Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) to duże drzewo z monotypowej rodziny grujecznikowatych (Cercidiphyllaceae). Pochodzi z Japonii, a w naturze możemy go znaleźć również w Chinach i Korei. 

W naszych warunkach roślina dorasta zwykle do 12 m wysokości (w naturze osiąga ok. 30 m!). Ma tendencję do tworzenia form wielopniowych. Korona ma najczęściej kształt stożka lub walca. Sercowate lub okrągłe, średniej wielkości liście mają ciekawy, mozaikowaty rysunek żyłek. Na wiosnę są brunatnoczerwone, latem ciemnozielone, a na jesień ponownie się przebarwiają – okazy rosnące na stanowiskach słonecznych i suchych na czerwono i złoto, a rosnące w cieniu – na jasnokremowo, łososiowo i żółto.

Grujecznik japoński kwitnie od marca do maja. Grujecznik to roślina dwupienna. Jego delikatne, czerwone kwiaty pojawiają się przed liśćmi i praktycznie nie mają płatków (czerwone są ich pręciki lub znamiona). Owocami są małe, pozaginane mieszki.

Wymagania i uprawa

Drzewo preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, pod osłoną innych drzew. Powinniśmy mu zapewnić żyzną, próchniczą, przepuszczalną, wilgotną glebę o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Jest wystarczająco mrozoodporne ale młode liście mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Roślinę należy systematycznie podlewać, szczególnie w okresach suszy. Grujecznik powinien być też corocznie nawożony. Można go ciąć, by wyprowadzić na jeden przewodnik i kształtując w drzewko.

Grujecznik japoński rozmnaża się przez wysiew nasion jak i półzdrewniałe sadzonki.

Zastosowanie

Grujecznik japoński najlepiej prezentuje się jako soliter na trawniku w niedużej odległości od innych drzew, które zapewniają mu potrzebny cień. W miejscach słonecznych i suchych pięknie się przebarwia, lecz gorzej rośnie i wcześniej zrzuca liście.

Warto go sadzić nad wodą, by potęgować jego walory ozdobne jesienią.

Ciekawostki

Opadłe liście podczas wilgotnej pogody wydzielają słodki zapach – wg. niektórych podobny do karmelu.


Zdjęcia: Daderot/CC0/LinkChhe/Link; S. Rae/CC BY 2.0/Cercidiphyllum japonicum (Katsura)CC BY 2.0, Link