Scindapsus złoty / Scindapsus pstry Scindapsus pictus

Scindapsus złoty, pstry, fot. Floradania.dk
Scindapsus złoty / Scindapsus pstry (Scindapsus pictus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
51
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przewiewna, małe wymagania glebowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: płożący, pnącze
Wysokość: do 4 m.
Trwałość liści: zimozielone
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza

Obecnie prawidłową nazwą gatunku jest scindapsus pstry (Scindapsus pictus) inaczej ołustek pstry, lub srebrna winorośl (z ang. silver vine). Należy do rodzaju Scindapsus, rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z obszarów Azji Południowo-Wschodniej (głównie z rejonów Bangladeszu).

Ołustki są roślinami płożącymi lub pnączami wspinającymi się na podporach przy pomocy korzeni czepnych. W warunkach domowych dorastają do ok. 4 m. Scindapsus pstry posiada średniej wielkości, owalne liście upstrzone jasnymi ciapkami.

Wymagania i uprawa

Roślina dobrze rośnie w półcieniu. Znosi też zarówno bezpośrednie nasłonecznienie jak i cień, ale wtedy słabo rośnie, a jej liście źle się wybarwiają lub chorują.

Rośliny nie należy przelewać. Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć nie doprowadzając równocześnie do zbyt długich okresów suszy.

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Scindapsusy należy nawozić nawozem do roślin zielonych.

Zastosowanie

Scindapsusa można sadzić w jednej donicy z innymi domowymi roślinami, ponieważ nie konkuruje zbyt mocno o składniki odżywcze z gleby. Szczególnie dobrze wygląda w kompozycjach z dracenami.

Ciekawostki

Błędna nazwa scindapsus złoty (Scindapsus aureus) jest często traktowana jako synonim rośliny. Ciągła popularność tej nazwy wzięła się z jej zawiłej historii – na początku XXI w. roślina uznawana była za odmianę 'Aureum' gatunku Epipremnum pinnatum. Pod koniec XX wieku zaliczana była do rodzaju Raphidophora (Raphidophora aurea). Dopiero w ostatnich latach wyraźnie wyodrębniono rodzaj Scindapsus do którego przypisano ok. 40 gatunków roślin egzotycznych.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Więcej na ten temat
Naturalne nawożenie roślin ozdobnych. Ten minerał działa jak "gąbka"
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści