Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
12
Do góry

Krok po kroku. Przesadzanie roślin doniczkowych

Pytanie czytelnika: Mam wiele roślin doniczkowych, w większości starych i dużych, ale też kilka młodych. Wiele z nich wymaga już przesadzenia. Pewnie ciągle Was o to pytają, ale doradźcie coś dla "zielonych w temacie".

Przesadzanie roślin to czynność z którą każdy ogrodnik ma, miał lub będzie miał do czynienia. Choć dla początkujących może wydawać się to trudne, to wcale takie nie jest. Wystarczy jedynie poznać kilka prostych zasad. Opisujemy je poniżej, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.

Czy przesadzanie roślin jest konieczne?

Jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały gdzie rosnąć. Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona, bo rośliny czerpią z niej składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju. Jeśli nie można przesadzić rośliny (gdy jest bardzo duża), należy chociaż wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

   
 

przesadzanie roślin doniczkowych krok 1 - fot. 7monarda - Fotolia.com
1. Nasyp na dno doniczki warstwę (2-3 cm) keramzytu, która zapewni dobry drenaż i umożliwi swobodne odpływanie nadmiaru wody.

przesadzanie roślin doniczkowych krok 2 - fot. 7monarda - Fotolia.com
2. Załóż gumowe rękawiczki, bo sok z niektórych roślin może działać drażniąco na skórę. Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki. Rozplącz długie korzenie i sprawdź, czy nie są chore.

przesadzanie roślin doniczkowych krok 3 - fot. 7monarda - Fotolia.com3. Przesadź roślinę do większej donicy i dosyp świeżego podłoża. Dosyp tez nawozu długodziałającego w granulkach, które będzie zasilać roślinę przez wiele tygodni.

   

Kiedy należy przesadzać?

Zwykle przesadzamy co 2–3 lata. Rośliny szybkorosnące – nawet co roku. Młode rośliny ze względu na intensywny wzrost również wymagają przesadzania co roku. Idealnym terminem na przesadzanie jest wczesna wiosna, gdy rośliny powoli wybudzają się z okresu spoczynku. W okresie kwitnienia, owocowania przesadzanie jest niewskazane, bo rośliny mogłoby zrzucić kwiaty i owoce. Także zimą (w czasie spoczynku) nie powinno się przesadzać roślin, bo mogłyby wznowić wzrost, co w warunkach niedostatecznej ilości światła, byłoby dla nich niekorzystne.

Jaką wybrać ziemię i nową doniczkę?

Nowa doniczka powinna być przynajmniej o jeden numer większa (2-3 cm średnicy więcej). Lepiej jednak wybrać donice o kilka numerów większą. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny (np. falenopsis, zamiokulkas, sanseweria) nie lubią mieć zbyt wiele miejsca. Lepiej czują się w trochę przyciasnym pojemniku. Doniczka powinna mieć w dnie otwory odpływowe! Nie powinno sadzić się roślin do plastikowych osłonek (bez otworów w dnie), bo mogą szybko zgnić od nadmiaru wody. Ziemia powinna być świeża, żyzna i dobrze przepuszczalna (chyba że dana uprawa wymaga specjalnego podłoża - np. rośliny owadożerne). Najlepiej wybierać uniwersalne podłoże w workach lub specjalną ziemię do uprawy - np. kaktusów, palm, storczyków, itd. Nie powinno się stosować ziemi z ogrodu, bo może być źródłem szkodników i chorób.

Podlać przed czy po przesadzaniu?


Przed przesadzaniem należy rośliny obficie podlać, aby podłoże dobrze namokło. Ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.

Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?

Należy rozplątać poskręcane korzenie – dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych. Zbyt długie korzenie należy skrócić. Korzenie przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia należy bezwzględnie usunąć.

 

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: 7monarda - Fotolia.com, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu