Logo
Logo
130
Do góry

Z brzozowym gajem

Na prostokątnej działce o powierzchni 1300 m² przy domu jednorodzinnym powstał ogród o typowo wypoczynkowym charakterze. Roślinność została tak dobrana, by ogród był efektowny przez cały rok. Projektant zastosował gatunki zimozielone, przebarwiające się jesienią, a także kwitnące od wiosny do późnego lata.

 

Koncepcja ogrodu oparta została na geometrycznym podziale przestrzeni, którą narzuca bryła nowoczesnego budynku. Linie kompozycyjne zostały poprowadzone tak, aby cały układ był ściśle ze sobą powiązany. Teren ogrodu jest stosunkowo płaski, dlatego został urozmaicony drzewami o kulistych koronach, posadzonymi w regularnych odstępach. Dobór gatunków jest oszczędny; zastosowano metodę sadzenia roślin dużymi grupami. Kompozycja jest więc uporządkowana i doskonale współgra z bryłą budynku.

Cała posesja otoczona została wysokim żywopłotem, który pozwala właścicielom posesji zachować prywatność. Od strony południowo-zachodniej domu, nasłonecznionej przez większą część dnia, znajduje się część typowo rekreacyjna. Z zadaszonego tarasu rozciąga się widok na rozległy trawnik. Wąskie paski znajdujące się po północnej stronie domu wypełnia trawnik.

Z brzozowym gajem projekt Matwij Romaniuk 5

Część reprezentacyjna

Od przodu budynku, wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do domu zaprojektowano podwyższoną betonową rabatę z trawami i czosnkami ozdobnymi. Pomiędzy kępy traw wkomponowane zostały bukszpany (Buxus semperwirens) formowane w kule oraz dekoracyjne kuliste oprawy oświetleniowe. Podwyższona rabata jest efektowna przez cały rok. A przy tym dzieli ścieżkę od wjazdu do garażu. Widać stąd drzewa rosnące w głębi ogrodu, m.in. klony czerwone (Acer rubrum), których liście będą się przebarwiać jesienią na czerwono.

Z brzozowym gajem projekt Matwij Romaniuk 2

Wysokie donice przy wejściu do budynku zostały obsadzonymi takimi sami gatunkami, które znajdują się blisko wejścia na posesję. Od strony domu dobrze widać znajdujące się przy furtce kępy zimozielonej lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) i wysokie miskanty (Miscanthus).

Dwa miejsca do wypoczynku

Głównym miejscem wypoczynkowym w ogrodzie jest nieduży zadaszony taras i rozległy trawnik. Ścieżka z prostokątnych płyt prowadzi w głąb posesji, gdzie zostało zaplanowane miejsce do grillowania i urządzania spotkań przy ognisku. Jest ono niewidoczne z okien sąsiednich domów i osłonięte przed słońcem koronami brzóz pożytecznych (Betula utilis). Pośrodku kolistego placyku znajduje się palenisko ze stali Cor-ten. Ażurowe korony brzóz przepuszczają tyle światła, że mogą w ich pobliżu rosnąć też hortensje krzewiaste (Hydrangea arborescens), które zakwitają późnym latem na biało oraz zwiewne kępy traw ozdobnych. W narożniku znalazło się jeszcze miejsce na pomieszczenie gospodarcze – schowek na narzędzia ogrodnicze

Z brzozowym gajem projekt Matwij Romaniuk 3

Widok z tarasu

Z tarasu przy którym rosną wonne lawendy i trawy w wysokich donicach można podziwiać kuliste drzewa – klony czerwone i surmie bignoniowe (Catalpa bignonioides) 'Aurea', a pod nimi szerokie, prostokątne rabaty obsadzone krzewami oraz bylinami. Wiosną zakwita czosnek błękitny (Allium caeruleum) i barwinek pospolity (Vinca minor). Latem rozwijają się wielkie liście rodgesji kasztanowcolistnej (Rorgersia aesculifolia) i funkii (Hosta), pojawiają się różowe kwiaty jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea) 'Magnus oraz fioletowe kwiatostany szałwii omszonej (Salvia nemorosa) 'Blaukonigin'. Na wietrze kołyszą się beżowe kwiatostany licznych traw ozdobnych, np. miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) 'Adadio' i trzcinnika ostrokwiatowego (Calamagrostis xacutiflora) 'Karl Foerster'.

Z brzozowym gajem projekt Matwij Romaniuk 6

Wielofunkcyjna drewutnia

Blisko tarasu zlokalizowana została drewutnia, z której korzysta się głównie w okresie jesienno-zimowym. Prostokątna konstrukcja służy nie tylko do przechowywania drewna do kominka. Zasłania również taras od strony sąsiadów i przerywa monotonny pas żywotników. Wiosną i latem, gdy z drewutni korzysta się sporadycznie, wyrastają przed nią wdzięczne trawy.

Projekt i wizualizacje: Romaniuk Matwij

matwij.com

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Gość dendroneta

03-04-2020 13:15

niestety projekt typu"klapa" ognisko nad drzewem, smietnik co za lokalizacja, tak moze projektowac laik,

Gość Mag

25-10-2019 19:43

Bardzo monotonny ogród: trawy, hortensje, bukszpanu. Tylko drewutnia mi się w tym projekcie podoba. Niefortunny jest tez pomysł rozpalania ogniska pod drzewami.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu