Lilia grzywiasta, a poprawnie warkocznica czyli eukomis (Eucomis) to rośliny cebulowe należące do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) (dawniej do Scilloideae – hiacyntowatych). Pochodzi z Afryki Południowej, z obszarów leśnych i łąkowych.

Roślinę tą możemy jeszcze znaleźć pod nazwą "czuprynek" lub angielską nazwą "pineapple lilies" (lilia ananasowa). Nawiązują one do charakterystycznie zbudowanych kwiatostanów.

Eukomis posiada wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 60 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Liście są długie, lancetowate, dość szerokie, a od spodniej strony niekiedy nakrapiane.

Groniasty kwiatostan warkocznicy jest złożony jest z kilkudziesięciu kwiatów (w zależności od gatunku i odmiany zielono-białych, zielono-żółtych lub zielono-różowych). Ten z kolei zakończony jest pióropuszem krótkich liści. Kwitnie lipca do sierpnia.

Uprawa i wymagania

Eukomis potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne. W czasie sezonu wegetacyjnego roślina powinna być regularnie podlewana (szczególnie okazy uprawiane w pojemnikach) ponieważ najlepiej rośnie na podłożu umiarkowanie wilgotnym. Aby warkocznica dobrze kwitła stosujemy też nawozy dla roślin kwitnących (co 2-3 tygodnie). Po przekwitnięciu ścinamy kwiatostan.

Cebule eukomisu osiągają ok. 5 cm. Sadzi się je na przełomie kwietnia i maja. Wierzchołek cebuli powinien znajdować się na poziomie ziemi, a sama cebula umieszczona pod cienką warstwą podłoża.

Roślina nie jest mrozoodporna i wymaga przeniesienia do pomieszczenia po nadejściu przymrozków. Cebule przed umieszczeniem w "przechowalni" należy przesuszyć przez 1-2 tygodnie. Na czas zimowania warto je przykryć piaskiem lub trocinami.

Zastosowanie

Lilia grzywiasta ma uniwersalne zastosowanie – można ją uprawiać w mieszkaniach, na balkonie lub w ogrodzie. Dobrze wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat. Może dekorować drzwi wejściowe do domu.

Należy wspomnieć, że rośliny te mogą wydzielać intensywny, nieprzyjemny zapach, dlatego dowiedzmy się na ten temat zanim postanowimy uprawiać eukomis w donicy, w mniejszym pokoju. Roślinę tę lubią pszczoły.

Występujące gatunki

  • eukomis jesienny (Eucomis autumnalis)
  • eukomis dwubarwny (Eucomis bicolor)
  • eukomis cętkowany/ kropkowany (Eucomis punctata)
  • eukomis czubaty (Eucomis comosa)
  • eukomis królewski (Eucomis regia)


Zdjęcie tytułowe: "Eucomis sp"/peganum/CC BY-SA 2.0, NickyPe/Pixabay, "Pineapple Lily / Eucomis autumnalis Chitt."/TANAKA Juuyoh (田中十洋)/CC BY 2.0, "Eucomis"/S. Rae/CC BY 2.0