Lilia grzywiasta (Eucomis) to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Posiada wzniesiony, kępiasty pokrój.

Dorasta do 60cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Liście są długie, lancetowate, dość szerokie. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są kremowo-zielone z purpurowym obrzeżem. Tworzą długie pióropuszowe wiechy, nadając roślinie oryginalny wygląd.

Lilia grzywiasta - wymagania i uprawa:

Eukomis potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Cebule wysadza się od maja. Roślina nie jest mrozoodporna. Wymaga przeniesienia do pomieszczenia po nadejściu przymrozków.

Cebule przed umieszczeniem w "przechowalni" należy przesuszyć przez 1-2 tygodnie. Warto przykryć je piaskiem lub trocinami. W czasie sezonu wegetacyjnego lilia powinna być regularnie podlewana (szczególnie okazy uprawiane w pojemnikach) oraz dokarmiana (nawozami dla roślin kwitnących co 2-3 tygodnie).

Zastosowanie lilii grzywiastej:

Roślina ma uniwersalne zastosowanie - można ją uprawiać w mieszkaniach, na balkonie lub w ogrodzie. Dobrze wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat. Może dekorować drzwi wejściowe do domu.

zdjęcie: iBulb