Długi wąski ogród z domem usytuowanym nietypowo na końcu posesji musiał zostać podzielony na kilka stref. Na życzenie właściciela posesji ogród ma charakter krajobrazowy. Ścieżki i rabaty wyznaczone zostały płynnymi liniami. Wzdłuż krawędzi ogrodu została zaprojektowana droga dojazdowa do domu obsadzona wiśniami o kulistych koronach. Przy domu posadzone zostały głównie drzewa iglaste, które są efektowne przez cały rok. Dobór roślin do ogrodu trzeba było dostosować nie tylko do okolicznego krajobrazu, ale także do piaszczystego podłoża.
Część reprezentacyjna przy domu
Przestrzeń przy domu ma charaktery reprezentacyjny i rekreacyjny. Po środku podjazdu pod budynek i garaż znajduje się z okrągły klomb z wyeksponowaną sosną w formie bonsai. Pod oknami budynku na rabatach posadzono pasy jałowców, kosodrzewiny, bukszpany formowane w kule oraz tawuły japońskie 'Goldflame'. Dominują krzewy iglaste, a gatunki liściaste wprowadzają ciekawy dodatek ożywiający kompozycję od wiosny do jesieni.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Aby wnętrze tej części ogrodu stało się bardziej kameralne, w narożnikach i pojedynczo na trawniku rośnie kilka jodeł kalifornijskich o srebrzystych, długich igłach i strzelistych świerków serbskich. Ze względu na dużą ilość miejsca udało się wyeksponować buk pospolity 'Atropunicea' o szerokiej koronie.
Basen zlokalizowany został blisko domu, ale w narożniku, a oddziela go od podjazdu pas robinii akacjowych 'Globosum' o kulistych koronach, pod którymi rośnie łan traw ozdobnych rozplenic japońskich. Obok basenu, w cieniu drzew i za parawanem z krzewów, zaplanowano zbudowanie altany.
Strefa rekreacyjna ze stawem
Większą część posesji zajmuje przestrzeń krajobrazowa, wzdłuż której poprowadzona została droga dojazdowa do budynku o długości 100 metrów. Wnętrze ogrodu jest oddzielone od drogi dojazdowej nieregularnym pasem z drzew i krzewów, m.in. brzozami 'Doorenbos', sosnami czarnymi, jałowcami i kwitnącymi wiosną tawułami. Przez rozległy trawnik prowadzi ścieżka poprowadzona płynną linią od domu do altany i pomostu nad stawem w kształcie nerki. Przy altanie znajdują się kwitnące przez całe lato kocimiętki i kołyszą kępy delikatnej rozplenicy japońskiej. Za stawem, na samym końcu ogrodu zaplanowano miejsce na ognisko odizolowane od drogi pasem szybko rosnących dębów czerwonych.
Projekt: Anna Zbrzezna |