Logo
Logo
47
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Roślinne inspiracje do doniczek: na balkon i do ogrodu

Sezon ogrodowy przed nami, dlatego najwyższa pora zaplanować nasadzenia na balkonach tasach i rabatach. Jeśli nie wiesz co wybrać, mamy praktyczny poradnik, który ułatwi Ci wybór roślin. Znajdziesz w nim gatunki i odmiany kwitnące oraz ozdobne z liści, pasujące do różnych styli ogrodowych, a także najmodniejsze zestawienia kwiatów balkonowych.

 

Najwspanialsza ozdoba na twoim tarasie

Często mamy potrzebę upiększenia naszego balkonu, tarasu czy patio w taki sposób, by osiągnąć wspaniałe wrażenie. Proven Winners® oferuje szeroki wybór roślin intensywnie kwitnących, które doskonale nadają się do takiego zastosowania. Odmiany takie jak »Señiorita Rosalita« lub Hortensje Flair & Flavours® możemy posadzić w dużych pojemnikach jako pojedyncze rośliny dające spektakularny efekt obfitego kwitnienia przez całe lato.

Najwspanialsza ozdoba

1 – Kleome (Cleome) SEÑORITA ROSALITA, 2 – Hortensja (Hydrangea) FLAIR & FLAVOURS® COTTON CANDY,  3 – Hortensja (Hydrangea) – FLAIR & FLAVOURS® BLUEBERRY CHEESECAKE

Atrakcyjne dla pszczół i motyli

Wiele roślin jest idealnych dla pszczół, motyli i innych owadów zbierających nektar z kwiatów. My ogrodnicy możemy im pomóc, szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy jest mniej kwiatów w otoczeniu. Obficie kwitnące rośliny z oferty Proven Winners® mogą być wartościowym źródłem nektaru: Bidensy – z dużymi, otwartymi kwiatami – są atrakcyjne dla pszczół, a Budleje dla motyli. Razem tworzą doskonałe środowisko dla naszych ogrodowych przyjaciół!

Atrakcyjne dla pszczół i motyli

1 – Bidens (Bidens) POPSTAR, 2 – Budleja (Buddleja) MISS PEARL, 3 – Budleja MISS RUBY,
4 – Budleja MISS VIOLET

Piękne kompozycje z DIAMOND FROST

Diamond Frost jest łatwa w pielęgnacji i doskonale komponuje się z innymi roślinami dzięki wspaniałemu wzrostowi w każdych warunkach! Połącz ją ze swoimi ulubionymi roślinami uzyskując zadziwiającą kompozycję, która zachwyci każdego!

Piękne kompozycje z Diamond Frost

Wilczomlecz (Euphorbia) DIAMOND FROST

Prostota i siła

Kolor biały kojarzy się z czystością i doskonałością. W ogrodzie kwitnące na biało rośliny pomogą w relaksie i uzyskaniu spokoju. Wykorzystaj odmiany, takie jak
»Strong Anabelle®« lub »Snow Princess« w tworzeniu spokojnych wysp w Twoim ogrodzie lub patio. Obie odmiany intensywnie rosną, są wytrzymałe i obficie kwitną w kolorze białym przez całe lato.

Prostota i siła

1, 2 – Smagliczka (Lobularia) SNOW PRINCESS, 3, 4 – Hortensja (Hydrangea) STRONG ANNABELLE®

Perfekcyjny róż – stylowy i modny

Różowy jest popularnym i młodzieńczym kolorem; świetnie sprawdzi się w każdej ogrodowej aranżacji. Niektóre rośliny doskonale połączą się z jasnymi wzorami kwiatów petunii »Raspberry Star« w pojemnikach, wiszących koszach lub donicach na Twoim patio czy w ogrodzie. Hortensja »Pink Annabelle®« z ogromną liczbą dużych, różowych kwiatów będzie wpadać w oko posadzona w ogrodzie w kompozycji lub jako element żywopłotu.

Perfekcyjny róż

1 – Petunia (Petunia) RASPBERRY STAR, 2 – Diascja (Diascia) BREEZEE PLUS PINK, 3 – Hortensja (Hydrangea) PINK ANNABELLE®, 4 – Żylistek (Deutzia) YUKI CHERRY BLOSSOM®

Rośliny gorącego lata

Aby uzyskać piękną kompozycję na słonecznym, wyeksponowanym stanowisku, kluczowy jest dobór właściwych roślin. Odmiany Proven Winners® są testowane w kilku różnych lokalizacjach na świecie. Pozbądź się problemu związanego z częstym podlewaniem roślin latem, wybierając rekomendowane przez nas rośliny do miejsc słonecznych, gorących i suchych: Begonię serii Summerwings® i zadrzewnie (Diervilla) serii Kodiak®.

Rośliny gorącego lata

1 – Begonia (Begonia) SUMMERWINGS® DARK ELEGANCE, 2 – Begonia (Begonia) SUMMERWINGS® EBONY ORANGE3 – Zadrzewnia (Diervilla) KODIAK® ORANGE,
4 – Zadrzewnia (Diervilla) DIERVILLA KODIAK® BLACK

Wczesna wiosna – kolory na początek sezonu

Po zimie z niecierpliwością oczekujemy wiosennego ogrodu pełnego kolorów. Proven Winners® oferuje wybór dobrze przetestowanych, silnie rosnących roślin, które zachwycają kwitnieniem wczesną wiosną tuż po przymrozkach. Bezcierniowy pigwowiec serii Storm i wspaniała nemezja serii Sunsatia® kwitną już od okresu Wielkanocy, kontynuując kwitnienie jeszcze długo latem.

Kolory na początek sezonu

1 – Niemezja (Nemesia) SUNSATIA® TRIOMIO®, 2 – Pigwowiec (Chaenomeles) MANGO STORM®,
3 – Pigwowiec (Chaenomeles) PINK STORM, 4 – Pigwowiec (Chaenomeles) CHAENOMELES SCARLET STORM

Do małych ogrodów

Bez względu na wielkość Twojego ogrodu, rośliny Proven Winners® pozwolą Ci na stworzenie perfekcyjnego, kolorowego zakątka. Ze swoimi jaskrawymi kwiatami Calibrachoa serii Superbells® są doskonałym wyborem do małego lub średniego pojemnika czy wiszącego kosza. Budleje serii Chip® pozostają małe i kompaktowe, dlatego nadają się do małych ogrodów. Kwitną nieprzerwanie przez całe lato.

Do małych ogrodów

1 – Kalibrachoa (Calibrachoa) SUPERBELLS®, 2 – Budleja (Buddleja) BUDDLEJA WHITE CHIP®, 3 – Budleja (Buddleja) BUDDLEJA PINK MICRO CHIP®, 4 – Budleja (Buddleja) BUDDLEJA BLUE CHIP

Ozdobne z liści

Nie tylko kwiaty pomagają wykreować przepiękne kompozycje w Twoim ogrodzie. Rośliny o ciekawym ulistnieniu mogą nadać inny wymiar Twoim kolorowym kompozycjom. Zwisająca Ipomea serii Sweet Heart sprawuje się doskonale w kompozycjach w każdym pojemniku. Wielokolorowe krzewy takie jak Spiraea serii Double Play® będą wspaniałym dodatkiem do każdego słonecznego ogrodu.

Ozdobne z liści

IPOMOEA SWEET HEART LIGHT GREEN, IPOMOEA SWEET HEART PURPLE, SAMBUCUS LEMONY LACE®, PHYSOCARPUS TINY WINE®, DOUBLE PLAY®, SPIRAEA BIG BANG + BLUE KAZOO

Nie tylko kwiaty pomagają wykreować przepiękne kompozycje w Twoim ogrodzie. Rośliny o ciekawym ulistnieniu mogą nadać inny wymiar Twoim kolorowym kompozycjom. Zwisająca Ipomea serii Sweet Heart sprawuje się doskonale w kompozycjach w każdym pojemniku. Wielokolorowe krzewy takie jak Spiraea serii Double Play® będą wspaniałym dodatkiem do każdego słonecznego ogrodu.

PROVEN WINNERS
Uzyskaj więcej informacji i użytecznych wskazówek odwiedzając: www.provenwinners.eu

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!