Palczatka miotlasta Schizachyrium scoparium

Palczatka miotlasta, fot. vergl@centrum.cz - Depositphotos
Palczatka miotlasta (Schizachyrium scoparium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Wysokość: 60-120 cm / zależnie od odmiany
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: szpalery, skarpy, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, obwódki rabat

Palczatka miotlasta (Schizachyrium scoparium) to kępkowa trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze można ją spotkać na północnoamerykańskich preriach, ale bywa też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Palczatka miotlasta dorasta do ok. 60-120 cm wys. Tworzy gęste, okazałe kępy wąskich, rynienkowatych, wzniesionych, ostro zakończonych, w górnej części przewieszających się na zewnątrz liści. U gatunku liście są latem zielone z sinoniebieskim odcieniem, natomiast jesienią przebarwiają się na różne odcienie koloru czerwonego, pomarańczowego i brązowego.

Palczatka zakwita latem (VII-IX), wydając drobne kwiaty zebrane w groniaste, nieregularne, dość wysokie, łukowato wygięte, nieco zygzakowate kwiatostany, pojawiające się w różnych miejscach na pędzie. Wiechy początkowo są smukłe, zwarte i bladoniebieskie, ale dość szybko stają luźne, pierzaste i zmieniają kolor na biało-srebrzysty, dając w słońcu ciekawy, połyskujący efekt.

Palczatka miotlasta to okazała trawa kępkowa, nie dająca zwykle rozłogów lub tworząca bardzo krótkie rozłogi.

Wymagania i uprawa

Palczatka miotlasta to łatwa w uprawie i mało wymagająca trawa. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i umiarkowanie żyznym, przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Nie lub zacienienia, ale jest tolerancyjna względem podłoża i bardzo dobrze znosi susze. Jest także w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Palczatkę najlepiej jest rozmnażać wiosną przez podział (szczególnie odmiany ozdobne), ale gatunek można też rozmnażać przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Palczatka miotlasta to atrakcyjna trawa ozdobna, która w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Doskonale prezentuje się w jednogatunkowych grupach lub w kompozycjach z innymi trawami. Może być sadzona na skarpach i w ogródkach żwirowych lub jako szpaler wzdłuż ścieżek.

Na rabatach dobrze komponuje się z kłosowcami, dzwonkami dalmatyńskimi, liliowcami czy rudbekiami. Idealnie nadaje się też do ogrodu preriowego. Może być również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach. Jej kwiatostany można wykorzystać na suche bukiety.

Wybrane odmiany

  • 'Blue Heaven' – liście o zmiennej barwie, w sezonie niebieskozielone, jesienią pomarańczowo-czerwone
  • 'Smoke Signal' – liście wiosną niebieskozielone, latem z dodatkowymi, szkarłatnymi przebarwieniami, jesienią czerwono-fioletowe
  • 'The Blues' – liście w sezonie niebieskozielone, jesienią pomarańczowe
  • 'Chameleon' – liście o zmiennej barwie, liście początkowo zielone z kremowobiałym obrzeżem, które jesienią przybiera różowo-fioletową barwę.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: vergl@centrum.cz/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści