Logo
Logo

Przesadzanie kwiatów doniczkowych: krok po kroku

Pytanie czytelnika: Mam wiele kwiatów doniczkowych, w większości starych i dużych, ale też kilka młodych. Wiele z nich wymaga już przesadzenia. Pewnie ciągle Was o to pytają, ale doradźcie coś dla "zielonych w temacie".

Spis treści
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Kiedy należy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Jaką wybrać ziemię i nową doniczkę?
Podlać przed czy po przesadzaniu?
Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Przesadzanie roślin jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały gdzie rosnąć. Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona, bo rośliny czerpią z niej składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju. Jeśli nie można przesadzić rośliny (gdy jest bardzo duża), należy, chociaż wymienić wierzchnią warstwę podłoża.

Krok po kroku

Przesadzanie roślin to czynność, z którą każdy ogrodnik ma, miał lub będzie miał do czynienia. Choć dla początkujących może wydawać się to trudne, to wcale takie nie jest. Wystarczy jedynie poznać kilka prostych zasad i ich przestrzegać.

Przesadzanie roślin doniczkowych
Fot. 7monarda/Fotolia

1. Nasyp na dno doniczki warstwę (2-3 cm) keramzytu, która zapewni dobry drenaż i umożliwi swobodne przepływanie wody.

2. Polecamy zakładać rękawiczki (najlepiej gumowe), bo sok z niektórych roślin może działać drażniąco na skórę. Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź jej korzenie! Rozplącz te, które są bardzo długie.

3. Przesadź roślinę do większej donicy i dosyp świeżego podłoża. Dodaj też nawozu długodziałającego w granulkach, które będzie zasilać roślinę przez wiele tygodni.

Kiedy należy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Zwykle przesadzamy co 2–3 lata, w tym kwiaty szybkorosnące i młode mogą tego potrzebować nawet co roku. Idealnym terminem na przesadzanie jest wczesna wiosna, gdy rośliny powoli wybudzają się z okresu spoczynku.

W okresie kwitnienia, owocowania przesadzanie jest niewskazane, bo rośliny mogłoby zrzucić kwiaty i owoce. Także zimą (w czasie spoczynku) nie powinno się przesadzać roślin, bo mogłyby wznowić wzrost, co w warunkach niedostatecznej ilości światła, byłoby dla nich niekorzystne.

Jaką wybrać ziemię i nową doniczkę?

Nowa doniczka powinna być przynajmniej o jeden numer większa (czyli o 2-3 cm średnicy więcej). Lepiej jednak wybrać donice o 2-3 numery większą.

Niektóre rośliny (np. storczyk falenopsis, zamiokulkas, sanseweria) nie lubią mieć zbyt wiele miejsca! Lepiej czują się w trochę przyciasnym pojemniku.

Nie powinno sadzić się roślin do plastikowych osłonek (bez otworów odpływowych w dnie), bo mogą szybko zgnić od nadmiaru wody.

Nowa ziemia powinna być świeża, żyzna i dobrze przepuszczalna (chyba że dana uprawa wymaga specjalnego podłoża – np. rośliny owadożerne, kaktusy, palmy, storczyki, itp.). Najlepiej wybierać podłoże uniwersalne w workach lub specjalną ziemię do wybranej uprawy. Nie powinno się stosować ziemi z ogrodu, bo może być źródłem szkodników i chorób.

Podlać przed czy po przesadzaniu?

Podlewamy zarówno przed jak i po posadzeniu – przed przesadzeniem, gdy podłoże wchłonie dużo wody i "zwiąże się" będzie ułatwieniem w wyjmowaniu bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając, aby usunąć nadmiar wody z podstawki.

Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?

Korzenie przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia należy bezwzględnie usunąć.

  • Należy rozplątać poskręcane korzenie (dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych).
  • Zbyt długie korzenie należy skrócić.
  • Starajmy się, by przy wsadzaniu do nowej doniczki korzenie były skierowane jak najbardziej naturalnie – czyli do dołu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth / Pixabay

Autor
Przesadzanie kwiatów doniczkowych: krok po kroku
Przesadzanie kwiatów doniczkowych: krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Kalina52

02-11-2020 10:31

Kiedy przesadzam swoje roślinki do większych doniczek albo bezpośrednio do ziemi w ogrodzie to zawsze towarzyszy mi przy tym łopatka zakupiona w cellfast. Jest wygodna i komfortowa w używaniu. ostrze jest wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej co tłumaczy to że łopatka nie rdzewieje ...

Gość KarolinaP

16-09-2020 12:33

U mnie must have do przesadzania to ergo zestaw z cellfastu. Fajne, zgrabne i bardzo ładne narzędzia

Gość

19-03-2020 11:05

SUPER PORADY. POZDRAWIAM.

Gość Piątek 13

17-03-2020 09:03

Nie widzę, żeby było tu napisane krok po kroku, jak przesadzić kwiat. Mam śliczne wrzosy w doniczce, ale ona jest już dla nich za mała. Na tej stronie nie dowiem się, jak je przesadzić. Jestem niezadowolona. Mam nadzieję, że już tutaj nie zawitam.

Pokaż wszystkie komentarze