Logo
Logo

Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?

Ścieżki ogrodowe spełniają nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także dzielą przestrzeń na wnętrza i nadają rangę wszystkim elementom w ogrodzie. To właśnie dlatego projektowanie ogrodu warto zacząć od wytyczenia funkcjonalnego układu komunikacyjnego, przy którym powinno znaleźć się miejsce na rośliny. Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych? Mamy dla was kilka propozycji. 

Droga jest ramą ogrodu, osnową kompozycji, która jednocześnie nie powinna dominować i wysuwać się na pierwszy plan. Właśnie dlatego tak istotne jest, by ścieżki były "zatopione" w roślinności. Jak stworzyć taki efekt i jakie gatunki wybrać, by spełniły swoją rolę? Mamy do wyboru całą gamę roślin, od krzewów liściastych, iglastych po drzewa i byliny.

Projektowanie ogrodu i jego ścieżek zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Być może zależy nam na zachowaniu geometrii i elegancji, a może na stworzeniu w ogrodzie prawdziwej łąki, którą tylko nieznacznie będzie przecinać meandrująca piaskowa ścieżka. 

Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych? 

To, jakie rośliny wybierzemy, zależy między innymi od tego, w jakim stylu urządzony jest nasz ogród i na jakim terenie jest położony. Jeśli nasza działka znajduje się na obszarze leśnym, powinniśmy skupić się przede wszystkim na gatunkach iglastych oraz takich, które preferują zacienione stanowiska. Na poniższym przykładzie widać, jak doskonale w leśnym klimacie odnajdują się kosodrzewiny i azalie, które zostały posadzone przy drewnianym podeście. Trzeba przyznać, że ta drewniana ścieżka idealnie wpisuje się w otoczenie domu i ogrodu. 

Ścieżka ogrodowa wcale nie musi być ciągłą linią lub łukiem, ale może mieć bardziej nieregularny charakter. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kamienne lub betonowe płyty, które układane są w większych odstępach. Taki zabieg sprawia, że przestrzeń optycznie się powiększa, nabiera "trójwymiaru". Nawierzchnie są kształtowane w ten sposób zazwyczaj przy nowoczesnych domach, więc planując nasadzenia wzdłuż takich ścieżek, powinniśmy kierować się zasadą minimalizmu. Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie wszelkich gatunków traw ozdobnych, zwłaszcza tych o neutralnej kolorystyce. 
Przy ścieżkach, szczególnie tych w rustykalnym stylu, znajdzie się miejsce dla bylin. Ogrody w stylu angielskim powinny czarować feerią barw i faktur, dlatego bez obaw, nawet te nasadzenia, które znajdują się tuż przy drodze, nie muszą być geometryczne i minimalistyczne! W takich ogrodach nie może zabraknąć hortensji, funkii, mieczyków, dalii, cynii, naparstnic, liatr kłosowych, przetaczników, żurawek, wyżlinów
Dużo mniejszą różnorodnością barw będą odznaczały się nasadzenia przy ścieżkach w ogrodach japońskich. Takie ogrody przede wszystkim pełnią funkcję kontemplacyjną, medytacyjną. Nie mogą więc zanadto rozpraszać, ale zachęcać do wyciszenia się. Kompozycja tych założeń jest uporządkowana, ale skoncentrowana na naśladowaniu przyrody. Projektant ma za zadanie tak zaplanować ogród, by ingerencja człowieka była jak najmniej zauważalna. Jednak to, co wielu osobom najbardziej kojarzy się z ogrodami japońskimi, to drzewka bonsai, dlatego nie może ich tam zabraknąć.  
Ścieżka nie musi być poprowadzona pośród rozległych rabat, czy szpalerów drzew. Może być np. ułożona w trawniku. Dotyczy to zwłaszcza ścieżek, które prowadzą do mniej reprezentacyjnych i "oficjalnych" stref w ogrodzie, jak chociażby do altanki, czy warzywnika. Takie rozwiązania spotykane są najczęściej w ogrodach o minimalistycznej kompozycji. 
Jeśli zależy wam, by wasz ogród był uporządkowany, geometryczny i najbardziej podoba wam się styl francuski, doskonałym pomysłem na nasadzenia wzdłuż ścieżek jest bukszpan. Dosyć łatwo stworzyć z niego zwarty żywopłot, czy obwódkę dla rabat. 
Ścieżka może być też "zatopiona" w mchu. Z pewnością nada to całemu ogrodowi tajemniczości i idealnie sprawdzi się w ogrodach leśnych, japońskich, czy nawiązujących do stylu industrialnego. Dobrym zamiennikiem dla klasycznego mchu, szczególnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, jest karmnik ościsty

Pnącza przy ścieżkach ogrodowych

Dlaczego by nie wykorzystać pnączy przy ścieżkach ogrodowych? Jeśli tylko znajdziemy miejsce dla nawet niewielkiej podpory, z powodzeniem możemy posadzić pnące róże, czy powojniki. W nieco większych ogrodach możemy pokusić się o stworzenie długiego trejaża nad ścieżką, który porośnięty będzie np. wisterią

Jakie drzewa posadzić przy ścieżce ogrodowej? 

Drzewa najlepiej sprawdzają się jako nasadzenia przy alejach parkowych, ale będą dobrym rozwiązaniem także w niewielkich ogrodach. Dlatego jeśli jesteście na etapie planowania układu komunikacji, nie zapominajcie o drzewach, które będą nie tylko walorem estetycznym, ale także mogą okazać się zbawienne zwłaszcza podczas upałów! Które drzewa najlepiej sadzić przy ścieżkach? Wybór jest ogromny i znajdzie się coś dla każdego, zarówno dla miłośnika gatunków iglastych, jak i liściastych, dla tych, którzy mają niewielki ogródek z jedną ścieżką prowadzącą od frontu do drzwi wejściowych, czy dla tych, którzy mają do zagospodarowania obszerny wjazd na posesję. My polecamy przede wszystkim brzozy, lipy, klony, graby (grab pospolity 'Fastigiata'), kasztanowce (kasztanowiec plamisty), judaszowce, grujeczniki (grujecznik japoński 'Chameleon'), jarząby (np. jarząb pospolity 'Fastigiata'), świerki (świerk kaukaski 'Golden Start'), modrzewie, cisy (cis pospolity 'Kolumna'), jodły (jodła górska 'Mikolas', jodła kalifornijska), sosny pospolite


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: JamesDeMers / Pixabay

Autor
Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?
Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu