Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
30
Okazje

Ogród z basenem i letnią kuchnią

Ogród o powierzchni 600 m² przy budynku o nowoczesnej, prostej bryle podzielony został na wnętrza o różnych funkcjach. Przed domem znajduje się duży podjazd i część reprezentacyjna, a z dwóch boków miejsce do wypoczynku z basenem, dużym trawnikiem i zadaszoną letnią kuchnią.

 

Ogród otaczający dom z trzech stron podzielony został na proste wnętrza. Założono w nim prostokątne trawniki, przez które prowadzą wyłożone betonowymi płytami proste ścieżki. Część rekreacyjną otoczono wysokim żywopłotem z zimozielonych cisów (Taxus).

Przy narożniku zbudowany został duży taras. Jedna jego część jest zadaszona i pełni rolę letniej kuchni. Druga, bardziej nasłoneczniona od strony basenu, jest idealnym miejscem do postawienia leżaków, na których można wypoczywać w słoneczne dni. W najdalszym kącie ogrodu wygospodarowano również miejsce do uprawy ziół, warzyw i krzewów owocowych.

ogród z basenem i letnią kuchnią rzut z góry

Dobór roślin

Ze względu na niedużą ilość miejsca w ogrodzie wybrano drzewa o niedużych koronach. Obok gatunków o soczystej, zielonej barwie liści, takich jak grab pospolity 'Columnaris' osiągający 4-5 wysokości i tworząca parasolowatą koronę brzoza 'Youngii' przy domu rosną rośliny kwitnące. Wczesną wiosną zakwita magnolia, a następnie wiśnia 'Kanzan', azalie i krzewuszki.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Widok na kwiaty

Na prostokątnych rabatach pod dużymi oknami oraz przy basenie posadzone zostały kwitnące latem i jesienią hortensje (Hydrangea) oraz wdzięczne tawułki Arendsa (Astilbe arendsii). W dużych drewnianych skrzyniach świetnie radzą sobie trawy ozdobne, takie jak turzyce (Carex) i miskanty (Miscanthus) oraz kwitnące późną wiosną czosnki ozdobne (Allium) o dużych, kulistych kwiatostanach. Rośliny można podziwiać zarówno od strony ogrodu, jak i z wnętrza domu.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Po konstrukcji obok letniej kuchni wspinają się kwitnące pnącza. Dzięki zadaszeniu z tej części tarasu można korzystać zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Miejsce na ognisko

Na przeciwko letniej kuchni w zagłębieniu terenu zaplanowano miejsce na ognisko. Na żwirowym placyku ustawione zostało palenisko, a wokół niego zbudowano proste, narożne ławy.

ogród z basenem i letnią kuchnią

Część reprezentacyjna

Przed domem znajduje się duży podjazd do garażu, na którym mogą zaparkować dwa samochody. Podjazd oddzielony został od trawnika niskim, formowanym żywopłotem i parasolowatą surmią (Catalpa) 'Aurea Nana'. Tę część ogrodu zdobią głównie rośliny zimozielone, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Krzewy strzyżone w kule ładnie kontrastują z luźnymi kępami niskich rozplenic japońskich (Pennisetum alopecuroides).

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Grażyna

14-07-2021 16:47

My niestety nie zaplanowaliśmy basenu na etapie projektu ogrodu. Teraz kombinujemy jak go wkomponować wśród rabat. Wstępnie wybraliśmy model kompaktowego gotowego basenu www.centerspa.pl Jestem ciekawa jak się sprawdzi w praktyce. Na pewno "ukryję" go dodatkowo wśród roślin, bo nie ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu