Trzęślica (Molinia) to rodzaj bylin z rodziny wiechlinowatych (Poacece). W naturalnym środowisku można je spotkać na terenie Azji i Europy, w tym także w Polsce. Odmiany trzęślicy są również uprawiane w wielu krajach świata jako rośliny ozdobne. Najpopularniejsze z nich to trzęślica modra i trzęślica trzcinowata.
Roślina ta to duża trawa kępkowa dorastająca do 1-2 metrów. Jej pokrój jest początkowo zwarty i bardziej wyprostowany, a w porze kwitnienia rozłożysty, wachlarzowaty lub fontannowy.. Wytwarza wąskie, długie, odziomkowe wiotkie, łukowato przewieszające się liście o kolorze zielonym lub szarozielonym.
Trzęślica kwitnie latem, od lipca do września. Wytwarza pogrubione, wiechowate kwiatostany (kłosy).
Trawa ta łatwo rozrastają się za pomocą rozłogów ale nie jest ekspansywna.
- Trzęślica modra (Molinia caerulea) to średnio wysoka, dorastająca do ok. 1 m. Liście tego gatunku jesienią przebarwiają się na żółto. Roślina rozwija wzniesione, sztywne, w górnej części cienkie, a u podstawy pogrubione i kolankowe źdźbła, zwieńczone wąskim, gęstym, wiechowatym kwiatostanem o brunatnym zabarwieniu. Gatunek chętnie zasiedla słoneczne, wilgotne łąki.
- Trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) to bardzo wysoka trawa, dorastająca do ok. 2-2,5 m wys. i tworząca kępy, złożone z szarozielonych, wzniesionych lub lekko przewieszających się na boki liści, które jesienią przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Trawa rozwija podobne, choć nieco grubsze i sztywniejsze źdźbła jak poprzedni gatunek, zwieńczone nieco szerszym i wyżej wzniesionym ponad liście kwiatostanem. W naturze zasiedla słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby.
Wymagania i uprawa
Trzęślica modra i trzcinowata to gatunki rodzime, dlatego będą dobrze rosły na terenie całego kraju. Najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.
Zniosą przejściową suszę, ale lepiej będą się rozwijać na stanowiskach wilgotnych, a nawet mokrych. Nie wymagają też zimowego okrycia, gdyż są dostatecznie mrozoodporne.
Trzęślice można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział rozrośniętych kęp (polecane dla odmian ozdobnych).
Zastosowanie
Trzęślice to piękne trawy ozdobne o szerokim zastosowaniu.
Wyższa trzęślica trzcinowata może być traktowana jako roślina architektoniczna, nadająca formę kompozycjom rabatowym. Dobrze wygląda jako soliter na tle trawnika. Sprawdza się też jako wysoki szpaler wzdłuż chodnika lub ogrodzenia. Niższa trzęślica modra, ładnie prezentuje się w jednogatunkowych grupach lub jako szpaler wzdłuż ścieżki. Może być też wykorzystana jako obwódka rabaty.
Obie mogą być też sadzone w grupie w pobliżu oczka wodnego lub zestawiane z innymi roślinami ozdobnymi jak np. rudbekie, floksy wiechowate, jeżówki, liliowce, astry bylinowe czy róże. Nadają się do uprawy w pojemnikach.
Wybrane gatunki i odmiany
Trzęślice posiadają sporo ciekawych odmian, w tym min.:
- Trzęślica modra:
- 'Heidebraut' – zwarty, wyprostowany pokrój
- 'Poul Petersen' – liście wzniesione, kwiatostany purpurowo-brązowe
- 'Variegata' – odm. karłowa, liście zielone, z podłużnymi, kremowymi pasami
- 'Edith Dudszus' – kwiatostany ciemnofioletowe, prawie czarne
- Trzęślica trzcinowata:
- 'Karl Foerster' – niższa od gatunku, wys. ok. 1,5-1,8 m
- 'Transparent' – kwiatostany ażurowe, jasne, lekko przewieszające się
- 'Windspiel' – kwiatostany wiotkie, ażurowe, jasne
- 'Skyracer' – pokrój wzniesiony, strzelisty
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Elena Tr., eurotravel/Depositphotos, "Molinia caerulea"/CC0 1.0./nmnh.si.edu