Otaczając się roślinami na balkonie lub tarasie nie musisz co roku decydować się na zakup roślin sezonowych, które jesienią będzie trzeba wyrzucić. Jeśli wybierzesz duże i dość głębokie doniczki, możesz stworzyć dogodne warunki dla roślin wieloletnich. Na małej przestrzeni byliny w doniczkach wyglądają świetnie! Kierując się swoim gustem możesz wybrać te ozdobne z liści lub kwitnące.
A jeśli chcesz mieć podwójną korzyść – wpleć w kompozycję w pojemniku aromatyczne zioła. Będą nie tylko zdobić całą aranżację, ale przy okazji staną się świetnym dodatkiem do potraw!
Niezawodne kwitnące byliny na balkon i taras
Gatunki kwitnące do słońca
Na szczęście istnieje wiele bylin, które doskonale się nadają się na balkon i taras. Jeśli twój balkon wystawiony jest na światło słoneczne, wybierz gatunki śródziemnomorskie, takie jak pachnąca i lawenda wąskolistna (Lavandula) o srebrzystych liściach. Świetnym dodatkiem będą też kwitnące gatunki o dużych okazałych kwiatostanach, np. swojskie ostróżki (Delphinium), wdzięczne łubiny (Lupinus) lub kwitnące przez całe lato rudbekie (Rubeckia) o wyrazistych kolorach.
Kwitnący pod koniec lata rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) oraz mało popularny, ale tworzący ładne kępy i kwitnący wczesną wiosną pszonak (Erysimum) także świetnie sobie radzą po posadzeniu do doniczek.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gatunki ozdobne z liści do cienia
Małe nasłonecznienie lub cień? Nie szkodzi! Wciąż możesz mieć piękny balkon, sadząc w doniczkach byliny, które uwielbiają takie warunki, na przykład ozdobne z liści funkie (Hosta), kwitnące bodziszki (Geranium), nieduże, ale tworzące malownicze kępy paprocie, zimozielone bergenię sercolistne (Bergenia cordifolia) czy swojskie barwinki (Vinca)
Rośliny do aranżacji w pionie
Wertykalny ogród to rozwiązanie pozwalające cieszyć się roślinami na bardzo małym balkonie lub tarasie, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca na podłodze. Specjalne kratki zapewniają idealne wsparcie dla roślin pnących. Możesz pokryć roślinami jedną ze ścian budynku lub przepierzenie między balkonami.
W aranżacji w pionie najlepiej sprawdzają się byliny ozdobne z liści, np. różnokolorowe żurawki (Heuchera) i dąbrówki rozłogowe (Ajuga reptans), a także zimozielone barwinki (Vinca), które zakwitają na niebiesko lub biało wczesną wiosną.
Byliny jadalne: wieloletnie zioła
W doniczkach na balkonie i tarasie obok bylin możesz uprawiać zioła. Wybieraj osiągające niewielkie rozmiary odmiany, wykorzystując do tego starą skrzynię, beczkę lub kilka glinianych doniczek.
Wieloletnie zioła będą doskonałym dodatkiem do kwietnych kompozycji – łatwa w uprawie mięta (Mentha) sprawdzi się w miejscu częściowo zacienionym, a wonny tymianek (Thymus) czy szałwia lekarska (Salvia officinalis) o ciekawie wybarwionych liściach będą świetnie rozwijały się na mocno nasłonecznionym stanowisku i tworzyły wypełnienie między kępami większych roślin. Wyższe piętro w kompozycji można stworzyć sadząc kwitnącą na różowo lebiodkę (Origanum),
Zioła sprawiają, że uprawa roślin na balkonie staje się przyjemnością – zrywanie pachnących listków pobudza zmysły i pozwala cieszyć się swoimi uprawami nie tylko w czasie wypoczynku, ale też przy przygotowaniu posiłków.
O czym pamiętać przy uprawie bylin na tarasie!
- Sadź byliny na tarasie w najróżniejszych pojemnikach, także puszkach czy koszach, ale dobieraj je zawsze pod względem materiału i koloru do mebli oraz innych elementów dekoracyjnych. Doniczki z bylinami powinny też pasować do wystroju wnętrza domu.
- Pamiętaj, żeby w dnie pojemnika na rośliny zrobić otwory, przez które będzie wydostawała się zbyt duża ilość wody oraz wsypać na jego dno warstwę żwiru lub keramzytu, dla poprawy drenażu.
- Jeśli chcesz, by przestrzeń balkonu była przyjazna dzikiej przyrodzie, możesz wybrać rośliny, które przyciągają pszczoły i motyle. Posadź więc jeżówki (Echinacea) czy szałwie (Salvia). Wówczas pozostanie Ci już tylko podziwianie cudów natury tuż za progiem.
Źródło: iVerde