Projekt ogrodu z basenem i letnią kuchnią
Ogród otaczający dom z trzech stron podzielony został na proste wnętrza. Założono w nim prostokątne trawniki, przez które prowadzą wyłożone betonowymi płytami proste ścieżki. Część rekreacyjną otoczono wysokim żywopłotem z zimozielonych cisów (Taxus).
Przy narożniku zbudowany został duży taras. Jedna jego część jest zadaszona i pełni rolę letniej kuchni. Druga, bardziej nasłoneczniona od strony basenu, jest idealnym miejscem do postawienia leżaków, na których można wypoczywać w słoneczne dni. W najdalszym kącie ogrodu wygospodarowano również miejsce do uprawy ziół, warzyw i krzewów owocowych.
Dobór roślin
Ze względu na niedużą ilość miejsca w ogrodzie wybrano drzewa o niedużych koronach. Obok gatunków o soczystej, zielonej barwie liści, takich jak grab pospolity 'Columnaris' osiągający 4-5 wysokości i tworząca parasolowatą koronę brzoza 'Youngii' przy domu rosną rośliny kwitnące. Wczesną wiosną zakwita magnolia, a następnie wiśnia 'Kanzan', azalie i krzewuszki.
Widok na kwiaty
Na prostokątnych rabatach pod dużymi oknami oraz przy basenie posadzone zostały kwitnące latem i jesienią hortensje (Hydrangea) oraz wdzięczne tawułki Arendsa (Astilbe arendsii). W dużych drewnianych skrzyniach świetnie radzą sobie trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i miskanty (Miscanthus) oraz kwitnące późną wiosną czosnki ozdobne (Allium) o dużych, kulistych kwiatostanach. Rośliny można podziwiać zarówno od strony ogrodu, jak i z wnętrza domu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Po konstrukcji obok letniej kuchni wspinają się kwitnące pnącza. Dzięki zadaszeniu z tej części tarasu można korzystać zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni.
Miejsce na ognisko
Na przeciwko letniej kuchni w zagłębieniu terenu zaplanowano miejsce na ognisko. Na żwirowym placyku ustawione zostało palenisko, a wokół niego zbudowano proste, narożne ławy.
Część reprezentacyjna
Przed domem znajduje się duży podjazd do garażu, na którym mogą zaparkować dwa samochody. Podjazd oddzielony został od trawnika niskim, formowanym żywopłotem i parasolowatą surmią (Catalpa) 'Aurea Nana'. Tę część ogrodu zdobią głównie rośliny zimozielone, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Krzewy strzyżone w kule ładnie kontrastują z luźnymi kępami niskich rozplenic japońskich (Pennisetum alopecuroides).
Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka |