Proso rózgowate (Panicum virgatum) to gatunek trawiastej byliny zaliczanej do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Roślina pochodzi z Północnej Ameryki, gdzie zasiedla prerie, przydroża i świetliste lasy.
Wygląd prosa rózgowatego
Proso rózgowate to bardzo wysoka trawa ozdobna, dorastająca w naturze nawet do 2-3 m wysokości, jednak odmiany uprawiane w naszych ogrodach rzadko przekraczają wysokość 1,5 m. Roślina tworzy gęste, zwarte kępy, złożone z wąskich, wyraźnie unerwionych, sztywnych, wzniesionych i przewieszających się w górnej części, zielonych liści, które u odmian mogą być też podbarwione na czerwono, niebiesko lub żółto.
Proso kwitnie latem w lipcu, sierpniu i wrześniu. Wytwarza sztywne, zwykle wzniesione pędy, zwieńczone wiechowatym, szerokim, mocno rozgałęzionym, luźnym, jasnobrązowym kwiatostanem.
Wymagania i uprawa prosa rózgowatego
Proso rózgowate to jedna z łatwiejszych w uprawie traw ozdobnych. Chociaż preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby, poradzi sobie też w półcieniu i na słabszym podłożu. Jest tolerancyjna względem odczynu podłoża i dobrze znosi suszę oraz wysokie temperatury. Jest także dostatecznie mrozoodporna (nie wymaga okrywania).
Proso najłatwiej rozmnażać przez wysiew nasion (wymagają stratyfikacji). Na dobrym stanowisku roślina może dawać też samosiew, stając się czasami inwazyjna. Sadzonki można też pozyskać przez podział dorosłych egzemplarzy, co jednak jest to dość trudne ze względu na zbitą i zwartą bryłę korzeniową.
Pielęgnacja prosa rózgowatego
W uprawie prosa rózgowatego najważniejsze jest systematycznie odchwaszczanie i podlewanie rośliny, ponieważ trawa ta najlepiej rośnie i zdobi, gdy ma umiarkowanie wilgotne podłoże. Dobrze jest ściółkować podłoże dookoła rośliny, by ograniczać wzrost chwastów.
Nawożenie traw ozdobnych jest zabiegiem pozytywnie działającym na rośliny ale nie koniecznym. Wybierając sposób nawożenia najlepiej korzystać z nawozów organicznych oraz specjalnych nawozów dla traw ozdobnych.
Aby proso rózgowate utrzymywało ładny pokrój i było zdrowe należy je przycinać wiosną, od połowy marca i w kwietniu. Cięcie wykonujemy na ok. 10-15 cm nad ziemią.
Mocno rosnące odmiany ozdobne prosa jak i inne wyższe trawy ozdobne można związywać jesienią. Zimowanie w ten sposób traw jednocześnie jest ozdobą jak i chroni rośliny przed mrozem oraz zniszczeniem przez śnieg.
Szkodniki i choroby prosa rózgowatego
Proso rózgowate nie jest atakowane przez szkodniki i nie jest podatne na choroby. To trawa ozdobna wyjątkowo łatwa w uprawie i jedynie zbyt intensywne podlewanie czy też zastoiny wodne mogą doprowadzić do gnicia korzeni rośliny.
Zastosowanie prosa rózgowatego
Proso rózgowate to idealna roślina do ogrodów preriowych, ale doskonale prezentuje się też jako soliter na tle trawnika lub posadzona w szpalerze wzdłuż ścieżki bądź ogrodzenia. Wspaniale prezentuje się też na rabatach trawiastych, nad brzegami oczek wodnych i w ogródkach żwirowych czy skalniakach. Warto wiedzieć, że proso rózgowate należy do TOP 10 najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych.
Roślina posiada także sporo atrakcyjnych odmian, które pięknie wyglądają w kompozycjach rabatowych z kwitnącymi latem wysokimi bylinami, krzewami i roślinami sezonowymi (np. rudbekie, floksy wiechowate, werbena patagońska, hortensja bukietowa).
Wybrane odmiany prosa rózgowatego
- 'Northwind' – odm. o kolumnowym pokroju i jasnożółtych kwiatostanach
- 'Rehbraun' – czerwono-brązowe zabarwienie liści
- 'Rotstrahlbusch' – przebarwiające się jesienią na czerwono-żółto-pomarańczowe kolory liście
- 'Nosferatu' – liście o odcieniach niebieskich i intensywnie fioletowo-bordowych
- 'Warrior' – czerwone kwiatostany
- 'Heavy Metal' – odm. o wzniesionym, kolumnowym pokroju, zielononiebieskich liściach z metalicznym połyskiem
- 'Prairie Sky' – kolumnowy pokrój i sztywne, niebieskie liście (rośnie silniej niż 'Heavy Metal')
Gdzie kupić proso rózgowate?
Proso rózgowate można kupić w formie sadzonek w doniczkach o różnej wielkości. Trawa ta jest popularna i dostępna w wielu szkółkach i sklepach ogrodniczych. W Internecie roślinę kupimy np. na stronach:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: MOLLY SHANNON, vaivirga / AdobeStock, iVerde