Logo
Logo

Zimą grzejniki sprawiają, że macie suche powietrze w domu? Te rośliny kochają takie warunki

Czy wiesz, dlaczego niektóre rośliny w Twoim domu źle znoszą zimę, podczas gdy inne kwitną bez względu na warunki? Sekret tkwi w wyborze odpowiednich gatunków. Nie pozwól, aby suche powietrze zniszczyło Twoje ulubione rośliny – wybierz te, które przetrwają nawet najtrudniejsze warunki.

Oto 10 pewniaków, które stworzą zimą w domu zieloną oazę.

Spis treści
Co szkodzi roślinom doniczkowym zimą? Jakie gatunki można uprawiać przy kaloryferach? Jakie rośliny znoszą suche powietrze w domu?

Okres jesienno-zimowy dla roślin domowych może być nie do zniesienia, a nawet zabójczy, bowiem ciepło emitowane przez kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe  sprawia, że niektóre gatunki tracą bardzo dużo wilgoci, a nawet całkiem zasychają. Jeśli nie chcesz, by Twoje rośliny cierpiały, sprawdź, którym gatunkom ciepło i suche powietrze nie szkodzi.

Suche powietrze a rośliny doniczkowe

Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych. Włączenie centralnego ogrzewania znacząco obniża wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach, co często skutkuje zasychaniem końcówek liści, utratą pąków kwiatowych oraz zwiększoną wrażliwością na szkodniki, takie jak przędziorki. 

Aby zapobiec negatywnym skutkom suchej atmosfery, trzeba często stosować różne metody. Zraszanie liści wodą o temperaturze pokojowej może pomóc wielu roślinom. Używanie nawilżaczy powietrza lub głębokich podstawek pod doniczkami, w które można wlać sporą ilość wody, to też bardzo skuteczne rozwiązania. Regularne przycinanie przesuszonych liści oraz czyszczenie roślin z kurzu to kluczowe działania pielęgnacyjne jesienią i zimą. Wszystkie jednak wymagają cierpliwości i systematyczności, dlatego jeśli nie masz czasu na takie zabiegi, po prostu wybierz takie rośliny, które ich bezwzględnie nie wymagają.

Jednymi z najlepszych roślin do uprawy w suchych i ciepłych wnętrzach zimą są sukulenty. Mają zgrubiałą skórkę liści, charakteryzują się odpowiednią budową oraz zdolnością magazynowanie wody i minimalizowania jej strat.

Wśród sukulentów, które świetnie znoszą suche powietrze i nie wymagają zraszania można wymienić kilka: grubosz, kalanchoe, agawa i nolina. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie sukulenty dobrze znoszą ciepłe, suche powietrze zimą. Na przykład kaktusy na okres zimowy trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 10°C. 

Fot. Flower Council Holland,  AnitaBozic, Hans, MariaGodfrida, zoosnow / Pixabay, Michail / AdobeStock
1 – fiołek afrykański, 2 – grubosz, 3 – kalanchoe, 4 – aspidistra, 5 – juka, 6 – aloes, 7 – zamiokulkas, 8 – echmea, 9 – grudnik, 10 – agawa

10 roślin, które znoszą bliskość kaloryferów zimą

  1. Fiołek afrykański, sępolia (Saintpaulia) – idealny na wąski parapet, potrafi kwitnąć wiele miesięcy. Chroniony jest przed wysychaniem przez gęste włoski na liściach.
  2. Grubosz (Crassula) – wolno rosnący, łatwy w uprawie sukulent ozdobny z liści, który gromadzi wodę w liściach oraz grubej łodydze.
  3. Kalanchoe, żyworódka (Kalanchoe) – roślina ozdobna z grubych liści oraz drobnych kwiatów (żółtych, różowych, białych); może rosnąć na zimnym parapecie, w suchym powietrzu.
  4. Aspidistra (Aspidistra) – jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych; długowieczna i mało wymagająca.
  5. Juka (Yucca) – świetna roślina dla początkujących ogrodników. Zachwyca egzotycznym wyglądem i jest mało wymagająca. Woskowy nalot na liściach, to ochrona przed nadmiernym parowaniem. 
  6. Aloes (Aloe) – gromadzi wodę w charakterystycznych, wąskich, grubych liściach pokrytych warstwą wosku. 
  7. Zamiokulkas (Zamioculcas) – tzw. żelazna roślina, która magazynuje wodę w liściach i podziemnym kłączu. Świetnie rośnie w zacienionych pomieszczeniach.
  8. Echmea (Aechmea) – ma grube, wstęgowate, szerokie liście i raz w życiu zakwita, tworząc oryginalny kwiatostan w środku rozety.
  9. Szlumbergera, grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) – popularna roślina, kwitnąca w okresie Bożego Narodzenia – zakwita późną jesienią.
  10. Agawa (Agave) – pochodzi z pustynnych regionów i gromadzi wodę w sztywnych, grubych liściach, pokrytych warstwą wosku.

Film poradnikowy o roślinach, które lubią suche powietrze w domu

W niektórych pomieszczeniach niska wilgotność powietrza (30-40%) utrzymuje się przez cały rok, nie tylko zimą. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie gatunki roślin doniczkowych dobrze poradzą sobie właśnie w takich miejscach.

Źródło: Zielony Parapet

Jak widać, wśród roślin domowych jest wiele ciekawych gatunków, którym suche powietrze służy. Różnią się od siebie wyglądem oraz wymaganiami, a więc każdy znajdzie egzemplarz pasujący do wystroju wnętrza i taki, który przypadnie mu do gustu. Wybierając odpowiednie gatunki i stosując właściwe metody pielęgnacji, można cieszyć się zdrowymi, zielonymi roślinami przez cały rok. Pamiętaj, że odpowiedni dobór roślin i ich pielęgnacja to klucz do stworzenia zimowej oazy w domu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Flora Dania, Ludmila / AdobeStock

Autor
Zimą grzejniki sprawiają, że macie suche powietrze w domu? Te rośliny kochają takie warunki
Zimą grzejniki sprawiają, że macie suche powietrze w domu? Te rośliny kochają takie warunki
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl