Proso rózgowate (Panicum virgatum) to gatunek trawiastej byliny zaliczanej do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Roślina pochodzi z Północnej Ameryki, gdzie zasiedla prerie, przydroża i świetliste lasy.

Proso rózgowate to bardzo wysoka, kępiasta trawa, dorastająca w naturze nawet do 2-3 m. wys. Odmiany uprawiane w ogrodach rzadko przekraczają wysokość 1,5 m.

Roślina tworzy gęste, zwarte kępy, złożone z wąskich, wyraźnie unerwionych, sztywnych, wzniesionych i przewieszających się w górnej części na zewnątrz, zielonych liści, które u odmian mogą być też podbarwione na czerwono, niebiesko lub żółto.

Wytwarza sztywne, zwykle wzniesione pędy, zwieńczone wiechowatym, szerokim, mocno rozgałęzionym, luźnym, jasnobrązowym kwiatostanem

Proso zakwita latem w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Wymagania i uprawa

Proso rózgowate to jedna z łatwiejszych w uprawie traw ozdobnych. Chociaż preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby, poradzi sobie też w półcieniu i na słabszym podłożu. Jest tolerancyjna względem odczynu podłoża i dobrze znosi suszę oraz wysokie temperatury. Jest także dostatecznie mrozoodporna (nie wymaga okrywania).

Proso najłatwiej rozmnażać przez wysiew nasion (wymagają stratyfikacji). Na dobrym stanowisku roślina może dawać też samosiew, stając się czasami inwazyjna. Sadzonki można też pozyskać przez podział dorosłych egzemplarzy, co jednak jest to dość trudne ze względu na zbitą i zwartą bryłę korzeniową.

Zastosowanie

Proso rózgowate to idealna roślina do ogrodów preriowych, ale doskonale prezentuje się też jako soliter na tle trawnika lub posadzona w szpalerze wzdłuż ścieżki bądź ogrodzenia.

Roślina posiada także sporo atrakcyjnych odmian, które pięknie wyglądają w kompozycjach rabatowych z kwitnącymi latem wysokimi bylinami, krzewami i roślinami sezonowymi (np. rudbekie, floksy wiechowate, werbena patagońska, hortensja bukietowa). Wspaniale prezentuje się też na rabatach trawiastych, nad brzegami oczek wodnych i w ogródkach żwirowych czy skalniakach.

Wybrane odmiany

  • 'Northwind' – odm. o kolumnowym pokroju i jasnożółtych kwiatostanach
  • 'Rotbraun' – brązowo-czerwone kwiatostany i przebarwiający się jesienią na czerwono liście
  • 'Rehbraun' – czerwono-brązowe zabarwienie liści
  • 'Rotstrahlbusch' – przebarwiające się jesienią na czerwono-żółto-pomarańczowe kolory liście
  • 'Heavy Metal' – odm. o wzniesionym, kolumnowym pokroju, zielononiebieskich liściach z metalicznym połyskiem i białoróżowych kwiatach
  • 'Warrior' – czerwone kwiatostany


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde