Logo
Logo

Jak przesadzać monsterę? | Kilka prostych wskazówek

Monstera to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Uwielbiana jest m.in. za swój egzotyczny wygląd i łatwość w uprawie. To bez wątpienia roślina idealna dla ogrodnika o każdym stopniu zaawansowania. Jak zatem przesadzać monsterę, by zapewnić jej odpowiednie warunki do dalszego wzrostu? Przygotowaliśmy dla was kilka prostych wskazówek. 

Spis treści
Kiedy najlepiej przesadzać monsterę? Jak prawidłowo przesadzać monsterę? Krok po kroku

Monstera to roślina, która doskonale radzi sobie niemal na każdym stanowisku. Prawidłowo rośnie sadzona w półcieniu, ale równie dobrze znosi całkowite zacienienie. Nic dziwnego więc, że jest uwielbiana przez miłośników kwiatów doniczkowych. 

Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem monstery, na pewno zauważył, że jest to roślina, która bardzo szybko się rozrasta. W takiej sytuacji od razu nasuwają się pytania o to, jak ją umiejętnie przesadzać. 

Kiedy przesadzać monsterę? 

Częstotliwość przesadzania monstery zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z młodą, czy starszą rośliną.

  • Młode okazy o niedużych liściach przez pierwsze dwa lub trzy lata powinno się przesadzać raz do roku.
  • Starsze rośliny nie muszą mieć wymienianego podłoża i donicy. W ich przypadku wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi o grubości ok. 4 cm. 
  • Najlepszym terminem dla przesadzania monstery jest wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia

Make Your Life Greener / Youtube

Jak przesadzać monsterę?

  •  Bardzo ważny w przesadzaniu monstery jest wybór odpowiedniej donicy. Najlepiej by była ona o numer lub dwa numery większa. 
  • Podłoże dla monster musi być lekkie i przepuszczalne, ponieważ rośliny te nie tolerują nadmiernej wilgoci i nie mogą stać w wodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ziemi torfowej
  • Na samym dnie donicy konieczna jest warstwa drenażu
  • Jeśli monstera nadmiernie się przewiesza i obawiamy się, że mogą na tym ucierpieć jej pędy i liście, najlepiej zainwestować w dobrą podporę, np. palik kokosowy, palik z mchem, metalowe lub bambusowe stelaże. 
Monstery z podporami - fot. cottonbro, Inga Seliverstova - Pexels
Od lewej: fot. cottonbro / Pexels, Inga Seliverstova / Pexels 
Od lewej: monstera z palikiem kokosowym, monstera z metalowym stelażem

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: AnSyvan / Depositphotos

Autor
Jak przesadzać monsterę? | Kilka prostych wskazówek
Jak przesadzać monsterę? | Kilka prostych wskazówek
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl