Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w suchych lasach Dalekiego Wschodu.

Ta kłączowa bylina dorasta do 60 cm. Jest zanana z tego, że powoli rośnie. Wytwarzająca liście skórzaste, eliptyczne, ostro zakończone, osadzone na długich ogonkach.

Wytwarza niepozorne, gwiazdkowate, zielono-fioletowe kwiaty, które wyrastają wprost z podłoża. Jako roślina doniczkowa w Polskich warunkach bardzo rzadko kwitnie.

Wymagania i uprawa

Aspidistra wyniosła należy do najbardziej cieniolubnych roślin – uprawia się ją w średnio lub mocno zacienionych pomieszczeniach. Źle reaguje na stanowiska słoneczne. Podłoże oprócz żyznej ziemi powinno zawierać domieszkę liści oraz piasku. 

Częstotliwość podlewania zależy od warunków i pory roku – zwykle wystarczy 1-2 razy w tygodniu latem i co 7-14 dni zimą. Podłoże może być lekko wilgotne przed kolejnym podlewaniem, ale nadmiar wody zaszkodzi bardziej niż krótkotrwała susza.

Aspidistrę nawozi się niezbyt intensywnie – mocno rozcieńczone dawki nawozu dla roślin o ozdobnych liściach najlepiej stosować raz na miesiąc.

Ze względu na małe wymagania i dobrą żywotność roślina potocznie nazywana jest "żelaznym liściem". Toleruje suche powietrze, kurz, dym tytoniowy, opary z kuchenek, a także przeciągi.

Aspidistrę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Najlepiej robić to wiosną. Roślinę można wtedy dzielić, czyli rozmnażać przez podział kłączy – każda nowa roślina powinna mieć po ok. 3-4 liście.

Aspidistra wyniosła może być atakowana przez wciornastki, przędziorki i tarczniki, szczególnie wtedy, gdy jest nieodpowiednio pielęgnowana.

Zastosowanie

Aspidistra jest wszechstronną rośliną. Sprawdzi się tam, gdzie inne gatunki ze względu na niewystarczającą ilość światła źle rosną. Radzi sobie na korytarzu, w sypialni i łazience i w pomieszczeniach z oknem wychodzącym na północ. Nadaje się zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych mieszkań.

Liście aspidistry są wykorzystywane w bukietach kwiatowych – doskonale nadają się jako tło dla kolorowych kwiatów.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Jungle Rebel/Flickr/CC BY 2.0, Flower Council Holland