Logo
Logo

Proso rózgowate 'Rehbraun'

Obok powszechnie znanych traw należących do rodzaju kostrzewa, miskant, mozga, czy wydmuchrzyca wartymi uwagi i polecenia są trawy preriowe, pochodzące z kontynentu amerykańskiego. Gatunkiem szczególnie polecanym jest proso rózgowate i jego odmiany. Trawa ta toleruje wysokie temperatury, znosi suszę i cechują się wysoką mrozoodpornością; co ma niebagatelne znaczenie w naszym dość zmiennym i coraz mniej przewidywalnym klimacie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W naturze proso rózgowate porasta obszary trawiaste Ameryki Północnej, ciągnące się od południa Kanady, przez USA, po kraje Ameryki Środkowej. Jest to bylina tworząca podziemne kłącza, z których na wiosnę wyrastają proste, nierozgałęzione źdźbła oraz wąskie, zielone liście.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) 'Rehbraun' to jedna z pierwszych odmian prosa rózgowatego o czerwono-brązowym zabarwieniu liści, uzyskana w 1957 roku w Niemczech. W handlu bywa oferowana także pod nazwami – 'Kupferhirse' lub 'Rotbraun'.

Proso rózgowate Rehbraun fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Zobacz więcej ciekawych odmian prosa

Roślina tworzy zwarte, wąskie kępy dorastające w czasie kwitnienia do 1,2 m wysokości. Liście są równowąskie, mają około 30-40 cm długości i do 8 mm szerokości. U innych odmian liście mogą być zielone, niebieskie, a nawet fioletowo-purpurowe, jesienią przebarwiają się w ciepłych, żółto-pomarańczowych kolorach.

W lipcu i sierpniu na szczytach źdźbeł tworzą się luźne, wiechowate kwiatostany, po rozwinięciu rozpierzchłe, łatwo poruszają się przy najlżejszych podmuchach wiatru. Późnym latem i jesienią osadzają się na nich krople rosy, tworząc o poranku przepiękną, ogrodową biżuterię.

Uprawa i wymagania

Proso rózgowate dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych, na stanowiskach nasłonecznionych. Jest odporne na choroby, szkodniki i mróz. 

Gdzie posadzić?

Dzięki bogatej różnorodności kolorystycznej doskonale prezentuje się w kompozycjach wielogatunkowych, w których towarzyszy drzewom, krzewom, bylinom i roślinom jednorocznym. Proso rózgowate można wykorzystywać do tworzenia trawiastych rabat, tzw. ogrodów preriowych. Ich długie liście i smukłe kwiatostany przyjemnie kołyszą się na wietrze i falują. Zimą, po zaschnięciu, nadal są ciekawą ozdobą ogrodu, pokryte szronem lub przyprószone śniegiem.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Artur Maj Daglezja

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Proso rózgowate 'Rehbraun'
Proso rózgowate 'Rehbraun'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny