Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
51
Do góry

Nowoczesny ogród na skarpie

Na posesji o powierzchni 1400 m² powstał dwupoziomowy ogród. Na jednym poziomie znajduje się budynek mieszkalny z częścią reprezentacyjną (tzw. przedogródkiem) i rekreacyjną, a na drugim ogród użytkowy. Rośliny o stonowanych kolorach pasują do elewacji domu i elementów małej architektury.

Na posesji o powierzchni 1400 m² powstał dwupoziomowy ogród. Na jednym poziomie znajduje się budynek mieszkalny z częścią reprezentacyjną (tzw. przedogródkiem) i rekreacyjną, a na drugim ogród użytkowy. Rośliny o stonowanych kolorach pasują do elewacji domu i elementów małej architektury.

Głównym zadaniem projektanta było stworzenie ogrodu nowoczesnego ze zróżnicowaną szatą roślinną. Ogród miał stać się przedłużeniem salonu i cieszyć oko inwestorów przez cały rok. Na dobór kolorystyczny projektowanej roślinności na zewnątrz wpłynął wystrój wnętrza domu. W ogrodzie dominuje więc elegancka zieleń zestawiona z bielą. Dodatkiem są rośliny o bordowych liściach, a także byliny kwitnące na fioletowo lub różowo. Zaproponowane kolory idealnie komponują się z grafitowymi elementami małej architektury, czyli lampami, zadaszeniem tarasu i drewutni, znajdującymi się w części użytkowej skrzyniami na warzywa, a także ogrodzeniem i szarą nawierzchnią.

Nowoczesny ogrod na skarpie rzut z gory Ogród w formie

Przedogródek, czyli wizytówka domu

Wzdłuż utwardzonego podjazdu do garażu znajdującego się od strony domu posadzono trzy surmie bignoniowe (Catalpa bignonioides) 'Nana' o parasolowatej koronie i wielkich, sercowatych liściach. Drzewa oddzielają podjazd od ogrodu, przyciągają uwagę swoją urodą, ale ich niewielkie rozmiary nie zasłaniają budynku. Surmie otaczają zimozielone obwódki z bukszpanu (Buxus). Pod ogrodzeniem założony został żywopłot z kolumnowych cisów (Taxus). Z czasem krzewy stworzą ciemnozieloną, szczelną ścianę.

Ogród w formie 5

Pod oknami powstały wąskie, efektowne przez cały rok rabaty. Rosną na nich zarówno krzewy iglaste i zimozielone oraz kwitnące byliny. Wiosną kwiatami okrywają się różaneczniki (Rhododendron). Od wiosny do późnej jesieni koloru całej kompozycji dodają czerwonolistne żurawki (Heuchera). Żywozielone źdźbła turzycy Morrowa (Carex morrowii) 'Ice Dance' nie tracą urody przez cały rok.


Wzdłuż ogrodzenia zbudowane zostały murowane otynkowane na biało donice. W ten sposób rośliny są lepiej wyeksponowane i można podziwiać ich liście i kwiaty od momentu posadzenia. W donicach rosną naprzemiennie drzewa o kolumnowym, wąskim pokroju i obficie kwitnące każdego lata  hortensje (Hydrangea). Przy krawędzi donicy znalazło się miejsce dla bylin – kosaćców (Iris) oraz jeżówek (Echinacea).

Ogród w formie  4

Ścieżka z szerokich płyt prowadzi do rekreacyjnej części ogrodu. Dzięki temu, że płyty znajdują się na tym samym poziomie co podłoże, koszenie trawnika nie sprawa żadnych kłopotów.

Ogród w formie  2

Letni salon

Najważniejszym miejscem w części rekreacyjnej ogrodu znajdującej się z tyłu domu jest duży, częściowo zadaszony taras. Na prostokątnej rabacie oddzielającej taras od trawnika dominuje spokojna zieleń. Rośliny wyeksponowane zostały na tle białych kamieni.

Rosną tu kępy niskich i wysokich traw ozdobnych oraz szczepione na pniu bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens). Kwitnącym dodatkiem są rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) 'Sturdust' o białych, gęstych kwiatostanach. W głąb ogrodu i w kierunku wiaty z drewnem kominkowym prowadzi szeroka ścieżka wyłożona kamiennymi płytami poprzedzielanymi pasami białego żwiru.

Ogród w formie 3

Ogród w formie 1

Ogród użytkowy pod skarpą

Różnica poziomów w ogrodzie sprawiła, że do warzywnika i miejsca na ognisko schodzi się po schodach. Wzdłuż górnej krawędzi skarpy posadzony został pas wysokich traw ozdobnych. Aby zminimalizować nakład pracy przy pielęgnacji skarpy obsadzono ją mało wymagającymi gatunkami, takimi jak płożące jałowce (Juniperus), kosodrzewina (Punus mugho var mughus) i kostrzewa sina (Festuca glauca). Na tle srebrzystych roślin przy krawędzi schodów ładnie prezentują się kwitnące na biało i różowo rozchodniki okazałe (Sedum spectabile).

Ogród w formie 10

Na dolnym poziomie ogrodu znajdują się podwyższone rabaty (skrzynie) do uprawy warzyw i ziół. Obok znajduje się również miejsce na ognisko z szerokimi ławkami, ocienione przez brzozy pożyteczne (Betula utlilis) 'Doorenbos'.

Ogród w formie  logo

Projekt i zdjęcia: Katarzyna Adamik-Bąk

www.ogrodwformie.pl

Komentarze

To Cię zainteresuje
Nowe treści
Wieści z branży
Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu