Logo
Logo

Ogród z placem zabaw pełen kwiatów

Nasłoneczniony przez cały dzień ogród o powierzchni 1000 m² ma służyć rodzinie z małymi dziećmi. Dlatego wygospodarowane zostało w nim miejsce na plac zabaw widoczny z okien domu, a posadzone rośliny nie mogą wymagać zbyt wielu prac pielęgnacyjnych. Nowoczesny styl budynku i jego usytuowanie narzuciły projektantce wytyczenie prostych ścieżek i prostokątnych rabat.

Usytuowanie budynku mieszkalnego w narożniku działki i garażu przy wjeździe na posesję sprawiły, że połowę ogrodu przeznaczona jest na drogi komunikacyjne, a druga na ogród właściwy z trawnikiem, rabatami i placem zabaw. Aby ukryć granicę między tymi dwiema strefami, obok garażu powstała długa pergola, po której wspinają się kwitnące pnącza, a wzdłuż ścian budynków założone zostały rabaty pełne kwitnących krzewów i bylin.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Wzdłuż całego ogrodzenia znajduje się żywopłot – częściowo z formowanych grabów pospolitych (Carpinus betulus), a częściowo z zimozielonych żywotników (Thuja) 'Smaragd'. Z przodu budynku przy wjeździe na posesję posadzone zostały brzozy (Betula) 'Doorenbos', które mają niewielkie wymagania i przyciągają uwagę wyjątkowo jasną korą. Dzięki temu wnętrze nie jest monotonne, a wygląd roślin zmienia się o każdej porze roku. Ponadto znajdujące się na rabatach rośliny zyskują ciekawe tło.

Ogród zaprojektowano tak, aby dominowały w nim trzy kolory – biel, róż i fiolet w jego przedniej części, oraz odcienie czerwieni i żółci w tylnej. Ze względu na piaszczystą glebę na rabatach posadzone zostały trawy ozdobne, kępy lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) i hortensji (Hydrangea) oraz byliny, takie jak szałwie (Salvia), ostróżki (Delphinium), mikołajek (Eryngium) lub czyściec (Stachys) 'Hummelo'.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Jednym z bardziej interesujących elementów ogrodu jest rabata w części reprezentacyjnej ogrodu, czyli przed wjazdem do garażu. Umieszczona jest ok 30 cm poniżej poziomu powierzchni ogrodu i zabezpieczona murkiem oporowym. W niej znajdują się nasadzenia z traw, kule z bukszpanu wieczniezielonego (Buxus sempervirens), rodgersji, ostróżki ogrodowej oraz hortensje. Taka kompozycja jest atrakcyjna o każdej porze roku.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Do wejścia do domu prowadzi drewniana pergola tworząca tunel nad ścieżką z nieregularnych kamiennych płyt. Porasta ją pnącą się glicynia (Wisteria), która wczesnym latem tworzy bardzo okazałe, zwisające kwiatostany o fioletowej barwie. Nasadzenia na wyniesionej rabacie zapewniają intymność i stanowią wspaniałą dekorację ogrodu.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Cały ogród został podzielony na wnętrza, które pełnią różne funkcje. Łączą je kwadratowe płyty przechodzące przez trawnik lub wtopione w żwirową nawierzchnię.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Taras znajdujący się z przodu budynku mieszkalnego wyłożony został kamiennymi płytami. Pustą ścianę zasłaniają donice zawieszone na relingach. W donicach można sadzić gatunki sezonowe. Funkcjonalny barek to stały element tarasu. Drewniana pergola nad całą powierzchnią tarasu lekko zacienia to miejsce i pozwala na posadzenie roślin pnących w przyszłości.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Plac zabaw dla dzieci widoczny jest z okien domu, ale od miejsca do grillowania oddzielony został wysokim żywopłotem z grabu i kępami kwitnących roślin. Oddalenie grilla od domu sprawia, że dym nie będzie przeszkadzał ani domownikom, ani sąsiadom.

ogród z placem zabaw pelen kwiatow

Byliny posadzone zostały większymi kępami, aby ich uroda była jak najlepiej wyeksponowana. Kępy traw ozdobnych kontrastują z kwitnącymi gatunkami i gatunkami ozdobnymi z liści, takimi jak rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersja aesculifolia).

Większość posadzonych w ogrodzie roślin jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe. To rośliny mało wymagające i dobrze radzące sobie w polskich warunkach klimatycznych. Ogród zaprojektowano tak, aby o każdej porze roku wyglądał atrakcyjnie (gatunki zimozielone, kwitnące wiosną i latem oraz atrakcyjne jesienią), a rośliny dobrano tak, aby nadały mu romantycznego charakteru.

Ogrody Magdy

Projekt i wizualizacje: Magdalena Ornatowska-Zatorska

ogrodymagdy.pl

 

Autor
Ogród z placem zabaw pełen kwiatów
Ogród z placem zabaw pełen kwiatów
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl