Logo
Logo

Nawożenie bylin: dla mocnych pędów, pięknych liści i kwiatów. Jak i kiedy to robić prawidłowo? Jaki nawóz wybrać?

Byliny, podobnie jak każdy żywy organizm, potrzebują odpowiedniego odżywiania, by rosnąć zdrowo i kwitnąć obficie. Nawożenie jest kluczowym elementem pielęgnacji każdego ogrodu, pozwalającym dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych. Aby jednak nawożenie było skuteczne, musi być wykonane prawidłowo i w odpowiednim czasie. Wiosenne nawożenie zapewnia bylinom impuls do wzrostu, a nawożenie późnym latem przygotowuje je do zimy. Ważne jest, by wybierać nawozy dostosowane do potrzeb bylin oraz gleby, w której rosną, zwracając uwagę na ich skład i dawkowanie. W tym artykule podpowiadamy, jak, czym i kiedy nawozić byliny, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

Spis treści
Dlaczego byliny potrzebują nawożenia? Kiedy nawozić byliny? Czym i jak nawozić byliny?

Dlaczego byliny potrzebują nawożenia?

Podobnie jak ludzie, byliny także potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i w pełni się rozwijać. Można im je zapewnić za pomocą nawożenia. Ale jak i kiedy najlepiej to robić?

Byliny potrzebują przede wszystkim światła, ciepła, wody i odżywiania. Część składników odżywczych jest już obecna w glebie w postaci minerałów, ale pozostałe można dostarczać roślinom tylko za pomocą nawożenia.

Byliny o intensywnym kwitnieniu, takie jak piwonie czy rudbekie, odwdzięczą się obfitszymi i dłużej trwającymi kwiatami, jeśli zastosujemy nawóz bogaty w potas już na początku sezonu. Za to byliny, które tworzą bujne rozety liściowe, jak np. hosty lub bergenie, wymagają dodatkowego wspomagania azotem. 

Regularne nawożenie bylin (dwa razy w sezonie) pozwoli im optymalnie rosnąć i kwitnąć, a gleba pozostanie zdrowa i żyzna. W ten sposób możesz utrzymać swoje byliny w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi rok po roku.

Kiedy nawozić byliny?

Najważniejsze jest nawożenie wiosną. W marcu zapewni ono bylinom dodatkowy impuls do wzrostu. Nawożenie późnym latem (na przełomie lipca i sierpnia) jest konieczne dla ich wzmocnienia przed wejściem w okres zimowy.

Byliny należy nawozić dwa razy w roku: wiosną i późnym latem.

Czym i jak nawozić byliny?

Nawozy mineralne (chemiczne) zawierają zbilansowany skład minerałów, które są niezbędne roślinom do wzrostu. Są jednak często stosowane w zbyt dużych dawkach, co niekorzystnie wpływa na rośliny. Aby uniknąć ryzyka przenawożenia gleby, co może mieć miejsce przy nadmiernym stosowaniu nawozów mineralnych, regularnie badać jej skład i dostosowywać dawkowanie nawozu do aktualnych potrzeb bylin. Zwróć także uwagę na zawartość mikroelementów, takich jak miedź, bor, czy żelazo, w wybranych nawozach. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin, szczególnie w glebach ubogich.

Nawozy naturalne (obornik, kompost, biohumus) w porównaniu z nawozami chemicznymi mają kilka zalet. Pozwalają roślinom rosnąć bardziej stopniowo i poprawiają stan gleby, wprowadzając do niej cenną próchnicę i mikroorganizmy. Ponadto nie da się ich przedawkować!

Nawóz mineralny do bylin
Nawóz mineralny do bylin
Odpowiednio dobrane formy azotu, fosforu oraz szybko przyswajalny magnez decydują o prawidłowym, rozłożonym w czasie działaniu nawozu i skutecznym pobieraniu składników pokarmowych przez rośliny. Przewaga fosforu i potasu w stosunku do azotu zawartego w nawozie umożliwia obfite kwitnienie i owocowanie roślin. Każda granulka zawiera deklarowane składniki pokarmowe. Zapewnia to ich równomierne rozmieszczenie na powierzchni gleby.
KUP NAWÓZ DO BYLIN W NASZYM SKLEPIE
Kompost do bylin
Kompost do bylin
Kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Szczególnie polecany do warzyw i owoców, roślin ozdobnych (w tym bylin) oraz trawników, nowych nasadzeń oraz regeneracji gleb. Jest w 100% naturalny, zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
KUP KOMPOST W NASZYM SKLEPIE

Dobre rady!

  • Nim zastosujesz nawóz, sprawdź odpowiednią dawkę na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu (zwłaszcza mineralnego) osłabi rośliny zamiast im pomóc!
  • Rozsyp nawóz na ziemi w pobliżu roślin, nie posypuj nim samych roślin. Nie nawoź, gdy liście są mokre. Jeśli nawóz się do nich przyklei, istnieje ryzyko ich poparzenia.
  • Nie zasilaj roślin mineralnie, jeśli nie jesteś pewien, że tego potrzebują! Na podstawie wyglądu liści można stwierdzić, czy byliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Na przykład mniejsze i jaśniejsze liście wskazują na niedobór azotu, a żółte wybarwienia między nerwami oznaczają brak magnezu.

Tekst: na podstawie materiałów prasowych iVerde, zdjęcie tytułowe: MakMedia/GAP Gardens

 

Autor
Nawożenie bylin: dla mocnych pędów, pięknych liści i kwiatów. Jak i kiedy to robić prawidłowo? Jaki nawóz wybrać?
Nawożenie bylin: dla mocnych pędów, pięknych liści i kwiatów. Jak i kiedy to robić prawidłowo? Jaki nawóz wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)