Dlaczego wato wiązać trawy jesienią?
Trawy ozdobne to znane i bardzo lubiane rośliny, które zdobią ogród przez całe lato, jesień i zimę. Są szczególnie cenione tą ostatnią, zimową porą, gdy niewiele roślin zachowuje swoje dekoracyjne walory. Ich kępy mogą jednak stracić swój ładny pokrój pod ciężarem śniegu. Dodatkowo "rozłożone" na boki liście sprawiają, że mróz łatwiej sięga w sam środek ich karp, co może doprowadzić do przemarzania roślin.
Zawiązując "czupryny" traw na zimę nie tylko sprawiamy, że bardzo efektownie wyglądają ale też sprytnie chronimy je przed śniegiem i mrozem!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Które trawy ozdobne można wiązać?
Zaplątywać, wiązać i na wszelkie sposoby supłać można wszystkie trawy o odpowiedniej długości liści i pędów. Na pewno znajdą się tutaj miskanty, rozplenice, niektóre palczatki, trzęślice, proso, jak też trawy pampasowe.
Niskie trawy takie jak ostnice i turzyce również można wiązać, a nawet zaplatać ze sobą sąsiadujące rośliny, ale jest to rzadsza praktyka, bo nie daje to tak widowiskowego efektu, co u wysokich gatunków.
Kiedy najlepiej wiązać trawy ozdobne?
Trawy ozdobne najlepiej jest wiązać w drugiej połowie jesieni, gdy zaczynają usychać i tracą zieloną barwę.
Ważne jest, żeby robić to w ciepły, suchy dzień – w takich warunkach łatwiej pracować, a dodatkowo dobrze osuszone rośliny są mniej narażone na gnicie.
Co robić z zawiązanymi trawami wiosną?
Większość traw ozdobnych wymaga wiosną mocnego cięcia. Jest ono potrzebne, by rośliny mogły zdrowo się rozrastać i wypuszczać nowe, młode liście. Wycinając związane wcześniej trawy praca ta jest ułatwiona, ponieważ liście nie rozsypują się i wygodnie jest je wynosić z rabat.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: rohawk / Adobe Stock oraz Vladislav Zhukov / Dreamstime