Logo
Logo

Od kitki po warkocz | Kreatywne sposoby na wiązanie traw ozdobnych i ochronę przed zimą

Trawy ozdobne to bardzo wszechstronne rośliny, które pasują do niemal wszystkich przestrzeni. Ich "czupryny" są różnej wysokości, często mają kolorowe liście i kłosy oraz można je... Fryzować! Wiązanie traw ozdobnych w efektowne snopki, kitki, a nawet warkocze to jeden z najświeższych trendów ostatnich sezonów. Sprawdź, jakie trawy ozdobne możemy w ten sposób zaplątywać oraz kiedy i jak to robić.

Spis treści
Po co wiąże się trawy? Jakie trawy można zaplatać? Kiedy wiązać trawy ozdobne? Co robić z zaplecionymi trawami wiosną?

Dlaczego wato wiązać trawy jesienią?

Trawy ozdobne to znane i bardzo lubiane rośliny, które zdobią ogród przez całe lato, jesień i zimę. Są szczególnie cenione tą ostatnią, zimową porą, gdy niewiele roślin zachowuje swoje dekoracyjne walory. Ich kępy mogą jednak stracić swój ładny pokrój pod ciężarem śniegu. Dodatkowo "rozłożone" na boki liście sprawiają, że mróz łatwiej sięga w sam środek ich karp, co może doprowadzić do przemarzania roślin.

Zawiązując "czupryny" traw na zimę nie tylko sprawiamy, że bardzo efektownie wyglądają ale też sprytnie chronimy je przed śniegiem i mrozem!

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Które trawy ozdobne można wiązać?

Zaplątywać, wiązać i na wszelkie sposoby supłać można wszystkie trawy o odpowiedniej długości liści i pędów. Na pewno znajdą się tutaj miskanty, rozplenice, niektóre palczatki, trzęślice, proso, jak też trawy pampasowe.

Niskie trawy takie jak ostnice i turzyce również można wiązać, a nawet zaplatać ze sobą sąsiadujące rośliny, ale jest to rzadsza praktyka, bo nie daje to tak widowiskowego efektu, co u wysokich gatunków.

Zależnie od długości liści traw, możemy albo robić z nich wesołe kitki albo eleganckie warkocze.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Kiedy najlepiej wiązać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najlepiej jest wiązać w drugiej połowie jesieni, gdy zaczynają usychać i tracą zieloną barwę.

Ważne jest, żeby robić to w ciepły, suchy dzień – w takich warunkach łatwiej pracować, a dodatkowo dobrze osuszone rośliny są mniej narażone na gnicie.

Źródło: Kasia In / Youtube

 

Co robić z zawiązanymi trawami wiosną?

Większość traw ozdobnych wymaga wiosną mocnego cięcia. Jest ono potrzebne, by rośliny mogły zdrowo się rozrastać i wypuszczać nowe, młode liście. Wycinając związane wcześniej trawy praca ta jest ułatwiona, ponieważ liście nie rozsypują się i wygodnie jest je wynosić z rabat.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: rohawk / Adobe Stock oraz Vladislav Zhukov / Dreamstime

Autor
Od kitki po warkocz | Kreatywne sposoby na wiązanie traw ozdobnych i ochronę przed zimą
Od kitki po warkocz | Kreatywne sposoby na wiązanie traw ozdobnych i ochronę przed zimą
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (7)