Logo
Logo
78
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kalendarz pielęgnacji domowych roślin doniczkowych

W przeciwieństwie do ogrodowych, rośliny doniczkowe w domu nie są uzależnione od zmiennych warunków klimatycznych. Nie grozi im ani za niska temperatura, ani nieprzyjazne warunki glebowe. Zazwyczaj przez całe życie znajdują się w ogrzewanych pomieszczeniach. Niemniej jednak wszystkie mają indywidualny zegar biologiczny, którym warto się kierować, poddając je zabiegom pielęgnacyjnym.

 

Zieleń doniczkowa nie odczuwa zmian pór roku. Co prawda z nadejściem jesieni i zimy zyskują mniej światła, ale za to nie mają na nie wpływu spadeki temperatur na zewnątrz (nie zawsze jest to korzystne – wiele gatunków potrzebuje przejść okres spoczynku w chłodzie!). Dlatego też prace pielęgnacyjne w poszczególnych miesiącach wyglądają podobnie.

Przez cały rok rośliny domowe trzeba podlewać – chociaż z różną częstotliwością, oraz chronić przed chorobami i szkodnikami. Przesadzanie, mimo że najczęściej wykonuje się je wiosną, u wielu grup (kwitnienie, owocowanie) zależy od fazy rozwoju. Należy więc kierować się przede wszystkim potrzebami konkretnego gatunku, posiłkując się kalendarzem pielęgnacji.


WIOSNA

Kalendarz pielęgnacji domowych roślin doniczkowych wiosna fot. Flower Council Holland

Fot. Flower Council Holland

Rozmnażanie

 • Wegetatywnie, przez podział (np. oddzielenie liści lub sadzonek pędowych) łatwo rozmnaża się m.in. fiołka afrykańskiego, begonię, pelargonię, anginowca, epipremnum, bluszcze, cissusy, draceny i hoje. Rośliny, które trudno rozmnożyć w warunkach domowych (lub jest to niemal niemożliwe), to: fikus dębolistny, araukaria, palmy i storczyki.
 • Rośliny o ozdobnych kwiatach rozmnaża się dopiero po przekwitnięciu.
 • Wiele roślin (np. kanceolarie) można rozmnażać wiosną przez wysiew nasion. Zazwyczaj nasiona umieszcza się w mieszaninie wilgotnego torfu i piasku.

Nawożenie

 • Od marca wznawiamy dokarmianie. Nawozy dobiera się zwykle pod względem grupy gatunków. W sprzedaży dostępne są m.in. specjalistyczne nawozy do sukulentów, storczyków, pelargonii, cytrusów i paproci. Dobre rezultaty dają także nawozy humusowe. Wybierając nawóz „uniwersalny”, kierujmy się tym, czy roślina jest ozdobna z liści czy z kwiatów. W pierwszym przypadku wartościowsze będą odżywki z większą ilością potasu, w drugim – z fosforem. Warto stawiać także na produkty z mikroelementami, które wpływają na poprawę wielu procesów fizjologicznych zachodzących w roślinach.

Ochrona

 • Wiosną rośliny domowe powinno się profilaktycznie, np. raz w tygodniu, opryskiwać przeciwko chorobom i szkodnikom. W pomieszczeniach zaleca się używać preparatów ekologicznych.


LATO

Kalendarz pielęgnacji domowych roślin doniczkowych lato fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Podlewanie

 • Podlewamy często, nawet codziennie, najlepiej miękką, odstaną wodą. Warto je także regularnie zraszać. Suche powietrze to zaproszenie dla przędziorka. Rośliny powinny być podlewane także podczas naszego urlopu. Pomocne są w tym m.in. automatyczne systemy, konewki, „inteligentne” donice, hydrożele mieszane z podłożem i krążki Hydroboxu umieszczone na dnie donicy.

Pielęgnacja

 • Wiele gatunków warto uszczykiwać latem – to pobudzi lepsze i szybkie krzewienie.
 • Regularnie usuwamy przekwitające kwiatostany.
 • Wiele roślin (m.in. mirt, oleander, aloes, fuksja) można na lato przenieść na balkon lub do ogrodu. To poprawi ich wzrost i odporność.
 • Rośliny rosnące na parapecie z wystawą południową powinno się w południowe godziny chronić przed bezpośrednim natężeniem promieni słonecznych, np. zasłonić je kartkami papieru. Szkło działa jak słabej jakości soczewka. W skrajnych warunkach może poparzyć nawet wybitnie światłolubne gatunki, np. sukulenty.
 • Różę jerychońską warto „ożywiać” latem – wtedy panują optymalne warunki do jej rozwoju.


JESIEŃ

Kalendarz pielęgnacji domowych roślin doniczkowych jesień fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Rozmnażanie

 • Gatunki, które kwitły latem, można rozmnażać w okresie jesiennym.

Pielęgnacja

 • Cebule zwartnic wyjmujemy z donicy, oczyszczamy i przenosimy do suchego, chłodnego (10–12º C) pomieszczenia.
 • Fikus Benjamina od późnej jesieni zaczyna gubić liście. To naturalny proces (o ile nie zostaje ogołocona cała roślina), wynikający m.in. z braku światła i przechodzenia w stan spoczynku. Liście należy regularnie zbierać. Fikusa nie powinno się przestawiać bliżej okna, gdyż źle reaguje na zmianę stanowiska, a nawet przekręcanie donicy.
 • Poinsecję (gwiazdę betlejemską) uprawianą jako roślinę wieloletnią od września do października należy zacieniać na 12–14 godzin dziennie. Dzięki temu zimą wytworzy ozdobne, kolorowe przylistki.

Podlewanie i nawożenie

 • Ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.


ZIMA

Kalendarz pielęgnacji domowych roślin doniczkowych zima fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Podlewanie

 • Zima to okres szczególnie trudny dla roślin domowych. Często przeszkadza im nie tylko zbyt wysoka temperatura, ale także suche powietrze (ogrzewanie, rzadsze wietrzenie). Pierwszą oznaką problemu jest brązowienie końcówek liści – widać to szczególnie wyraźnie u zielistki Sternberga. Dlatego rośliny powinniśmy regularnie, nawet codziennie zraszać. Warto także zamontować nawilżacze powietrza.

Pielęgnacja

 • W grudniu można posadzić zwartnice. Doniczki początkowo stawiamy w ciemnym, ale ciepłym pomieszczeniu.
 • Gwiazdę betlejemską po „kwitnieniu” przycinamy ok. 15 cm nad ziemią.
 • Grudnikowi regularnie usuwamy przekwitające kwiatostany.
 • Wiele roślin pokojowych zimą potrzebuje niższej temperatury. Jeśli to możliwe, przenosimy je do słabiej ogrzewanego pomieszczenia.

Średni zakres temperatur, który zapewni roślinom przejście stanu spoczynku:

 • 16–18º C – afelandra, aglaomena, cyanotis, diffenbachia, dizygoteka, dracena, filodendron, guzmania, kawa arabska, kroton, maranta, monstera, peperomia, wężownica, howea, palma kokosowa
 • 12–15º C – begonia, cissus, fikus, nolina, papirus, daktylowiec, liwistonia, sagowiec, cytrusy, hoja, klonik, róża chińska, strzałkowiec, aloes, anginowiec, "żywe kamienie"
 • 11–12º C – fatsja, jukka, pachira, nefrolepis, palma koralowa, nertera, agawa, grubosz, muchołówka
 • 5–10º C – araukaria, grewilla, skalnica, trzmielina, eszeweria, gymnokalicja, kaktus wielkanocny
 • ok. 4 ºC – aukuba, mirt, chamecereus.

TOP 10 – domowe doniczkowe

 1. ZAMIOKULKAS
 2. LUCKY BAMBOO
 3. HIBISKUS
 4. JUKA
 5. BLUSZCZ
 6. SZLUMBERGERA
 7. AZALIA
 8. SCINDAPSUS
 9. MONSTERA
 10. ALOES

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Flora Dania

Tagi
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu