Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
30
Do góry

Ogród z basenem i letnią kuchnią

Ogród o powierzchni 600 m² przy budynku o nowoczesnej, prostej bryle podzielony został na wnętrza o różnych funkcjach. Przed domem znajduje się duży podjazd i część reprezentacyjna, a z dwóch boków miejsce do wypoczynku z basenem, dużym trawnikiem i zadaszoną letnią kuchnią.

Ogród otaczający dom z trzech stron podzielony został na proste wnętrza. Założono w nim prostokątne trawniki, przez które prowadzą wyłożone betonowymi płytami proste ścieżki. Część rekreacyjną otoczono wysokim żywopłotem z zimozielonych cisów (Taxus).

Przy narożniku zbudowany został duży taras. Jedna jego część jest zadaszona i pełni rolę letniej kuchni. Druga, bardziej nasłoneczniona od strony basenu, jest idealnym miejscem do postawienia leżaków, na których można wypoczywać w słoneczne dni. W najdalszym kącie ogrodu wygospodarowano również miejsce do uprawy ziół, warzyw i krzewów owocowych.

ogród z basenem i letnią kuchnią rzut z góry

Dobór roślin

Ze względu na niedużą ilość miejsca w ogrodzie wybrano drzewa o niedużych koronach. Obok gatunków o soczystej, zielonej barwie liści, takich jak grab pospolity 'Columnaris' osiągający 4-5 wysokości i tworząca parasolowatą koronę brzoza 'Youngii' przy domu rosną rośliny kwitnące. Wczesną wiosną zakwita magnolia, a następnie wiśnia 'Kanzan', azalie i krzewuszki.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Widok na kwiaty

Na prostokątnych rabatach pod dużymi oknami oraz przy basenie posadzone zostały kwitnące latem i jesienią hortensje (Hydrangea) oraz wdzięczne tawułki Arendsa (Astilbe arendsii). W dużych drewnianych skrzyniach świetnie radzą sobie trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i miskanty (Miscanthus) oraz kwitnące późną wiosną czosnki ozdobne (Allium) o dużych, kulistych kwiatostanach. Rośliny można podziwiać zarówno od strony ogrodu, jak i z wnętrza domu.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Po konstrukcji obok letniej kuchni wspinają się kwitnące pnącza. Dzięki zadaszeniu z tej części tarasu można korzystać zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Miejsce na ognisko

Na przeciwko letniej kuchni w zagłębieniu terenu zaplanowano miejsce na ognisko. Na żwirowym placyku ustawione zostało palenisko, a wokół niego zbudowano proste, narożne ławy.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Część reprezentacyjna

Przed domem znajduje się duży podjazd do garażu, na którym mogą zaparkować dwa samochody. Podjazd oddzielony został od trawnika niskim, formowanym żywopłotem i parasolowatą surmią (Catalpa) 'Aurea Nana'. Tę część ogrodu zdobią głównie rośliny zimozielone, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Krzewy strzyżone w kule ładnie kontrastują z luźnymi kępami niskich rozplenic japońskich (Pennisetum alopecuroides).

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Aktualności
Wizyty w ogrodach
Nowe rośliny
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Zakładasz ogród?
Znajdź projektanta!
Znajdź firmę w naszej bazie.