Logo
Logo

Wiosenna pielęgnacja bylin w 3 krokach | Przycinaj, dziel i nawóź

Wiosna to czas, kiedy robi się coraz cieplej, słońce świeci coraz dłużej, a w ogrodzie na naszych rabatach bylinowych, zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki życia. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się do pracy! Właśnie w tym okresie trzeba odpowiednio zadbać o byliny, aby odwdzięczyły się pięknym kwitnieniem i obfitym wzrostem. Dowiedz się, jak to robić krok po kroku!

Spis treści
Przycinanie bylin Dzielenie i przesadzanie Nawożenie bylin

Krok 1
Wiosenne przycinanie bylin

Byliny potrzebują światła i przestrzeni, aby się rozwijać i rozrastać. Dlatego przycinanie jest tak istotne.

Na początku marca (lub gdy minie już ryzyko większych przymrozków) zacznij od obcinania obumarłych części roślin zimozielonych, używając do tego nożyc ogrodowych lub sekatora. Paprocie i trawy ozdobne przytnij do wysokości mniej więcej 10 centymetrów nad ziemią.

Z kolei lawendę (Lavandula) i inne byliny o drewniejących pędach, które kwitną latem i jesienią, należy przyciąć tuż ponad starymi (gołymi), zdrewniałymi częściami gałązek pod koniec marca lub na początku kwietnia. W przypadku tych roślin pędy wyrastają na przyrostach z poprzedniego roku.

Wiosenne cięcie, pielęgnacja bylin, fot. iVerde
Usuwanie obumarłych części ciemiernika, przycinanie paproci i traw oraz wycinanie wyschniętych łodyg i owocostanów bylin.

Krok 2
Dzielenie i przesadzanie bylin

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na zajęcie się roślinami, które za bardzo się rozrosły i zajmują zbyt dużo miejsca. 

Aby sobie z nimi poradzić, najpierw je wykop, a następnie rozdziel na części ręcznie lub za pomocą noża, nożyc bądź szpadla. Tę czynność nazywa się po prostu dzieleniem roślin. Po jej wykonaniu poszczególne części rośliny należy posadzić w dowolnie wybranych miejscach. Obumarłą centralną część rośliny można wyrzucić na kompost lub zutylizować jako bioodpady.

UWAGA!
Byliny zakwitające wczesną wiosną (jak na przykład miodunka plamista), dzielimy nie wcześniej, niż po zakwitnięciu, gdyż wcześniejsze przesadzanie może je za bardzo osłabić.

Krok 3
Nawożenie bylin wiosną

Ostatnią istotną czynnością, jaką wykonujemy na wiosnę, jest nawożenie gleby. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów nawozów organicznych. Zawarte w nich minerały sprawią, że byliny będą dobrze i zdrowo rosły.

Dzięki przycinaniu, dzieleniu i nawożeniu bylin Twój ogród będzie cieszył oko każdego roku. Jeśli to możliwe, stare łodygi i liście pozostaw na miejscu, aby mogły ulec rozkładowi i wzbogacić glebę o cenne składniki. Nawozy najlepiej stosować wtedy, gdy prognozowane jest wystąpienie opadów. Można też podlać rabaty tuż po nawożeniu.

Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb, Perennialpower

Autor
Wiosenna pielęgnacja bylin w 3 krokach | Przycinaj, dziel i nawóź
Wiosenna pielęgnacja bylin w 3 krokach | Przycinaj, dziel i nawóź
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl