Usytuowanie domu w narożniku działki pozwoliło na ukrycie wśród roślinności wiaty na samochód, założenie w ogrodzie dwóch niezależnych, dużych trawników i zaprojektowanie od słonecznej strony wygodnych tarasów. Trawniki mają półkolisty kształt, dlatego w rogach działki pozostało dużo miejsca na posadzenie niedużych drzew, krzewów ozdobnych i kwitnących bylin.
Wejście do domu
Od frontu budynku znajduje się przedogródek, czyli część reprezentacyjna. Od furtki do drzwi wejściowych prowadzi wygodna ścieżka z kamiennych płyt zatopionych w jasnoszarym żwirze. Wzdłuż ścieżki posadzone zostały trzy kuliste wiśnie (Prunus) 'Umbraculifera', które w maju okrywają się masą białych kwiatów.
Pod ścianą domu rosną kuliste bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens), pomiędzy którymi kwitną okrywowe byliny – żurawka (Heuchera) 'Palace Purple' o purpurowych liściach, zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis), fioletowa lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i jeżówki (Echinacea).
Miejsce do wypoczynku
Od południowej strony domu znajdują się dwa tarasy. Jeden częściowo zadaszony, a drugi przeznaczony do relaksu na pełnym słońcu. Ten drugi wyposażony został w jacuzzi. Pomiędzy tarasami rośnie kwitnący na różowo głóg dwuszyjkowy (Crataegus) 'Paul's Scarlet'.
Pomiędzy dwoma trawnikami wydzielony został za pomocą niskiego żywopłotu z bukszpanu zakątek do wypoczynku w cieniu. Wokół ciemnozielonej jodły koreańskiej (Abies) kwitną typowe letnie rośliny – na różowo tawułki Arendsa (Astilbe arendsii) i jeżówki, niezwykle efektowne hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) o niebieskich kwiatach i białe jaśminowce wonne (Philadelphus coronarius), które w czasie kwitnienia wydzielają bardzo przyjemny zapach docierający nawet do wnętrza domu.
W cieniu domu
Przez wąski pasek między domem a ogrodzeniem prowadzi żwirowa, dość rzadko wykorzystywana ścieżka, wzdłuż której rosną kępy paprocii, funkii (Hosta) i kwitnącej na żółto języczki pomarańczowej (Ligularia). W cieniu rozrasta się mało wymagający, zimozielony bluszcz pospolity (Hedera) oraz barwinek (Vinca minor), który wczesną wiosną zakwita na niebiesko.
Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka |