Logo
Logo

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior)

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kwiaty: niepozorne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: pokładający się, wzniesiony
 • Wysokość: do 60 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: wnętrza, bukiety
 • Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w suchych lasach Dalekiego Wschodu.

  Ta kłączowa bylina dorasta do 60 cm. Jest zanana z tego, że powoli rośnie. Wytwarzająca liście skórzaste, eliptyczne, ostro zakończone, osadzone na długich ogonkach.

  Wytwarza niepozorne, gwiazdkowate, zielono-fioletowe kwiaty, które wyrastają wprost z podłoża. Jako roślina doniczkowa w Polskich warunkach bardzo rzadko kwitnie.

  Wymagania i uprawa

  Aspidistra wyniosła należy do najbardziej cieniolubnych roślin – uprawia się ją w średnio lub mocno zacienionych pomieszczeniach. Źle reaguje na stanowiska słoneczne. Podłoże oprócz żyznej ziemi powinno zawierać domieszkę liści oraz piasku. 

  Częstotliwość podlewania zależy od warunków i pory roku – zwykle wystarczy 1-2 razy w tygodniu latem i co 7-14 dni zimą. Podłoże może być lekko wilgotne przed kolejnym podlewaniem, ale nadmiar wody zaszkodzi bardziej niż krótkotrwała susza.

  Aspidistrę nawozi się niezbyt intensywnie – mocno rozcieńczone dawki nawozu dla roślin o ozdobnych liściach najlepiej stosować raz na miesiąc.

  Ze względu na małe wymagania i dobrą żywotność roślina potocznie nazywana jest "żelaznym liściem". Toleruje suche powietrze, kurz, dym tytoniowy, opary z kuchenek, a także przeciągi.

  Aspidistrę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Najlepiej robić to wiosną. Roślinę można wtedy dzielić, czyli rozmnażać przez podział kłączy – każda nowa roślina powinna mieć po ok. 3-4 liście.

  Aspidistra wyniosła może być atakowana przez wciornastki, przędziorki i tarczniki, szczególnie wtedy, gdy jest nieodpowiednio pielęgnowana.

  Zastosowanie

  Aspidistra jest wszechstronną rośliną. Sprawdzi się tam, gdzie inne gatunki ze względu na niewystarczającą ilość światła źle rosną. Radzi sobie na korytarzu, w sypialni i łazience i w pomieszczeniach z oknem wychodzącym na północ. Nadaje się zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych mieszkań.

  Liście aspidistry są wykorzystywane w bukietach kwiatowych – doskonale nadają się jako tło dla kolorowych kwiatów.

  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Jungle Rebel/Flickr/CC BY 2.0, Flower Council Holland

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl