Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2019
11
Do góry

Krok po kroku. Przesadzanie roślin doniczkowych

Pytanie czytelnika: Mam wiele roślin doniczkowych, w większości starych i dużych, ale też kilka młodych. Wiele z nich wymaga już przesadzenia. Pewnie ciągle Was o to pytają, ale doradźcie coś dla "zielonych w temacie".

Przesadzanie roślin to czynność z którą każdy ogrodnik ma, miał lub będzie miał do czynienia. Choć dla początkujących może wydawać się to trudne, to wcale takie nie jest. Wystarczy jedynie poznać kilka prostych zasad. Opisujemy je poniżej, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.

Czy przesadzanie roślin jest konieczne?

Jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały gdzie rosnąć. Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona, bo rośliny czerpią z niej składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju. Jeśli nie można przesadzić rośliny (gdy jest bardzo duża), należy chociaż wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

   
 

przesadzanie roślin doniczkowych krok 1 - fot. 7monarda - Fotolia.com
1. Nasyp na dno doniczki warstwę (2-3 cm) keramzytu, która zapewni dobry drenaż i umożliwi swobodne odpływanie nadmiaru wody.

przesadzanie roślin doniczkowych krok 2 - fot. 7monarda - Fotolia.com
2. Załóż gumowe rękawiczki, bo sok z niektórych roślin może działać drażniąco na skórę. Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki. Rozplącz długie korzenie i sprawdź, czy nie są chore.

przesadzanie roślin doniczkowych krok 3 - fot. 7monarda - Fotolia.com3. Przesadź roślinę do większej donicy i dosyp świeżego podłoża. Dosyp tez nawozu długodziałającego w granulkach, które będzie zasilać roślinę przez wiele tygodni.

   

Kiedy należy przesadzać?

Zwykle przesadzamy co 2–3 lata. Rośliny szybkorosnące – nawet co roku. Młode rośliny ze względu na intensywny wzrost również wymagają przesadzania co roku. Idealnym terminem na przesadzanie jest wczesna wiosna, gdy rośliny powoli wybudzają się z okresu spoczynku. W okresie kwitnienia, owocowania przesadzanie jest niewskazane, bo rośliny mogłoby zrzucić kwiaty i owoce. Także zimą (w czasie spoczynku) nie powinno się przesadzać roślin, bo mogłyby wznowić wzrost, co w warunkach niedostatecznej ilości światła, byłoby dla nich niekorzystne.

Jaką wybrać ziemię i nową doniczkę?

Nowa doniczka powinna być przynajmniej o jeden numer większa (2-3 cm średnicy więcej). Lepiej jednak wybrać donice o kilka numerów większą. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny (np. falenopsis, zamiokulkas, sanseweria) nie lubią mieć zbyt wiele miejsca. Lepiej czują się w trochę przyciasnym pojemniku. Doniczka powinna mieć w dnie otwory odpływowe! Nie powinno sadzić się roślin do plastikowych osłonek (bez otworów w dnie), bo mogą szybko zgnić od nadmiaru wody. Ziemia powinna być świeża, żyzna i dobrze przepuszczalna (chyba że dana uprawa wymaga specjalnego podłoża - np. rośliny owadożerne). Najlepiej wybierać uniwersalne podłoże w workach lub specjalną ziemię do uprawy - np. kaktusów, palm, storczyków, itd. Nie powinno się stosować ziemi z ogrodu, bo może być źródłem szkodników i chorób.

Podlać przed czy po przesadzaniu?

Przed przesadzaniem należy rośliny obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło. Ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.

Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?

Należy rozplątać poskręcane korzenie – dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych. Zbyt długie korzenie należy skrócić. Korzenie przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia należy bezwzględnie usunąć.

 

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: 7monarda - Fotolia.com, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth Pixabay

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (14)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować. Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza bowiem rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) - zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza
Przeczytaj także:
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia)
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu