Świdośliwa w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić?

Świdośliwa do ogrodu fot. AndHub - AdobeStock

Świdośliwa to niezwykły krzew, który zdobywa coraz większą popularność w polskich ogrodach. Jej wyjątkowe walory ozdobne i zdrowotne sprawiają, że warto zastanowić się nad jej uprawą. Czy wiesz, jakie gatunki świdośliwy najlepiej wybrać i gdzie je posadzić? W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci cieszyć się pięknem i owocami tego krzewu. Świdośliwa to doskonały wybór dla każdego, kto chce wprowadzić do swojego ogrodu odrobinę koloru i zdrowia. Dowiedz się więcej i zainspiruj się naszymi wskazówkami już teraz.

Posłuchaj
00:00
16
Streszczenie artykułu
Świdośliwa to odporny i łatwy w uprawie krzew, łączący walory ozdobne z zaletami użytkowymi, gdyż wydaje jadalne owoce o cennych właściwościach zdrowotnych. Jest odpowiednia do każdego ogrodu, ponieważ nie osiąga dużych rozmiarów, dobrze znosi cięcie i może być wykorzystana zarówno na żywopłoty, jak i jako pojedynczy akcent ozdobny. Wymaga jedynie odpowiedniego nawodnienia po posadzeniu i dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnych glebach w stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Świdośliwa Lamarcka, popularny gatunek ozdobny, ma eliptyczne liście zmieniające kolor w zależności od pory roku oraz białe kwiaty pojawiające się na przełomie kwietnia i maja. Świdośliwa olcholistna, uprawiana głównie dla owoców, dojrzewa od końca czerwca do połowy lipca i dostarcza wartościowych składników odżywczych, przewyższając pod tym względem borówkę amerykańską. Owoce są smaczne, słodkie, nadają się do bezpośredniego spożycia oraz przetwórstwa.
Spis treści
Dlaczego warto posadzić świdośliwę w ogrodzie? Jakie walory dekoracyjne ma świdośliwa Lamarcka? Co lubi świdośliwa? Jak o nią dbać? Jakie walory smakowe i prozdrowotne mają owoce świdośliwy olcholistnej?

Uniwersalny krzew ozdobny dla każdego

Jest świetnym krzewem dla ogrodników-amatorów, nawet tych skarżących się na brak czasu lub nie mających ochoty na częste pielęgnowanie roślin. Przede wszystkim świdośliwa wyróżnia się bardzo dobra odpornością na mróz, suszę oraz ataki chorób, a także niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Właściwie wystarczy zapewnić młodym roślinom odpowiednie nawodnienie po posadzeniu (zanim się ukorzenią), ponieważ mogą być wrażliwe na dłuższe okresy suszy.

Warto uprawiać we własnym ogrodzie lub na działce, nie tylko typowo ozdobną świdośliwę Lamarcką, ale też owocowe odmiany świdośliwy olcholistnej, aby wzbogacić jadłospis w bardzo zdrowe owoce, uzyskane bez wysiłku, z łatwych w uprawie krzewów.

 

Ozdobna świdośliwa Lamarcka

Najbardziej znane są gatunki ozdobne, które można posadzić zarówno w ogrodzie, jak również w zielni miejskiej na skwerach i zieleńcach, czy w dużych skrzynkach lub innych pojemnikach. Jednym z najpopularniejszych, niekłopotliwych w uprawie gatunków, uprawianych głównie dla celów ozdobnych jest świdośliwa Lamarcka (łac. Amelanchier lamarckii) nazywana też kanadyjską.

Zwykle jest to wielopniowy krzew, czasem małe drzewo, osiągające wysokość kilku metrów (od 4 do nawet 8 m) i wytwarzające z czasem luźną koronę, najintensywniej ulistnioną w górnych partiach, która po latach może osiągnąć podobną szerokość.

Dekoracyjna świdośliwa
Fot. Iva Vagnerova, Nadmak2010, Simona Pavan / Dreamstime
Ozdobą krzewu są między innymi ładne eliptyczne liście, które za młodu, wiosną są czerwonawe, a później stają się ciemnozielone. Najbardziej dekoracyjne liście są jednak jesienią, ponieważ przebarwiają się efektownie na pomarańczowo-czerwono. Na przełomie kwietnia i maja krzew obsypany jest drobnymi i bardzo licznymi białymi kwiatami. Oprócz walorów ozdobnych, świdośliwa Lamarcka ma także walory użytkowe, ponieważ w lecie dojrzewają na krzewie smaczne i soczyste, czarnopurpurowe po dojrzeniu, kuliste owoce (jagody), które pokryte są charakterystycznym, naturalnym sinawym nalotem.
Ważne! Warto wiedzieć, że świdośliwa jest uznawana w niektórych krajach, w tym w Polsce za gatunek lokalnie inwazyjny, dlatego należy rozważnie sadzić krzew w pobliżu lasów lub na otwartym dzikim terenie, czy na obszarach chronionych.

 

Jakie warunki lubi świdośliwa?

Choć nie ma szczególnych wymagań i poradzi sobie na przeciętnej ogrodowej glebie, najlepiej będzie rosła na umiarkowanie wilgotnych glebach. Trzeba jednak pamiętać, że nie toleruje gleb, bardzo ciężkich i stale podmokłych. Idealnym miejscem do uprawy świdośliwy będą stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Najlepiej kupować i sadzić kilkuletnie, dobrze ukorzenione sadzonki (sprzedawane w pojemnikach/doniczkach), które szybko i łatwo przyjmą się w ogrodzie.

 

Twój Ogrodnik / YouTube

 

Świdośliwa olcholistna – źródło super owoców

W ostatnich latach świdośliwy coraz częściej uprawiane są tylko i wyłącznie dla cennych owoców, zawierających wiele unikalnych, ważnych dla zdrowia składników. Do uprawy użytkowej, czyli na owoce uprawiana jest świdośliwa olcholistna (łac. Amelanchier alnifolia) i jej hodowlane odmiany, np. Honeywood, Nelson, Northline, Martin, Smoky, Success, Thiessen.

Owoce świdośliwy olcholistnej dojrzewają zwykle od ostatniego tygodnia czerwca do połowy lipca i są źródłem cukrów, antocyjanów, związków mineralnych oraz witamin z grupy A, B i C, a także niewielkich ilości kwasów organicznych. Przyjmuje się, że 100 gram owoców pozwala zaspokoić dzienne potrzeby organizmu w 70% na mangan, w 12% na żelazo, w 20% na błonnik, w 67% na biotynę (witamina H) oraz w ponad 100% na ryboflawinę (witaminę B2). Kuliste jagody świdośliwy o masie 0,5-0,8 g i średnicy 10-15 mm są przeważnie niebieskogranatowe, czasem purpurowe, z sinawym nalotem.

Nadają się do bezpośredniego spożycia, są słodkie i co ciekawe, mogą konkurować pod względem smaku i ceny z owocami borówki amerykańskiej. Są też zasobniejsze w składniki mineralne i mają lepsze właściwości odżywcze niż borówka. Stwierdzono, iż w 100 g mrożonych owoców świdośliwy olcholistnej znajduje się około 7 razy więcej wapnia i żelaza oraz 4 razy więcej białka i potasu niż w takiej samej ilości owoców borówki amerykańskiej.

Ponadto, nadają się one do przetwórstwa (dżemy, soki, lody i desery, nalewki, wina). Owoce można także suszyć – po wysuszeniu przypominają rodzynki, stąd świdośliwa nazywana jest często drzewkiem rodzynkowym. Owoce rosnące na krzewach świdośliwy uprawianych w ogrodach lub parkach są także bardzo często przysmakiem ptaków, np. gołębi, dlatego zyskały one też przydomek gołębiej jagody.

Zdjęcie tytułowe: Justin, Serviceberry, AndHub, Iva / AdobeStock ; AndHub / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym jest świdośliwa?

    Świdośliwa to odporny krzew, łatwy w uprawie, łączący walory ozdobne z jadalnymi owocami o cennych właściwościach zdrowotnych.
  • Dlaczego warto uprawiać świdośliwę?

    Jest odpowiednia do każdego ogrodu, dobrze znosi cięcie i wymaga jedynie odpowiedniego nawodnienia po posadzeniu.
  • Jakie są najpopularniejsze gatunki świdośliwy?

    Najpopularniejsze gatunki to świdośliwa Lamarcka, znana z ozdobnych liści i kwiatów, oraz świdośliwa olcholistna, uprawiana dla owoców.
  • Jakie warunki są idealne dla świdośliwy?

    Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnych glebach w stanowiskach słonecznych lub półcienistych, nie toleruje gleb ciężkich i podmokłych.
  • Kiedy świdośliwa kwitnie i owocuje?

    Świdośliwa Lamarcka kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owoce świdośliwy olcholistnej dojrzewają od końca czerwca do połowy lipca.
  • Jakie są wartości odżywcze owoców świdośliwy?

    Owoce świdośliwy są źródłem cukrów, antocyjanów, związków mineralnych, witamin A, B i C, a także niewielkich ilości kwasów organicznych.
  • Do czego można wykorzystać owoce świdośliwy?

    Nadają się do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa (dżemy, soki, lody, desery, nalewki, wina) oraz suszenia, po czym przypominają rodzynki.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Świdośliwa olcholistna Amelanchier alnifolia

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści