Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Przesadzanie roślin jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały gdzie rosnąć. Im dłużej rośliny rosną w jednym pojemniku, tym ziemia jest bardziej wyjałowiona, bo rośliny czerpią z niej składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju. Jeśli nie można przesadzić rośliny (gdy jest bardzo duża), należy, chociaż wymienić wierzchnią warstwę podłoża.
Krok po kroku
Przesadzanie roślin to czynność, z którą każdy ogrodnik ma, miał lub będzie miał do czynienia. Choć dla początkujących może wydawać się to trudne, to wcale takie nie jest. Wystarczy jedynie poznać kilka prostych zasad i ich przestrzegać.
1. Nasyp na dno doniczki warstwę (2-3 cm) keramzytu, która zapewni dobry drenaż i umożliwi swobodne przepływanie wody. 2. Polecamy zakładać rękawiczki (najlepiej gumowe), bo sok z niektórych roślin może działać drażniąco na skórę. Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź jej korzenie! Rozplącz te, które są bardzo długie. 3. Przesadź roślinę do większej donicy i dosyp świeżego podłoża. Dodaj też nawozu długodziałającego w granulkach, które będzie zasilać roślinę przez wiele tygodni. |
Kiedy należy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Zwykle przesadzamy co 2–3 lata, w tym kwiaty szybkorosnące i młode mogą tego potrzebować nawet co roku. Idealnym terminem na przesadzanie jest wczesna wiosna, gdy rośliny powoli wybudzają się z okresu spoczynku.
W okresie kwitnienia, owocowania przesadzanie jest niewskazane, bo rośliny mogłoby zrzucić kwiaty i owoce. Także zimą (w czasie spoczynku) nie powinno się przesadzać roślin, bo mogłyby wznowić wzrost, co w warunkach niedostatecznej ilości światła, byłoby dla nich niekorzystne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jaką wybrać ziemię i nową doniczkę?
Nowa doniczka powinna być przynajmniej o jeden numer większa (czyli o 2-3 cm średnicy więcej). Lepiej jednak wybrać donice o 2-3 numery większą.
Niektóre rośliny (np. storczyk falenopsis, zamiokulkas, sanseweria) nie lubią mieć zbyt wiele miejsca! Lepiej czują się w trochę przyciasnym pojemniku.
Nowa ziemia powinna być świeża, żyzna i dobrze przepuszczalna (chyba że dana uprawa wymaga specjalnego podłoża – np. rośliny owadożerne, kaktusy, palmy, storczyki, itp.). Najlepiej wybierać podłoże uniwersalne w workach lub specjalną ziemię do wybranej uprawy. Nie powinno się stosować ziemi z ogrodu, bo może być źródłem szkodników i chorób.
Podlać przed czy po przesadzaniu?
Podlewamy zarówno przed jak i po posadzeniu – przed przesadzeniem, gdy podłoże wchłonie dużo wody i "zwiąże się" będzie ułatwieniem w wyjmowaniu bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając, aby usunąć nadmiar wody z podstawki.
Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?
- Należy rozplątać poskręcane korzenie (dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych).
- Zbyt długie korzenie należy skrócić.
- Starajmy się, by przy wsadzaniu do nowej doniczki korzenie były skierowane jak najbardziej naturalnie – czyli do dołu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Zsuzsanna Tóth / Pixabay