Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
50
Do góry

Długi i wąski ogród leśny

Długa i wąska działka o leśnym charakterze i z domem znajdującym się pośrodku podzielona została na wiele ciekawych ogrodowych wnętrz przypominających leśne polanki. Płynne linie ciągów komunikacyjnych i rabat sprawiają, że nie widać wąskiego kształtu działki i ogrodzeń znajdujących się blisko siebie. Im dalej od domu, tym bardziej naturalny jest układ rabat i nasadzenia.

 

Na powierzchni 2000 m² urządzono leśny ogród. Drzewa (sosny i brzozy) rosną głównie po bokach, dlatego środek działki jest częściowo nasłoneczniony. Pod drzewami posadzone zostały kwitnące krzewy i byliny w dużych skupiskach. Taki układ sprawia, że rośliny wyglądają najbardziej efektownie.

Dobór roślin

W ogrodzie posadzone zostały łatwe w pielęgnacji rośliny kwitnące w różnych terminach i sprawiające, że ogród zawsze wygląda efektownie. Wczesną wiosną zakwitają łany przebiśniegów i krokusów, później magnolie, wiśnie ozdobne i wiśnie. W maju i na początku czerwca największą ozdobę stanowią różowe różaneczniki, pachnące bzy lilaki, białe kaliny oraz wonne jaśminowce. Lato to czas na kochającą słońce lawendę, parzydła leśne, które świetnie radzą sobie w cieniu drzew, tawułki Arendsa oraz żółte języczki. Pod koniec lata zakwitają hortensje, a trawy ozdobne zaczynają wypuszczać puszyste, kołyszące się na wietrze kwiatostany. Jesień to czas, gdy przebarwiają się na różne kolory krzewy i drzewa liściaste – m.in. perukowce, kaliny, trzmieliny, berberysy oraz klony.

Długi i wąski ogród leśny rzut z góry

Przód i tył ogrodu

Droga dojazdowa poprowadzona została od szczytu posesji do domu płynną linią blisko ogrodzenia. Dzięki temu obok niej pozostało miejsce na zieleń – trawniki przypominające leśne polanki oraz rośliny okrywowe, które o każdej porze roku przyciągają uwagę różnymi kolorami kwiatów i kształtami liści. Przy samym domu znajduje się okrągły placyk umożliwiający manewrowanie na wąskiej działce oraz duży garaż na kilka samochodów. Duża działka pozwoliła na urządzenie tarasu podzielonego na 3 części. W najdalszej części ogrodu, pod drzewami, urządzono miejsce do zabaw dla dzieci. Wzdłuż ogrodzenia, w najbardziej nasłonecznionym miejscu założono ogród użytkowy, który od strony trawnika oddzielony został kratą z winoroślą.

Długi i wąski ogród leśny

Rekreacja

Część znajdująca się obok domu i za nim ma charakter typowo rekreacyjny. Duży taras w kształcie litery "L" podzielony został na 3 niezależne wnętrza. Nawierzchnie, meble ogrodowe i donice wykorzystane do urządzenia ogrodu są jasnoszare i beżowe, dzięki temu rozjaśniają miejsca pod koronami drzew.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 1

Jest największy i częściowo zadaszony, aby można było z niego korzystać nawet w czasie deszczu. Jest miejsce do siedzenia przy stole oraz część do wygrzewania się w słońcu na wygodnych fotelach. Obok tarasu posadzone zostały kwitnące na różowo różaneczniki, łany żółtej języczki pomarańczowej oraz zimozielony, okrywowy barwinek, który kwitnie wczesną wiosną na niebiesko. Formowanym w kule bukszpanom towarzyszą kwitnące wiosenne rośliny cebulowe, m.in. czosnki ozdobne o imponujących, fioletowych kwiatostanach.

Długi i wąski ogród leśny

Blisko zadaszonej części tarasu, pod ogrodzeniem, zbudowana została letnia kuchnia z miejscem do grillowania. Pomiędzy zimozielonymi różanecznikami i kwitnącymi bylinami rosną łany mało wymagających funkii, które radzą sobie doskonale w cieniu drzew i stanowią doskonałą ozdobę od maja do pierwszych przymrozków.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 2

Zlokalizowany jest na rogu budynku i wysunięty w stronę ogrodu. Otoczony został z jednej strony pasem z okazałych traw ozdobnychmiskantów olbrzymich tworzących niezwykłej urody kwiatostany pod koniec lata. Przed mocnym słońcem miejsce to chronią białe żagle rozpięte na drewnianych słupach.

Długi i wąski ogród leśny

Taras nr 3

Znajduje się z boku domu  najbliżej głównego wejścia do domu. Jest najmniejszy i zacieniony przez drzewa oraz pergolę. To doskonałe miejsce do wypoczynku podczas dużych upałów. Wszystkie trzy tarasy łączy ścieżka z dużych, kamiennych płyt wtopionych w trawnik.

Dodatkową dekoracją ogrodu są elementy z cortenu – wysokie donice dobrze widoczne z okien domu oraz okrągłe palenisko.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

Komentarze

Gość Monika

15-04-2021 11:08

Kto wykonał ten projekt? Proszę o namiary.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu