Rozmnażanie pelargonii z nasion i sadzonek | Krok po kroku i bez błędów

jak łatwo rozmnażać pelargonie w domu

Sezon ogrodniczy powoli zbliża się ku końcowi. Jeśli żal Wam wyrzucać pelargonie, a macie gdzie je przechować może warto pomyśleć o ich rozmnożeniu z sadzonek - szczegóły w artykule. Opisujemy także rozmnażanie pelargonii z nasion.

Posłuchaj
00:00
104
Spis treści
Gdzie kupić nasiona pelargonii? Jakie wybrać? Jak i kiedy wysiewać nasiona pelargonii? Jak pielęgnować kiełkujące nasiona pelargonii i młode siewki? Z których pędów pobierać sadzonki? Kiedy jest najlepszy czas na ścinanie sadzonek pelargonii? Co zrobić, aby sadzonki pelargonii dobrze się ukorzeniły? Jak dbać o sadzonki?

Jak rozmnażać pelargonie? 2 najprostsze sposoby

Pelargonie należą do najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Ich rozmnażanie nie jest trudne. Przy znajomości podstawowych zasad można samemu rozmnażać je z sadzonek lub z nasion. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku i bez błędów.

Rozmnażanie pelargonii z nasion

Ta metoda rozmnażania pelargonii stosowana jest rzadko przede wszystkim ze względu na dłuższy okres produkcji (rośliny kwitną najwcześniej po 6 miesiącach od wysiewu) oraz trudności z kupieniem materiału nasiennego. Poza tymi drobnymi niedogodnościami rozmnażanie pelargonii z nasion ma wiele zalet. Rośliny mają bardziej zwarty pokrój niż te produkowane z sadzonek, są bardziej odporne na choroby i mniej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy.

Nasiona pelargonii

Jak wyglądają nasiona pelargonii?

fot. Michael Wolf, Wikimedia Commons CC

Gdzie kupić nasiona pelargonii? Jakie wybrać?

Można je kupić w centrach ogrodniczych lub najprościej w internecie. Warto pamiętać, że są to nasiona heterozyjne (F1). Po ich wysianiu otrzymamy roślinę zgodną z opisem na opakowaniu (np. pelargonie rabatowe odmiany: 'Anula' - pokrój wzniesiony, kwiaty łososiowe, 'Halka' - pokrój krzaczasty, kwiaty pomarańczowe, 'Julka' - pokrój krzaczasty, kwiaty jasnoróżowe, 'Jutrzenka' - pokrój krzaczasty, kwiaty różowe, 'Martyna' - pokrój krzaczasty, kwiaty ciemnoczerwone, 'Olga' - pokrój krzaczasty, kwiaty białe). Jednak jeśli zbierzemy nasiona z dojrzałych roślin i je wysiejemy to niestety nie otrzymamy już takich samych roślin.

Jak i kiedy wysiewać nasiona pelargonii?

Nasiona dostępne w sprzedaży poddane są wcześniej zabiegowi skaryfikacji - co znacznie ułatwia ich równomierne kiełkowanie. Mimo to przed wysiewem wymagają moczenia w wodzie przez dobę. Po napęcznieniu wysiewa się je do wielodoniczek (multiplatów) lub doniczek (średnica 10 cm) wypełnionych torfem lub mieszanką ziemi inspektowej, torfu i perlitu w proporcji 1:1:1.

Jeśli chcemy posadzić pelargonie na balkonie na przełomie kwietnia i maja to musimy wysiać ich nasiona już na przełomie grudnia i stycznia.

Pielęgnacja po wysiewie nasion i w czasie kiełkowania

Po wysiewie nasiona pelargonii przysypujemy bardzo cienką warstwą podłoża, a całość przykrywamy folią (aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W temperaturze 20–25°C pierwsze siewki ukazują się po 7–12 dniach, wtedy zdejmujemy folię aby nie pojawiły się choroby grzybowe. Jeśli wysialiśmy nasiona do multiplatów konieczne jest ich przesadzenie do doniczek gdy siewki będą miały 2–3 liście.

ukorzenianie sadzonek pelargonii w ziemi fot. 7monarda - Fotolia.com
fot. © 7monarda - Fotolia.com

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek

To zdecydowanie najpopularniejsza metoda rozmnażania tych roślin. Dla osób, które jeszcze nigdy tego nie robiły, może wydawać się trudna jednak wcale tak nie jest. Sadzonki pelargonii doskonale się ukorzeniają. Wystarczy tylko trochę im w tym pomóc.

Sadzonki pelargonii
Jak wyglądają sadzonki pelargonii?

fot. Martin Fischer, Wikimedia Commons CC

Rośliny mateczne - "źródło" sadzonek pelargonii

Doskonale nadają się na nie rośliny które przez cały sezon rosły na naszym balkonie. Wystarczy je tylko bezpiecznie przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Przed pobraniem sadzonek rośliny przenosimy do mieszkania i obficie podlewamy aby wznowiły wegetację.

Pamiętaj! Na rośliny mateczne wybieramy tylko rośliny zdrowe, silne i obficie kwitnące, pozostałe wyrzucamy.

Kiedy pobierać sadzonki?

W przypadku pelargonii rabatowych i pelargonii bluszczolistnych sadzonki pobiera się od połowy lutego do połowy marca - ukorzenią się  po 2-3 tygodniach, a rośliny zakwitną już po 8 tygodniach. Sadzonki pelargonii wielkokwiatowych pobieramy we wrześniu. W tym okresie również doskonale będą się ukorzeniać. Młode pelargonie będziemy zimować tak samo jak starsze - w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Na zewnątrz wysadzamy je dopiero po 15 maja.

Jak ścinać sadzonki pelargonii?

Sadzonki pobieramy tylko ze sztywnych, zielonych lub lekko zdrewniałych pędów (rzadziej). Powinny to być sadzonki wierzchołkowe, te ze środka pędu będą się słabiej ukorzeniać. Ścinamy je ostrym nożem lub sekatorem ogrodniczym tak aby odciąć, a nie zmiażdżyć łodyżkę. Sadzonki mogą mieć 5-10 cm długości, jednak znacznie lepsze są krótsze. Usuwamy dolny liść, aby zostawić „nóżkę” i pozostawiamy je chwilę aby miejsce po cięciu obeschło.

Ukorzenianie sadzonek

"Nóżkę" sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu - w preparacie do ukorzeniania (np. Ukorzeniaczu A lub AB). W warunkach domowych sadzonki pelargonii ukorzeniamy najczęściej w doniczkach o średnicy 10 cm lub w pojemnikach wykonanych z masy torfowo-celulozowej. Podłoże powinno być przepuszczalne i przewiewne, dobrze sprawdza się mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem, w proporcji 1:1. Doniczki z sadzonkami ustawiamy w ciepłym i widnym miejscu. W temperaturze powietrza 18-20°C sadzonki ukorzeniają się po upływie 2-3 tygodni.

Pielęgnacja sadzonek

Sadzonki muszą mieć zapewniony dostęp do światła oraz stałą wilgotność i temperaturę. Rośliny często zraszamy wodą o temperaturze pokojowej. Ukorzenione sadzonki bardzo szybko będą wypuszczać młode pędy, Pierwsze należy uszczykiwać aby roślina ładnie się zagęściła.

ukorzenianie sadzonek pelargonii w doniczkach torfowych fot. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Darko Plohl / Dreamstime oraz M. Schuppich / Fotolia

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Pelargonia pasiasta Pelargonium × hortorum

Pelargonia rabatowa Pelargonium × hortorum

Pelargonia bluszczolistna Pelargonium × hederifolium

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Benia
12-05-2021 08:36
Zrobiłam sadzonki ze starych pelargoni, ale nie zrobiłam uszczykiwania. Teraz widzę że młode sadzonki rosną w górę a po bokach się nie rozwijają,są mocno wysokie. Jak temu zaradzić? Czy jak teraz zrobię uszczykiwanie, to będę miała za chwilę piękne kwiaty?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści