Logo
Logo
30
Do góry

Ogród z basenem i letnią kuchnią

Ogród o powierzchni 600 m² przy budynku o nowoczesnej, prostej bryle podzielony został na wnętrza o różnych funkcjach. Przed domem znajduje się duży podjazd i część reprezentacyjna, a z dwóch boków miejsce do wypoczynku z basenem, dużym trawnikiem i zadaszoną letnią kuchnią.

Ogród otaczający dom z trzech stron podzielony został na proste wnętrza. Założono w nim prostokątne trawniki, przez które prowadzą wyłożone betonowymi płytami proste ścieżki. Część rekreacyjną otoczono wysokim żywopłotem z zimozielonych cisów (Taxus).

Przy narożniku zbudowany został duży taras. Jedna jego część jest zadaszona i pełni rolę letniej kuchni. Druga, bardziej nasłoneczniona od strony basenu, jest idealnym miejscem do postawienia leżaków, na których można wypoczywać w słoneczne dni. W najdalszym kącie ogrodu wygospodarowano również miejsce do uprawy ziół, warzyw i krzewów owocowych.

ogród z basenem i letnią kuchnią rzut z góry

Dobór roślin

Ze względu na niedużą ilość miejsca w ogrodzie wybrano drzewa o niedużych koronach. Obok gatunków o soczystej, zielonej barwie liści, takich jak grab pospolity 'Columnaris' osiągający 4-5 wysokości i tworząca parasolowatą koronę brzoza 'Youngii' przy domu rosną rośliny kwitnące. Wczesną wiosną zakwita magnolia, a następnie wiśnia 'Kanzan', azalie i krzewuszki.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Widok na kwiaty

Na prostokątnych rabatach pod dużymi oknami oraz przy basenie posadzone zostały kwitnące latem i jesienią hortensje (Hydrangea) oraz wdzięczne tawułki Arendsa (Astilbe arendsii). W dużych drewnianych skrzyniach świetnie radzą sobie trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i miskanty (Miscanthus) oraz kwitnące późną wiosną czosnki ozdobne (Allium) o dużych, kulistych kwiatostanach. Rośliny można podziwiać zarówno od strony ogrodu, jak i z wnętrza domu.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Po konstrukcji obok letniej kuchni wspinają się kwitnące pnącza. Dzięki zadaszeniu z tej części tarasu można korzystać zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Miejsce na ognisko

Na przeciwko letniej kuchni w zagłębieniu terenu zaplanowano miejsce na ognisko. Na żwirowym placyku ustawione zostało palenisko, a wokół niego zbudowano proste, narożne ławy.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Część reprezentacyjna

Przed domem znajduje się duży podjazd do garażu, na którym mogą zaparkować dwa samochody. Podjazd oddzielony został od trawnika niskim, formowanym żywopłotem i parasolowatą surmią (Catalpa) 'Aurea Nana'. Tę część ogrodu zdobią głównie rośliny zimozielone, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Krzewy strzyżone w kule ładnie kontrastują z luźnymi kępami niskich rozplenic japońskich (Pennisetum alopecuroides).

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu