Logo
Logo

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon

Wiosną i latem balkon powinien topić się w morzu kwiatów. Jeśli nie wiesz, jak się zabrać do sadzenia roślin, jak je ze sobą zestawić i jakie gatunki wybrać, zainspiruj się naszymi propozycjami w różnych kolorach. Zobacz 10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon!

Spis treści
Słoneczna kompozycja z kanną Niebieska kompozycja z lawendą Ognista kompozycja z rozplenicą Kompozycja z narcyzami Żółta kompozycja z kalią Kompozycja lawendy z oliwkami Różowa kompozycja z koleusem Kompozycja z pelargoniami i lawendą Kompozycja z warzywami Stolik kawowy z pelargoniami

Jak udekorować balkon kwiatami?

W połowie maja na balkonie w skrzynkach i donicach można sadzić popularne kwiaty sezonowe, takie jak pelargonie, petunie, werbeny, surfinie, lobelie, bakopy czy lantany. Dla urozmaicenia kompozycji warto też posadzić na zewnątrz egzotyczne gatunki roślin, które zwykle uprawiamy w mieszkaniu oraz ogrodowe byliny o niezbyt silnym wzroście – kwitnące lub ozdobne z liści.

10 pomysłowych kompozycji kwiatowych w donicach
Zainspiruj się na kolorowy balkon!

  10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon kanna i petunie fot. Proven Winners sunglasses_thriller_300 Fot. Proven Winners

Słoneczna kompozycja z kanną

Ta dwupiętrowa kompozycja na słoneczny balkon przykuwa uwagę jaskrawymi barwami. Na środku rośnie paciorecznik (Canna) Toucan®, a dookoła niego znajduje się szeroka obwódka z pomieszanych ze sobą kolorowych roślin, które zasłaniają dolne partie paciorecznika – żółtej calibrachoa Superbells ®, paskowanej petunii Lovie Dovie  i różowej petunii Mini Vista . 

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon fot. Proven Winners Fot. Proven Winners

Niebieska kompozycja z lawendą

W metalowej osłonce stworzono prostą, fioletową kompozycję. Tak dekoracja będzie pasować do nowoczesnej architektury. Po środku dumnie pręży się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) 'Sweet Romance', a wianuszek wokół niej tworzy werbena Superbena ® Stormburst.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
  10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon kwiaty i rozplenica fot. Proven Winners Fot. Proven Winners

Ognista kompozycja z rozplenicą

W glinianej donicy stworzono ognistą kompozycję, która świetnie będzie wyglądała obok drewnianych mebli ogrodowych i na tle cegieł. Po środku rośnie trawa ozdobna, rozplenica szczecinowata (Pennisetum setaceum) 'Rubrum', pomarańczowy krąg tworzy calibrachoa Superbells ® Tangerine Punch  , a na przy krawędzi widać białą bakopę Snowstorm ® Snow Globe ® .

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon tulipany, narcyzy i lawenda fot. iBulb Fot. iBulb

Kompozycja z narcyzami

W długiej skrzyni, w której cały rok rośnie lawenda, jesienią między krzewinkami warto posadzić cebulki wiosennych gatunków, aby już wczesną wiosną cieszyć się kwitnącymi narcyzami (Narcissus) i tulipanami (Tulipa).

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon kwiaty - kalia Black Eyed Beauty i lilia grzywiasta fot. iBulb Fot. iBulb

Żółta kompozycja z kalią

Piękną letnią kompozycję w koszyku stworzono z dwóch roślin nie zimujących w naszym klimacie w gruncie. Cytrynowo żółte kielichy należą do kalii (Zantedeschia) 'Black Eyed Beauty', a nad nimi widać lilię grzywiastą (Eucomis) o niezwykle oryginalnych kwiatostanach.

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon lawenda i rośliny egzotyczne fot. Flower Council Holland Fot. Flower Council Holland

Kompozycja lawendy z oliwkami

Ten słoneczny, ciepły, zaciszny balkon to raj dla lawendy. Obok lawendy wąskolistnej, która w naszych warunkach zimuje w gruncie, posadzono również bardziej delikatną lawendę francuską (Lavandula stoechas) o większych, beczułkowatych różowo-fioletowych kwiatostanach. Ciekawym dodatkiem w tej stylizacji są szczepione na pniu drzewka oliwne, które latem doskonale będą się czuły w pełnym słońcu.

  10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon koleus, petunia i werbena fot. Proven Winners Fot. Proven Winners

Różowa kompozycja z koleusem

Ta  jaskraworóżowa kompozycja składa się z trzech gatunków roślin sezonowych. Po środku widać purpurowe liście koleusa (Coleus) ColorBlaze ® Velveteen ®. Wokół niego zwisają girlandy kwiatów różowej petunii Supertunia ® Bermuda Beach ®  i werbeny Superbena Royale ® Iced Cherry.
 
10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon pelargonie fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom Fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom

Kompozycja z pelargoniami i lawendą

Od lat klasycznym gatunkiem do dekoracji balkonów pozostają pelargonie. Dla zróżnicowania roślinnych kompozycji warto je łączyć z innymi gatunkami roślin, które równie dobrze będą się czuły na słonecznym balkonie. W doniczkach obok pelargonii warto sadzić lawendę i wysiewać nasiona kosmosu podwójnie pierzastego (Cosmos bipinnatus), który będzie lekko kołysał się nad ciężkimi kwiatostanami pelargonii.

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom Fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom

Kompozycja z warzywami

Jeśli dysponujesz tylko małym balkonem, a chcesz jednocześnie cieszyć się pięknymi kwiatami i uprawiać rośliny użytkowe, pomyśl o postawieniu roślin i na podłodze, i na zajmującym niewiele miejsca stabilnym regale. Na tym balkonie obok pelargonii udało się wygospodarować miejsce dla pomidorów, papryki i rozmarynu.

10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon - stolik kawowy fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom Fot. Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom

Stolik kawowy z pelargoniami

Do uprawy kwiatów na balkonie można wykorzystać również metalowy kosz, który po wypełnieniu ziemią i przykryciu blatem będzie pełnił rolę stolika. Przestrzenie pomiędzy sadzonkami pelargonii bluszczolistnej wypełnione zostały ziołami i żurawkami.

Zobacz, krok po kroku, jak to zrobić stolik z pelargoniami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe iBulb

Autor
10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon
10 pomysłów na kwiatowe kompozycje na balkon
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)