Logo
Logo

Długi i wąski ogród leśny

Długa i wąska działka o leśnym charakterze i z domem znajdującym się pośrodku podzielona została na wiele ciekawych ogrodowych wnętrz przypominających leśne polanki. Płynne linie ciągów komunikacyjnych i rabat sprawiają, że nie widać wąskiego kształtu działki i ogrodzeń znajdujących się blisko siebie. Im dalej od domu, tym bardziej naturalny jest układ rabat i nasadzenia.

Spis treści
Jakie rośliny do długiego i wąskiego ogrodu? Gatunki w stylu leśnym! Jak ukształtować kompozycję? Klucz to podział na wnętrza Strefa do rekreacji Taras nr 1 Taras nr 2 Taras nr 3

Na powierzchni 2000 m² urządzono leśny ogród. Drzewa (sosny i brzozy) rosną głównie po bokach, dlatego środek działki jest częściowo nasłoneczniony. Pod drzewami posadzone zostały kwitnące krzewy i byliny w dużych skupiskach. Taki układ sprawia, że rośliny wyglądają najbardziej efektownie.

Dobór roślin

W ogrodzie posadzone zostały łatwe w pielęgnacji rośliny kwitnące w różnych terminach i sprawiające, że ogród zawsze wygląda efektownie. Wczesną wiosną zakwitają łany przebiśniegów i krokusów, później magnolie, wiśnie ozdobne i wiśnie. W maju i na początku czerwca największą ozdobę stanowią różowe różaneczniki, pachnące bzy lilaki, białe kaliny oraz wonne jaśminowce. Lato to czas na kochającą słońce lawendę, parzydła leśne, które świetnie radzą sobie w cieniu drzew, tawułki Arendsa oraz żółte języczki. Pod koniec lata zakwitają hortensje, a trawy ozdobne zaczynają wypuszczać puszyste, kołyszące się na wietrze kwiatostany. Jesień to czas, gdy przebarwiają się na różne kolory krzewy i drzewa liściaste – m.in. perukowce, kaliny, trzmieliny, berberysy oraz klony.

Długi i wąski ogród leśny rzut z góry

Przód i tył ogrodu

Droga dojazdowa poprowadzona została od szczytu posesji do domu płynną linią blisko ogrodzenia. Dzięki temu obok niej pozostało miejsce na zieleń – trawniki przypominające leśne polanki oraz rośliny okrywowe, które o każdej porze roku przyciągają uwagę różnymi kolorami kwiatów i kształtami liści. Przy samym domu znajduje się okrągły placyk umożliwiający manewrowanie na wąskiej działce oraz duży garaż na kilka samochodów. Duża działka pozwoliła na urządzenie tarasu podzielonego na 3 części. W najdalszej części ogrodu, pod drzewami, urządzono miejsce do zabaw dla dzieci. Wzdłuż ogrodzenia, w najbardziej nasłonecznionym miejscu założono ogród użytkowy, który od strony trawnika oddzielony został kratą z winoroślą.

Długi i wąski ogród leśny

Rekreacja

Część znajdująca się obok domu i za nim ma charakter typowo rekreacyjny. Duży taras w kształcie litery "L" podzielony został na 3 niezależne wnętrza. Nawierzchnie, meble ogrodowe i donice wykorzystane do urządzenia ogrodu są jasnoszare i beżowe, dzięki temu rozjaśniają miejsca pod koronami drzew.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 1

Jest największy i częściowo zadaszony, aby można było z niego korzystać nawet w czasie deszczu. Jest miejsce do siedzenia przy stole oraz część do wygrzewania się w słońcu na wygodnych fotelach. Obok tarasu posadzone zostały kwitnące na różowo różaneczniki, łany żółtej języczki pomarańczowej oraz zimozielony, okrywowy barwinek, który kwitnie wczesną wiosną na niebiesko. Formowanym w kule bukszpanom towarzyszą kwitnące wiosenne rośliny cebulowe, m.in. czosnki ozdobne o imponujących, fioletowych kwiatostanach.

Długi i wąski ogród leśny

Blisko zadaszonej części tarasu, pod ogrodzeniem, zbudowana została letnia kuchnia z miejscem do grillowania. Pomiędzy zimozielonymi różanecznikami i kwitnącymi bylinami rosną łany mało wymagających funkii, które radzą sobie doskonale w cieniu drzew i stanowią doskonałą ozdobę od maja do pierwszych przymrozków.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 2

Zlokalizowany jest na rogu budynku i wysunięty w stronę ogrodu. Otoczony został z jednej strony pasem z okazałych traw ozdobnychmiskantów olbrzymich tworzących niezwykłej urody kwiatostany pod koniec lata. Przed mocnym słońcem miejsce to chronią białe żagle rozpięte na drewnianych słupach.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 3

Znajduje się z boku domu  najbliżej głównego wejścia do domu. Jest najmniejszy i zacieniony przez drzewa oraz pergolę. To doskonałe miejsce do wypoczynku podczas dużych upałów. Wszystkie trzy tarasy łączy ścieżka z dużych, kamiennych płyt wtopionych w trawnik.

Dodatkową dekoracją ogrodu są elementy z cortenu – wysokie donice dobrze widoczne z okien domu oraz okrągłe palenisko.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Długi i wąski ogród leśny
Długi i wąski ogród leśny
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl