Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
20
Do góry

Świdośliwa Lamarcka

Świdośliwy to popularne krzewy powszechnie uprawiane w Europie zachodniej. W Polsce są ciągle mało znane i prawie niespotykane w ogrodach. Może nadszedł czas aby to zmienić? Tym bardziej, że są ciekawe, mrozoodporne i zwyczajnie ładne. W uprawie spotyka się kilka gatunków pochodzących głównie z Ameryki Północnej.

Opis rośliny

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) to kanadyjski gatunek tworzący duże krzewy (czasami nawet małe drzewa) o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości (maksymalnie może uzyskiwać nawet 10 m wysokości). Jej liście są owalne, drobno piłkowane, o zaostrzonym wierzchołku i 5-10 cm długości. Młode liście mają lekko brązowy kolor, następnie zielenieją by jesienią przybrać ładne, złocistożółte zabarwienie.

  świdośliwa lamarcka fot. Agnieszka Żukowska APZ
fot. Agnieszka Żukowska (APZ)
   

Kwiaty są drobne, białe do 1 cm średnicy, zebrane po kilka sztuk (do dziesięciu) w przewisające, groniaste kwiatostany. Rośliny kwitną wcześnie - na przełomie kwietnia i maja.

W lipcu świdośliwa Lamarcka pokrywa się dużą ilością purpurowo-czerwonych, jadalnych, kulistych owoców o średnicy 1 cm. Można je konsumować na surowo lub przetwarzać. Świetnie nadają się do suszenia oraz na kompoty.

Wymagania i uprawa

Krzewy te mają przeciętne wymagania uprawowe. Najlepiej rosną na żyznych i stale umiarkowanie wilgotnych glebach, o zróżnicowanej kwasowości.


Stanowisko do ich uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Krzewy świdośliwy nie wymagają cięcia.

Gdzie posadzić?

Świdośliwy ze względu na spore rozmiary nadają się raczej do sadzenia w większych ogrodach i parkach. Ze względu na wyprostowany pokrój mogą być wykorzystywane do tworzenia szpalerów i żywopłotów nieformowanych. Można je wprowadzać do ogrodów naturalistycznych i nasadzeń krajobrazowych.

Mogą także stanowić ciekawy, dominujący element każdej kompozycji wielogatunkowej. Szczególnie warto łączyć świdośliwę z niższymi gatunkami o kolorowych liściach np. dereniami, berberysami czy pęcherznicami oraz krzewami o długim kwitnieniu np. pięciornikami, krzewuszkami i hortensjami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Komentarze

To Cię zainteresuje
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.