Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
38
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Te byliny możesz uprawiać w doniczkach na balkonie i tarasie

Masz do dyspozycji tylko balkon lub taras? Nie martw się! Posadź na nim byliny. Stwórz aranżacje w dużych doniczkach i ciesz się kwiatami od wiosny do późnego lata! Kwitnące rośliny będą wywołać uśmiech na Twojej twarzy, poprawią Ci nastrój i pomogą się zrelaksować.

 

Otaczając się roślinami na balkonie lub tarasie nie musisz co roku decydować się na zakup roślin sezonowych, które jesienią będzie trzeba wyrzucić. Jeśli wybierzesz duże i dość głębokie doniczki, możesz stworzyć dogodne warunki dla roślin wieloletnich. Na małej przestrzeni byliny w doniczkach wyglądają świetnie! Kierując się swoim gustem możesz wybrać te ozdobne z liści lub kwitnące.

A jeśli chcesz mieć podwójną korzyść – wpleć w kompozycję w pojemniku aromatyczne zioła. Będą nie tylko zdobić całą aranżację, ale przy okazji staną się świetnym dodatkiem do potraw!

Kwitnące byliny do doniczek na balkon i taras fot. iVerde
Fot. iVerde
Duże okazy bylin na tarasie najlepiej uprawiać w stabilnych doniczkach, aby nie przewrócił ich wiatr. Gatunki sezonowe mogą być ciekawym dodatkiem.

Niezawodne kwitnące byliny na balkon i taras

Gatunki kwitnące do słońca

Na szczęście istnieje wiele bylin, które doskonale się nadają się na balkon i taras. Jeśli twój balkon wystawiony jest na światło słoneczne, wybierz gatunki śródziemnomorskie, takie jak pachnąca i lawenda wąskolistna (Lavandula) o srebrzystych liściach. Świetnym dodatkiem będą też kwitnące gatunki o dużych okazałych kwiatostanach, np. swojskie ostróżki (Delphinium), wdzięczne łubiny (Lupinus) lub kwitnące przez całe lato rudbekie (Rubeckia) o wyrazistych kolorach.

Kwitnący pod koniec lata rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) oraz mało popularny, ale tworzący ładne kępy i kwitnący wczesną wiosną pszonak (Erysimum) także świetnie sobie radzą po posadzeniu do doniczek.

Gatunki ozdobne z liści do cienia

Małe nasłonecznienie lub cień? Nie szkodzi! Wciąż możesz mieć piękny balkon, sadząc w doniczkach byliny, które uwielbiają takie warunki, na przykład ozdobne z liści funkie (Hosta), kwitnące bodziszki (Geranium), nieduże, ale tworzące malownicze kępy paprocie, zimozielone bergenię sercolistne (Bergenia cordifolia) czy swojskie barwinki (Vinca)

Byliny w doniczkach na balkonie i tarasie - aranżacja w pionie fot. iVerde
Fot. iVerde

Rośliny do aranżacji w pionie

Wertykalny ogród to rozwiązanie pozwalające cieszyć się roślinami na bardzo małym balkonie lub tarasie, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca na podłodze. Specjalne kratki zapewniają idealne wsparcie dla roślin pnących. Możesz pokryć roślinami jedną ze ścian budynku lub przepierzenie między balkonami.

Do zbudowania pionowego ogrodu możesz wykorzystać elementy z recyklingu (drewniane palety, skrzynki po owocach, rynny) lub gotowe systemy. Tu sprawdzają się niskie lub zwieszające się byliny ozdobne z liści lub gatunki tworzące drobne kwiatki.

W aranżacji w pionie najlepiej sprawdzają się byliny ozdobne z liści, np. różnokolorowe żurawki (Heuchera) i dąbrówki rozłogowe (Ajuga reptans), a także zimozielone barwinki (Vinca), które zakwitają na niebiesko lub biało wczesną wiosną.

Byliny do doniczek na balkon i taras - mięta fot. iVerde
Fot. iVerde
Miętę można zrywać od wiosny do jesieni. Szybko odrasta i rozkrzewia się.

Byliny jadalne: wieloletnie zioła

W doniczkach na balkonie i tarasie obok bylin możesz uprawiać zioła. Wybieraj osiągające niewielkie rozmiary odmiany, wykorzystując do tego starą skrzynię, beczkę lub kilka glinianych doniczek.

Wieloletnie zioła będą doskonałym dodatkiem do kwietnych kompozycji – łatwa w uprawie mięta (Mentha) sprawdzi się w miejscu częściowo zacienionym, a wonny tymianek (Thymus) czy szałwia lekarska (Salvia officinalis) o ciekawie wybarwionych liściach będą świetnie rozwijały się na mocno nasłonecznionym stanowisku i tworzyły wypełnienie między kępami większych roślin. Wyższe piętro w kompozycji można stworzyć sadząc kwitnącą na różowo lebiodkę (Origanum), 

Zioła sprawiają, że uprawa roślin na balkonie staje się przyjemnością – zrywanie pachnących listków pobudza zmysły i pozwala cieszyć się swoimi uprawami nie tylko w czasie wypoczynku, ale też przy przygotowaniu posiłków.

Kwitnące byliny do doniczek na balkon i taras - ostróżki fot. iVerde
Fot. iVerde
Na balkonie lub tarasie tłem dla bylin może być elewacja. Dlatego kolor donic musi do niej pasować.

O czym pamiętać przy uprawie bylin na tarasie!

  • Sadź byliny na tarasie w najróżniejszych pojemnikach, także puszkach czy koszach, ale dobieraj je zawsze pod względem materiału i koloru do mebli oraz innych elementów dekoracyjnych. Doniczki z bylinami powinny też pasować do wystroju wnętrza domu.
  • Pamiętaj, żeby w dnie pojemnika na rośliny zrobić otwory, przez które będzie wydostawała się zbyt duża ilość wody oraz wsypać na jego dno warstwę żwiru lub keramzytu, dla poprawy drenażu.
  • Jeśli chcesz, by przestrzeń balkonu była przyjazna dzikiej przyrodzie, możesz wybrać rośliny, które przyciągają pszczoły i motyle. Posadź więc jeżówki (Echinacea) czy szałwie (Salvia). Wówczas pozostanie Ci już tylko podziwianie cudów natury tuż za progiem.

Źródło: iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT