Logo
Logo
38
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Te byliny możesz uprawiać w doniczkach na balkonie i tarasie

Masz do dyspozycji tylko balkon lub taras? Nie martw się! Posadź na nim byliny. Stwórz aranżacje w dużych doniczkach i ciesz się kwiatami od wiosny do późnego lata! Kwitnące rośliny będą wywołać uśmiech na Twojej twarzy, poprawią Ci nastrój i pomogą się zrelaksować.

 

Otaczając się roślinami na balkonie lub tarasie nie musisz co roku decydować się na zakup roślin sezonowych, które jesienią będzie trzeba wyrzucić. Jeśli wybierzesz duże i dość głębokie doniczki, możesz stworzyć dogodne warunki dla roślin wieloletnich. Na małej przestrzeni byliny w doniczkach wyglądają świetnie! Kierując się swoim gustem możesz wybrać te ozdobne z liści lub kwitnące.

A jeśli chcesz mieć podwójną korzyść – wpleć w kompozycję w pojemniku aromatyczne zioła. Będą nie tylko zdobić całą aranżację, ale przy okazji staną się świetnym dodatkiem do potraw!

Kwitnące byliny do doniczek na balkon i taras fot. iVerde
Fot. iVerde
Duże okazy bylin na tarasie najlepiej uprawiać w stabilnych doniczkach, aby nie przewrócił ich wiatr. Gatunki sezonowe mogą być ciekawym dodatkiem.

Niezawodne kwitnące byliny na balkon i taras

Gatunki kwitnące do słońca

Na szczęście istnieje wiele bylin, które doskonale się nadają się na balkon i taras. Jeśli twój balkon wystawiony jest na światło słoneczne, wybierz gatunki śródziemnomorskie, takie jak pachnąca i lawenda wąskolistna (Lavandula) o srebrzystych liściach. Świetnym dodatkiem będą też kwitnące gatunki o dużych okazałych kwiatostanach, np. swojskie ostróżki (Delphinium), wdzięczne łubiny (Lupinus) lub kwitnące przez całe lato rudbekie (Rubeckia) o wyrazistych kolorach.

Kwitnący pod koniec lata rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) oraz mało popularny, ale tworzący ładne kępy i kwitnący wczesną wiosną pszonak (Erysimum) także świetnie sobie radzą po posadzeniu do doniczek.

Gatunki ozdobne z liści do cienia

Małe nasłonecznienie lub cień? Nie szkodzi! Wciąż możesz mieć piękny balkon, sadząc w doniczkach byliny, które uwielbiają takie warunki, na przykład ozdobne z liści funkie (Hosta), kwitnące bodziszki (Geranium), nieduże, ale tworzące malownicze kępy paprocie, zimozielone bergenię sercolistne (Bergenia cordifolia) czy swojskie barwinki (Vinca)

Byliny w doniczkach na balkonie i tarasie - aranżacja w pionie fot. iVerde
Fot. iVerde

Rośliny do aranżacji w pionie

Wertykalny ogród to rozwiązanie pozwalające cieszyć się roślinami na bardzo małym balkonie lub tarasie, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca na podłodze. Specjalne kratki zapewniają idealne wsparcie dla roślin pnących. Możesz pokryć roślinami jedną ze ścian budynku lub przepierzenie między balkonami.

Do zbudowania pionowego ogrodu możesz wykorzystać elementy z recyklingu (drewniane palety, skrzynki po owocach, rynny) lub gotowe systemy. Tu sprawdzają się niskie lub zwieszające się byliny ozdobne z liści lub gatunki tworzące drobne kwiatki.

W aranżacji w pionie najlepiej sprawdzają się byliny ozdobne z liści, np. różnokolorowe żurawki (Heuchera) i dąbrówki rozłogowe (Ajuga reptans), a także zimozielone barwinki (Vinca), które zakwitają na niebiesko lub biało wczesną wiosną.

Byliny do doniczek na balkon i taras - mięta fot. iVerde
Fot. iVerde
Miętę można zrywać od wiosny do jesieni. Szybko odrasta i rozkrzewia się.

Byliny jadalne: wieloletnie zioła

W doniczkach na balkonie i tarasie obok bylin możesz uprawiać zioła. Wybieraj osiągające niewielkie rozmiary odmiany, wykorzystując do tego starą skrzynię, beczkę lub kilka glinianych doniczek.

Wieloletnie zioła będą doskonałym dodatkiem do kwietnych kompozycji – łatwa w uprawie mięta (Mentha) sprawdzi się w miejscu częściowo zacienionym, a wonny tymianek (Thymus) czy szałwia lekarska (Salvia officinalis) o ciekawie wybarwionych liściach będą świetnie rozwijały się na mocno nasłonecznionym stanowisku i tworzyły wypełnienie między kępami większych roślin. Wyższe piętro w kompozycji można stworzyć sadząc kwitnącą na różowo lebiodkę (Origanum), 

Zioła sprawiają, że uprawa roślin na balkonie staje się przyjemnością – zrywanie pachnących listków pobudza zmysły i pozwala cieszyć się swoimi uprawami nie tylko w czasie wypoczynku, ale też przy przygotowaniu posiłków.

Kwitnące byliny do doniczek na balkon i taras - ostróżki fot. iVerde
Fot. iVerde
Na balkonie lub tarasie tłem dla bylin może być elewacja. Dlatego kolor donic musi do niej pasować.

O czym pamiętać przy uprawie bylin na tarasie!

  • Sadź byliny na tarasie w najróżniejszych pojemnikach, także puszkach czy koszach, ale dobieraj je zawsze pod względem materiału i koloru do mebli oraz innych elementów dekoracyjnych. Doniczki z bylinami powinny też pasować do wystroju wnętrza domu.
  • Pamiętaj, żeby w dnie pojemnika na rośliny zrobić otwory, przez które będzie wydostawała się zbyt duża ilość wody oraz wsypać na jego dno warstwę żwiru lub keramzytu, dla poprawy drenażu.
  • Jeśli chcesz, by przestrzeń balkonu była przyjazna dzikiej przyrodzie, możesz wybrać rośliny, które przyciągają pszczoły i motyle. Posadź więc jeżówki (Echinacea) czy szałwie (Salvia). Wówczas pozostanie Ci już tylko podziwianie cudów natury tuż za progiem.

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu