Logo
Logo

Proso rózgowate 'Prairie Sky'

Trawy to grupa roślin, która w ostatnich latach podbiła serca Polaków. Rośliny te jesienią królują – zarówno w ogrodach przydomowych, ale też w zieleni publicznej – na miejskich rabatach, kwietnikach, w pojemnikach zdobiących tarasy i kawiarniane ogródki.

Odmianą łatwą w uprawie i ciekawie przebarwiająca się jesienią jest proso rózgowate 'Prairie Sky'. Poznaj wymagania tej mało znanej, ale bardzo urokliwej rośliny.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Dzięki swojej różnorodności i plastyczności trawy doskonale komponują się z krzewami, bylinami oraz roślinami cebulowymi. Można je wykorzystać do tworzenia efektowych rabat preriowych, gdzie obok siebie zestawia się gatunki i odmiany o różnym pokroju, tempie wzrostu i kolorystyce liści. Interesująco prezentują się kompozycje monokulturowe – trawy sadzone w postaci łanów, w których eksponowana jest pojedyncza odmiana zaaranżowana np. w długą, wijącą się wstęgę.

Wśród wielu gatunków i odmian traw ozdobnych krajowe szkółki oferują cenne, przydatne do uprawy w Polsce kultywary prosa rózgowatego (Panicum virgatum). W naturze proso rózgowate porasta obszary trawiaste Ameryki Północnej, ciągnące się od południa Kanady, przez USA, po kraje Ameryki Środkowej.

Proso rózgowate jest to trawa zaliczana do gatunków preriowych, toleruje wysokie temperatury latem, znosi suszę, cechuje się wysoką mrozoodpornością, co ma niebagatelne znaczenie w naszym dość zmiennym i coraz mniej przewidywalnym klimacie.

Na rynku dostępnych jest szereg odmian prosa rózgowatego, które różnią się wysokością – w czasie kwitnienia dorastają od 0,7 do 2 m wysokości oraz barwą ulistnienia, która może zmieniać się zasadniczo latem i jesienią.

proso rózgowate Panicum virgatum Prairie Sky Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Proso rózgowate od kilkunastu lat jest obiektem intensywnych prac hodowlanych, mających na celu uzyskanie taksonów wyróżniających się atrakcyjnym kolorem liści, najczęściej w odcieniach czerwieni i fioletu, oraz odpornych na wyleganie. Gatunek ten bowiem sadzony na glebach zbyt żyznych i zasobnych w wodę ma tendencję do wykładania się, co jest wadą wielu starszych odmian.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) ’Prairie Sky’ to odmiana uzyskana w USA, która na liście wartych polecenia odmian zajmuje  jedną z czołowych pozycji. Kultywar ten tworzy sztywne, wyprostowane źdźbła oraz niebieskie liście. Rośnie silniej niż podobna do niej odmiana ‘Heavy Metal’.

Roślina ta tworzy zwarte, gęste kępy osiągające około 1,4 m wysokości w czasie kwitnienia. Nie rozrasta się szeroko, ponieważ podziemne kłącza są bardzo krótkie.

Liście prosa 'Prairie Sky' są płaskie, wąskie, sztywne, długości 20-30 cm, szerokości 5-8 mm, metalicznie jasnoniebieskie, pokryte woskowym nalotem. Jesienią przybierają barwę intensywnie żółtą. Kwiatostany ukazują się w lipcu i sierpniu, mają formę wiechy, są rozgałęzione, początkowo gęste, później stają się luźniejsze, ażurowe, czerwonawe, po dojrzeniu nasion płowieją, pozostają dekoracyjne aż do zimy.

Uprawa i wymagania

Proso rózgowate ‘Prairie Sky’ jest łatwe w utrzymaniu. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych. Wymaga stanowisk słonecznych, jest odporne na mróz i wyleganie. Wiosną wymaga przycięcia nisko przy ziemi oraz zasilenia uniwersalnym nawozem.

Gdzie posadzić?

Trawa ta najlepiej prezentuje się sadzona w dużych, jednorodnych grupach, w których najlepiej widać jej delikatność i urodę. Świetnie prezentuje się na rabatach preriowych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu