Proso rózgowate 'Rehbraun'

proso rózgowate 'Rehbraun' fot. Artur Maj

Obok powszechnie znanych traw należących do rodzaju kostrzewa, miskant, mozga, czy wydmuchrzyca wartymi uwagi i polecenia są trawy preriowe, pochodzące z kontynentu amerykańskiego. Gatunkiem szczególnie polecanym jest proso rózgowate i jego odmiany. Trawa ta toleruje wysokie temperatury, znosi suszę i cechują się wysoką mrozoodpornością; co ma niebagatelne znaczenie w naszym dość zmiennym i coraz mniej przewidywalnym klimacie.

Posłuchaj
00:00
58
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W naturze proso rózgowate porasta obszary trawiaste Ameryki Północnej, ciągnące się od południa Kanady, przez USA, po kraje Ameryki Środkowej. Jest to bylina tworząca podziemne kłącza, z których na wiosnę wyrastają proste, nierozgałęzione źdźbła oraz wąskie, zielone liście.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) 'Rehbraun' to jedna z pierwszych odmian prosa rózgowatego o czerwono-brązowym zabarwieniu liści, uzyskana w 1957 roku w Niemczech. W handlu bywa oferowana także pod nazwami – 'Kupferhirse' lub 'Rotbraun'.

Proso rózgowate Rehbraun fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Zobacz więcej ciekawych odmian prosa

Roślina tworzy zwarte, wąskie kępy dorastające w czasie kwitnienia do 1,2 m wysokości. Liście są równowąskie, mają około 30-40 cm długości i do 8 mm szerokości. U innych odmian liście mogą być zielone, niebieskie, a nawet fioletowo-purpurowe, jesienią przebarwiają się w ciepłych, żółto-pomarańczowych kolorach.

W lipcu i sierpniu na szczytach źdźbeł tworzą się luźne, wiechowate kwiatostany, po rozwinięciu rozpierzchłe, łatwo poruszają się przy najlżejszych podmuchach wiatru. Późnym latem i jesienią osadzają się na nich krople rosy, tworząc o poranku przepiękną, ogrodową biżuterię.

Uprawa i wymagania

Proso rózgowate dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych, na stanowiskach nasłonecznionych. Jest odporne na choroby, szkodniki i mróz. 

Gdzie posadzić?

Dzięki bogatej różnorodności kolorystycznej doskonale prezentuje się w kompozycjach wielogatunkowych, w których towarzyszy drzewom, krzewom, bylinom i roślinom jednorocznym. Proso rózgowate można wykorzystywać do tworzenia trawiastych rabat, tzw. ogrodów preriowych. Ich długie liście i smukłe kwiatostany przyjemnie kołyszą się na wietrze i falują. Zimą, po zaschnięciu, nadal są ciekawą ozdobą ogrodu, pokryte szronem lub przyprószone śniegiem.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Artur Maj Daglezja

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Proso rózgowate Panicum virgatum

Proso rózgowate 'Nosferatu' PBR Panicum virgatum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści