Logo
Logo
31
Do góry

Miejski ogród z placem zabaw

Na małej przestrzeni zaprojektowano ogród, który służy całej rodzinie. Jest miejsce do zabaw dla dzieci, duży trawnik i taras do wypoczynku. Piętrowe nasadzenia sprawiają, że niewielka przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

 

Na powierzchni ok. 150 m² większą część zajmuje półkolisty trawnik, który przylega do drewnianego tarasu w kształcie litery "L". Przestrzeń w narożnikach i pod ogrodzeniem przeznaczona została dla dzieci. W lekkim cieniu ustawiony został domek do zabaw i trampolina. Dla stworzenia bardziej kameralnego wnętrza oraz urozmaicenia ogrodu wprowadzono zróżnicowane nasadzenia. Niektóre rośliny posadzone zostały w podwyższonych donicach.

Miejski ogród z placem zabaw rzut ogrodu

Dodatkowy cień

Ze względu na mocne nasłonecznienie działki postawiona została pergola tworząca półkolisty tunel. Porasta ją winorośl (Vitis), która latem daje przyjemny cień, a jesienią pięknie się przebarwia. Pod pergolą znajduje się ścieżka z otoczaków tworząca tajemniczy łącznik między trampoliną a domkiem do zabaw i plenerową tablicą do rysowania dla dzieci. Dzieci są w zasięgu wzroku, a jednocześnie mają swój oddzielny kącik do zabaw.

Miejski ogród z placem zabaw

Przy ogrodzeniu posadzono dwa jarzęby Arnolda (Sorbus x arnoldiana) 'Joseph Rock', które rodzą atrakcyjne żółte owoce i ładnie przebarwiają się jesienią. Z boku domu, przy samym ogrodzeniu posadzone zostały wąskie graby pospolite (Carpinus betulus) 'Fastigiata'.

Miejski ogród z placem zabaw

Warzywnik w pionie

W małym ogrodzie liczy się każdy centymetr. Dlatego mocno nasłoneczniony taras ma dwie funkcje – można na nim wypoczywać, a przy okazji znajduje się na nim ziołowa ściana ze skrzynkami na rośliny pozwalająca rodzinie na ma codzienny dostęp do świeżych i zdrowych ziół.

Miejski ogród z placem zabaw

Dobór roślin

Poza kolumnowymi grabami i niedużymi jarzębami na rabatach rosną nieduże kwitnące krzewy oraz tworzące kępy byliny i trawy ozdobne. Przy tarasie i kąciku z trampoliną rosną lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i białe czosnki ozdobne (Allium giganteum). Latem i jesienią rabaty zdobią kwitnące hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), kolorowe jeżówki (Echinacea), kępkowe bodziszki (Geranium) oraz kołyszące się na wietrze rozplenice (Pennisetum) i trzcinniki ostrokwiatowe (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam'.

Miejski ogród z placem zabaw

Miejsca pomiędzy płytami tworzącymi ścieżkę wykorzystano dla mało wymagającej macierzanki (Thymus).

Miejski ogród z placem zabaw

Oświetlenie

Podświetlenie drzew sprawia, że z ogrodu można korzystać bez ograniczeń, nawet po zmroku. Sztuczne światło uwydatnia pokrój roślin i pozwala na nie spojrzeć pod innym kątem niż za dnia.

Realizacja: citygarden.waw.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (10)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu