Na powierzchni 2000 m² urządzono leśny ogród. Drzewa (sosny i brzozy) rosną głównie po bokach, dlatego środek działki jest częściowo nasłoneczniony. Pod drzewami posadzone zostały kwitnące krzewy i byliny w dużych skupiskach. Taki układ sprawia, że rośliny wyglądają najbardziej efektownie.
Dobór roślin
W ogrodzie posadzone zostały łatwe w pielęgnacji rośliny kwitnące w różnych terminach i sprawiające, że ogród zawsze wygląda efektownie. Wczesną wiosną zakwitają łany przebiśniegów i krokusów, później magnolie, wiśnie ozdobne i wiśnie. W maju i na początku czerwca największą ozdobę stanowią różowe różaneczniki, pachnące bzy lilaki, białe kaliny oraz wonne jaśminowce. Lato to czas na kochającą słońce lawendę, parzydła leśne, które świetnie radzą sobie w cieniu drzew, tawułki Arendsa oraz żółte języczki. Pod koniec lata zakwitają hortensje, a trawy ozdobne zaczynają wypuszczać puszyste, kołyszące się na wietrze kwiatostany. Jesień to czas, gdy przebarwiają się na różne kolory krzewy i drzewa liściaste – m.in. perukowce, kaliny, trzmieliny, berberysy oraz klony.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Przód i tył ogrodu
Droga dojazdowa poprowadzona została od szczytu posesji do domu płynną linią blisko ogrodzenia. Dzięki temu obok niej pozostało miejsce na zieleń – trawniki przypominające leśne polanki oraz rośliny okrywowe, które o każdej porze roku przyciągają uwagę różnymi kolorami kwiatów i kształtami liści. Przy samym domu znajduje się okrągły placyk umożliwiający manewrowanie na wąskiej działce oraz duży garaż na kilka samochodów. Duża działka pozwoliła na urządzenie tarasu podzielonego na 3 części. W najdalszej części ogrodu, pod drzewami, urządzono miejsce do zabaw dla dzieci. Wzdłuż ogrodzenia, w najbardziej nasłonecznionym miejscu założono ogród użytkowy, który od strony trawnika oddzielony został kratą z winoroślą.
Rekreacja
Część znajdująca się obok domu i za nim ma charakter typowo rekreacyjny. Duży taras w kształcie litery "L" podzielony został na 3 niezależne wnętrza. Nawierzchnie, meble ogrodowe i donice wykorzystane do urządzenia ogrodu są jasnoszare i beżowe, dzięki temu rozjaśniają miejsca pod koronami drzew.
Taras nr 1
Jest największy i częściowo zadaszony, aby można było z niego korzystać nawet w czasie deszczu. Jest miejsce do siedzenia przy stole oraz część do wygrzewania się w słońcu na wygodnych fotelach. Obok tarasu posadzone zostały kwitnące na różowo różaneczniki, łany żółtej języczki pomarańczowej oraz zimozielony, okrywowy barwinek, który kwitnie wczesną wiosną na niebiesko. Formowanym w kule bukszpanom towarzyszą kwitnące wiosenne rośliny cebulowe, m.in. czosnki ozdobne o imponujących, fioletowych kwiatostanach.
Blisko zadaszonej części tarasu, pod ogrodzeniem, zbudowana została letnia kuchnia z miejscem do grillowania. Pomiędzy zimozielonymi różanecznikami i kwitnącymi bylinami rosną łany mało wymagających funkii, które radzą sobie doskonale w cieniu drzew i stanowią doskonałą ozdobę od maja do pierwszych przymrozków.
Taras nr 2
Zlokalizowany jest na rogu budynku i wysunięty w stronę ogrodu. Otoczony został z jednej strony pasem z okazałych traw ozdobnych – miskantów olbrzymich tworzących niezwykłej urody kwiatostany pod koniec lata. Przed mocnym słońcem miejsce to chronią białe żagle rozpięte na drewnianych słupach.
Taras nr 3
Znajduje się z boku domu najbliżej głównego wejścia do domu. Jest najmniejszy i zacieniony przez drzewa oraz pergolę. To doskonałe miejsce do wypoczynku podczas dużych upałów. Wszystkie trzy tarasy łączy ścieżka z dużych, kamiennych płyt wtopionych w trawnik.
Dodatkową dekoracją ogrodu są elementy z cortenu – wysokie donice dobrze widoczne z okien domu oraz okrągłe palenisko.
Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka |