Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
58
Okazje

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

W miejskim ogrodzie o powierzchni 880 m², w którym większą część posesji zajmuje budynek mieszkalny, przestrzeń do wypoczynku została bardzo starannie wykorzystana. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin ogród jest efektowny przez cały rok. Duża ilość słońca wpadająca do ogrodu pozwoliła posadzić na rabatach wiele pięknych, kwitnących bylin.

 

Niewielki ogród przy nowoczesnym budynku dzieli się na dwie wyraźne części. W części frontowej znajduje się przedogródek i wjazd do garażu. To miejsce reprezentacyjne, które musi dobrze się prezentować przez cały rok. Z tyłu pozostaje fragment ogrodu o charakterze prywatnym, na miejsce do zabaw dla dzieci i do wypoczynku.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Mocno nasłoneczniony ogród wymaga odpowiedniego doboru roślin, zarówno zimozielonych, jak i kwitnących krzewów i bylin. W części reprezentacyjnej znajduje się wiele odmian sosen – ze względu na małą ilość miejsca są to głównie odmiany karłowe.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Przy ścieżce prowadzącej od furtki do głównego wejścia do domu na prostokątnej rabacie kulistym sosnom górskim (Pinus mugo) 'Varella' towarzyszą kępy szałwii (Salvia) i rozchodników okazałych (Sedum spectabile), które przez całą jesień zachowują ładny wygląd. Po lewej stronie ścieżki posadzony został pas lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia).

Większość z tych roślin dobrze wygląda zarówno zimą, jak i latem. Rabaty utrzymane w tonacji różowo-fioletowej pasują do nowoczesnej bryły budynku.

Posadzenie roślin między szerokim podjazdem a ścieżką sprawia, że tak duża przestrzeń pokryta nawierzchnią nie jest przytłaczająca. Dodatkowo nawierzchnię podjazdu dzielą poprzeczne pasy, które dodają lekkości i wyglądają jak delikatne cienie pni drzew.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Przy wjeździe do garażu założone zostały kwatery wypełnione roślinami zimozielonymi – dwie żywozieloną runianką japońską (Pachysandra terminalis) o skórzastych liściach i jedna (środkowa) wypełniona łanem wrzosów (Calluna vulgaris), które przyciągają uwagę pod koniec lata i jesienią.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Do części rekreacyjnej prowadzą dwie drogi. Po lewej stronie domu można przejść przez szeroki pas trawnika.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Po prawej stronie, mocniej nasłonecznionej, znajduje się żwirowa rabata, na której byliny kwitnące latem rosną swobodnych kępach. Tędy do ogrodu rekreacyjnego prowadzą duże kwadratowe płyty zatopione w żwirze.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Przy nasłonecznionej ścianie budynku powstała pergola, po której wspina się kwitnąca na fioletowo glicynia (Wisteria). Od strony ogrodzenia rośnie kilka egzemplarzy świdośliwy Lamarcka (Amelanchier lamarckii), która ma pokrój małego drzewka i wiosną pokrywa się białymi kwiatami. Strzyżone w kule bukszpany wieczniezielone (Buxus sempervirens) dodają wnętrzu elegancji i doskonale wyglądają na tle jasnoszarego żwiru.

Nasłoneczniony ogród w mieście pełen bylin

Po wyjściu z pergoli pokrytej glicynią widać część rekreacyjną ogrodu. Między betonowymi płytami rozlewa się karmnik ościsty, który kwitnie na biało wczesnym latem. W narożniku wyznaczone zostało miejsce na ognisko i postawiono dwie drewniane ławki. Część roślin znajduje się na podwyższonych rabatach, dzięki czemu ogród sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości.

nasłoneczniony ogród miejski pełen bylin

Znajdujący się z tyłu budynku domu taras podzielony został wysoką donicą z lawendą na dwa oddzielne wnętrza – w lekkim cieniu jest miejsce na letnią jadalnię, a w części mocniej nasłonecznionej z leżakiem lub wiklinową sofę.

nasłoneczniony ogród miejski pełen bylin

W narożniku przy tarasie znalazły się karłowe sosny (Pinus), a pod nimi sucholubne kostrzewy (Festuca) o stalowoniebieskich źdźbłach. W cieniu pod sosnami wiosną zakwitnie różanecznik (Rhododendron), a później krzewuszki cudowne (Weigela florida). Latem pojawią się wielkie liście i białe kwiaty rodgersjii kasztanowcolistnej (Rorgersia aesculifolia).

nasłoneczniony ogród miejski pełen bylin

Na przeciwko tarasu, pod koronami brzóz (Betula) 'Doorenbos' podziwiać będzie można kwitnące przetaczniki (Veronica), hortensje (Hydrangea) oraz kępy miskantów (Miscanthus) i rozplenic (Pennisetum). Tak zróżnicowane rabaty będą ładnie wyglądały o każdej porze roku – nawet zimą, dzięki korze na pniach brzóz i kępom traw ozdobnych.

Ogrody Magdy

Projekt i wizualizacje: Magdalena Ornatowska-Zatorska

ogrodymagdy.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu