Usytuowanie budynku mieszkalnego w narożniku działki i garażu przy wjeździe na posesję sprawiły, że połowę ogrodu przeznaczona jest na drogi komunikacyjne, a druga na ogród właściwy z trawnikiem, rabatami i placem zabaw. Aby ukryć granicę między tymi dwiema strefami, obok garażu powstała długa pergola, po której wspinają się kwitnące pnącza, a wzdłuż ścian budynków założone zostały rabaty pełne kwitnących krzewów i bylin.
Wzdłuż całego ogrodzenia znajduje się żywopłot – częściowo z formowanych grabów pospolitych (Carpinus betulus), a częściowo z zimozielonych żywotników (Thuja) 'Smaragd'. Z przodu budynku przy wjeździe na posesję posadzone zostały brzozy (Betula) 'Doorenbos', które mają niewielkie wymagania i przyciągają uwagę wyjątkowo jasną korą. Dzięki temu wnętrze nie jest monotonne, a wygląd roślin zmienia się o każdej porze roku. Ponadto znajdujące się na rabatach rośliny zyskują ciekawe tło.
Ogród zaprojektowano tak, aby dominowały w nim trzy kolory – biel, róż i fiolet w jego przedniej części, oraz odcienie czerwieni i żółci w tylnej. Ze względu na piaszczystą glebę na rabatach posadzone zostały trawy ozdobne, kępy lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) i hortensji (Hydrangea) oraz byliny, takie jak szałwie (Salvia), ostróżki (Delphinium), mikołajek (Eryngium) lub czyściec (Stachys) 'Hummelo'.
Jednym z bardziej interesujących elementów ogrodu jest rabata w części reprezentacyjnej ogrodu, czyli przed wjazdem do garażu. Umieszczona jest ok 30 cm poniżej poziomu powierzchni ogrodu i zabezpieczona murkiem oporowym. W niej znajdują się nasadzenia z traw, kule z bukszpanu wieczniezielonego (Buxus sempervirens), rodgersji, ostróżki ogrodowej oraz hortensje. Taka kompozycja jest atrakcyjna o każdej porze roku.
Do wejścia do domu prowadzi drewniana pergola tworząca tunel nad ścieżką z nieregularnych kamiennych płyt. Porasta ją pnącą się glicynia (Wisteria), która wczesnym latem tworzy bardzo okazałe, zwisające kwiatostany o fioletowej barwie. Nasadzenia na wyniesionej rabacie zapewniają intymność i stanowią wspaniałą dekorację ogrodu.
Cały ogród został podzielony na wnętrza, które pełnią różne funkcje. Łączą je kwadratowe płyty przechodzące przez trawnik lub wtopione w żwirową nawierzchnię.
Taras znajdujący się z przodu budynku mieszkalnego wyłożony został kamiennymi płytami. Pustą ścianę zasłaniają donice zawieszone na relingach. W donicach można sadzić gatunki sezonowe. Funkcjonalny barek to stały element tarasu. Drewniana pergola nad całą powierzchnią tarasu lekko zacienia to miejsce i pozwala na posadzenie roślin pnących w przyszłości.
Plac zabaw dla dzieci widoczny jest z okien domu, ale od miejsca do grillowania oddzielony został wysokim żywopłotem z grabu i kępami kwitnących roślin. Oddalenie grilla od domu sprawia, że dym nie będzie przeszkadzał ani domownikom, ani sąsiadom.
Byliny posadzone zostały większymi kępami, aby ich uroda była jak najlepiej wyeksponowana. Kępy traw ozdobnych kontrastują z kwitnącymi gatunkami i gatunkami ozdobnymi z liści, takimi jak rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersja aesculifolia).
Większość posadzonych w ogrodzie roślin jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe. To rośliny mało wymagające i dobrze radzące sobie w polskich warunkach klimatycznych. Ogród zaprojektowano tak, aby o każdej porze roku wyglądał atrakcyjnie (gatunki zimozielone, kwitnące wiosną i latem oraz atrakcyjne jesienią), a rośliny dobrano tak, aby nadały mu romantycznego charakteru.
Projekt i wizualizacje: Magdalena Ornatowska-Zatorska |