrza
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

    Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus syn. Curio rowleyanus) nazywany czasem sznurem pereł, należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego ojczyzną jest Południowa Afryka. Jest to znana i chętnie uprawiana roślina doniczkowa.

    Jak wygląda starzec Rowleya?

    Starzec Rowleya to oryginalny sukulent. Ma bardzo ciekawy pokrój, gdyż tworzy długie, wiotkie, nitkowate, cienkie, zwisające lub płożące się pędy (ok. 60-100 cm dł.), na całej długości pokryte mięsistymi, zielonymi liśćmi w postaci okrągłych, małych kulek ze szpiczastym czubkiem i biegnącym przez środek jasnym, półprzeźroczystym, wąskim paskiem. Pędy dzięki kulistym liściom wyglądają niezwykle atrakcyjnie, gdyż przypominają zielone sznury korali.

    Roślina uprawiana w doniczkach, w dobrych warunkach może też zakwitnąć, wydając małe, białe, lejkowate kwiaty o delikatnym, cynamonowym zapachu. Są one zebrane w gęste, główkowate kwiatostany (rodzaj kwiatostanu groniastego).

    Wymagania i uprawa starca Rowleya

    Starzec Rowleya jest dość wrażliwy na błędy pielęgnacyjne, dlatego należy od razu zapewnić mu odpowiednie warunki. Latem oczekuje stanowiska z dużą ilością światła (ale należy go osłaniać przed ostrym, południowym słońcem), pokojowej temperatury (ok. 22-24°C). Potrzebuje umiarkowanie wilgotnego, a nawet lekko przesuszonego podłoża (należy podlewać go bardzo oszczędnie).

    Roślinę należy przesadzać w razie potrzeby (przerośnięcia doniczek przez korzenie) ale najlepiej robić to wiosną.

    Starzec rozmnaża się niezwykle łatwo, gdyż jego pędy po zetknięciu z podłożem samoistnie się ukorzeniają. Można je też odciąć od rośliny matecznej i ukorzenić w wodzie lub wilgotnym podłożu.

    Pielęgnacja starca Rowleya

    Starzec jest sukulentem, dlatego nie oczekuje częstego podlewania. Zwykle nie wymaga też nawożenia, ale w sezonie wegetacyjnym można go czasem zasilać nawozem dla kaktusów

    Roślina przechodzi spoczynek zimowy i najlepiej ją wtedy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 12-16°C np. na chłodnej, widnej werandzie lub klatce schodowej) i w niemal całkiem suchej ziemi.

    Zastosowanie starca Rowleya

    Starzec Rowleya najatrakcyjniej wygląda ustawiony na podwyższeniu – na półce ściennej lub uprawiany w wiszącej donicy, z której jago długie pędy mogą swobodnie się zwieszać, w pełni prezentując swoją oryginalną urodę.

    Starzec jest czasem wykorzystany jako tzw. roślina uzupełniająca, co oznacza, że jest sadzony u podstawy wyższych gatunków roślin doniczkowych.

    Ciekawa odmiana

    • 'Variegata' – kuliste liście są ozdobione kremowobiałymi, podłużnymi, nieregularnymi, szerokimi prążkami

    Gdzie kupić starca Rowleya?

    Starca Rowleya kupimy w sklepach sprzedających rośliny domowe, w tym w większych supermarketach z działami ogrodniczymi. W Internecie roślinę zamówić można jako sadzonkę w doniczce jak i samą szczepkę do samodzielnego ukorzenienia. Starca możemy kupić m.in. w: 

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: David Sanchez, Veronicatxoxo/Pixabay, Jennifer Burk/Unsplash, "Senecio rowleyanus"/wallygrom/CC BY-SA 2.0

    Autor
    Starzec Rowleya
    Starzec Rowleya
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl