Założenia: Duża działka na planie prostokąta o powierzchni 2887 m2. Na posesji znajduje się dom jednorodzinny z dobudowanym garażem oraz mały domek przeznaczony dla pomocy domowej lub ogrodnika. Od południowego-zachodu, przy ulicy, rosną dwa rzędy starych jabłoni. Zaplanowany ogród ma mieć charakter wypoczynkowy i musi pomieścić dużą liczbę różnorodnych roślin. Konieczne jest miejsce do zabawy dla małych dzieci.
Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!
Lokalizacja domu na działce narzuca podział ogrodu na strefę wejściową i rekreacyjną. Fragment ogrodu obejmujący wejście jest oddzielony od strony ulicy istniejącym sadem. Dodatkową izolację przed spalinami i kurzem będzie stanowił średniej wysokości żywopłot z doskonale poddającego się cięciu ligustru (42). Na tle zielonej, zwartej ściany żywopłotu idealnie będzie się prezentowało niewysokie drzewo (39) o kulistej koronie, obsypane w V-VI ciemnoczerwonymi kwiatami.
Naprzeciwko bramy wjazdowej, tuż przy lekko zakręcającej alei dojazdowej posadzono, zaliczany do najładniej przebarwiających się jesienią drzew, grujecznik japoński (32). Jesienią prócz pięknego ubarwienia, urzekający jest słodki zapach piernika, który uwalnia się przy opadaniu liści. Po drugiej stronie drogi zakręt akcentuje grupa cyprysików (37) - odmiana o kolumnowym pokroju, silnie rosnąca i uważana za jedną z najbardziej odpornych na mróz.
Aleja dojazdowa prowadzi do wrót garażu znajdującego się na poziomie parteru domu. Wjazd podkreślony został przez sylwetkę leszczyny pospolitej ‘Contorta’ (41), o malowniczo powyginanych gałęziach.
Do strefy rekreacyjnej prowadzi ścieżka z nieregularnych płyt kamiennych. Wejście zostało zaznaczone poprzez dwa rosnące naprzeciw siebie cisy (20) o złocistozielonym zabarwieniu młodych pędów. Miejsce, gdzie zaczyna się ogród wypoczynkowy zaakcentowane jest dodatkowo poprzez dostojną lipę (23) o szerokostożkowej koronie i silnie zwisających dolnych gałęziach. Sprawiać będzie ona wrażenie „strażnika spokoju” pilnującego, by domownicy mogli wypoczywać bez żadnych zakłóceń.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Taras (D) znajdujący się od południowo-zachodniej strony domu będzie głównym miejscem do spożywania letnich obiadów i ogólnego wypoczynku.
By zapewnić domownikom odrobinę cienia podczas słonecznych dni spędzanych na tarasie, od strony południowej posadzono brzozę brodawkowatą. Odmiana ‘Purpurea’ (11) jest drzewem średniej wielkości, więc nie zabierze całego światła dochodzącego do domu, a dzięki oryginalnemu zabarwieniu liści będzie efektownym akcentem w ogrodzie. Miłych wrażeń dostarczać będzie również wiśnia piłkowana (22) o pachnących, karminowych kwiatach zwisających na długich szypułkach.
Miejsce do zabaw dla dzieci (E) przewidziane zostało w niedalekim oddaleniu od południowego narożnika domu. Z tarasu rodzice będą mieli doskonały widok na swoje pociechy. Placyk obsadzony został grupą różnorodnych brzóz. Drzewa wydzielą z ogrodu pewną przestrzeń, ale nie zasłonią widoku na bawiące się dzieci.
W południowym narożniku działki usypana została niewysoka, dwumetrowa górka (G). Zmieni ona charakter ogrodu i spowoduje, że stanie się on ciekawszy dla użytkowników. Wzniesienie będzie również doskonałym miejscem zimowych dziecięcych zabaw.
Znajdujący się w południowo-zachodniej części posesji domek ogrodnika został nieco osłonięty od ogrodu szybko rosnącą jodłą Veitcha (29). Podczas świąt może pełnić ona rolę ogrodowej choinki. W pobliżu domku została posadzona kwitnąca w kwietniu magnolia gwiaździsta (5).
Kontrastem dla dużej, wolno rosnącej choiny kanadyjskiej (6) będzie znajdująca się nieopodal grupa śliw (4) o ciemnopurpurowych liściach utrzymujących się przez cały okres wegetacji. Jesienią podobną tonację ulistnienia będą prezentowały klony rosnące w zachodnim narożniku ogrodu.
Do domku ogrodnika można dojść ścieżką z luźno ułożonych kamieni naturalnych prowadzącą od części wejściowej.
Legenda:
A. dom
B. aleja dojazdowa
C. podjazd
D. taras
E. miejsce zabaw dla dzieci
F. domek ogrodnika
G. wzniesienie
F. sad
H. śmietnik