Palczatka miotlasta (Schizachyrium scoparium) to kępkowa trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze można ją spotkać na północnoamerykańskich preriach, ale bywa też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Palczatka miotlasta dorasta do ok. 60-120 cm wys. Tworzy gęste, okazałe kępy wąskich, rynienkowatych, wzniesionych, ostro zakończonych, w górnej części przewieszających się na zewnątrz liści. U gatunku liście są latem zielone z sinoniebieskim odcieniem, natomiast jesienią przebarwiają się na różne odcienie koloru czerwonego, pomarańczowego i brązowego.
Palczatka zakwita latem (VII-IX), wydając drobne kwiaty zebrane w groniaste, nieregularne, dość wysokie, łukowato wygięte, nieco zygzakowate kwiatostany, pojawiające się w różnych miejscach na pędzie. Wiechy początkowo są smukłe, zwarte i bladoniebieskie, ale dość szybko stają luźne, pierzaste i zmieniają kolor na biało-srebrzysty, dając w słońcu ciekawy, połyskujący efekt.
Palczatka miotlasta to okazała trawa kępkowa, nie dająca zwykle rozłogów lub tworząca bardzo krótkie rozłogi.
Wymagania i uprawa
Palczatka miotlasta to łatwa w uprawie i mało wymagająca trawa. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i umiarkowanie żyznym, przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Nie lub zacienienia, ale jest tolerancyjna względem podłoża i bardzo dobrze znosi susze. Jest także w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.
Palczatkę najlepiej jest rozmnażać wiosną przez podział (szczególnie odmiany ozdobne), ale gatunek można też rozmnażać przez wysiew nasion.
Zastosowanie
Palczatka miotlasta to atrakcyjna trawa ozdobna, która w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Doskonale prezentuje się w jednogatunkowych grupach lub w kompozycjach z innymi trawami. Może być sadzona na skarpach i w ogródkach żwirowych lub jako szpaler wzdłuż ścieżek.
Na rabatach dobrze komponuje się z kłosowcami, dzwonkami dalmatyńskimi, liliowcami czy rudbekiami. Idealnie nadaje się też do ogrodu preriowego. Może być również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach. Jej kwiatostany można wykorzystać na suche bukiety.
Wybrane odmiany
- 'Blue Heaven' – liście o zmiennej barwie, w sezonie niebieskozielone, jesienią pomarańczowo-czerwone
- 'Smoke Signal' – liście wiosną niebieskozielone, latem z dodatkowymi, szkarłatnymi przebarwieniami, jesienią czerwono-fioletowe
- 'The Blues' – liście w sezonie niebieskozielone, jesienią pomarańczowe
- 'Chameleon' – liście o zmiennej barwie, liście początkowo zielone z kremowobiałym obrzeżem, które jesienią przybiera różowo-fioletową barwę.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: vergl@centrum.cz/Depositphotos