Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
31
Okazje

Miejski ogród z placem zabaw

Na małej przestrzeni zaprojektowano ogród, który służy całej rodzinie. Jest miejsce do zabaw dla dzieci, duży trawnik i taras do wypoczynku. Piętrowe nasadzenia sprawiają, że niewielka przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

 

Na powierzchni ok. 150 m² większą część zajmuje półkolisty trawnik, który przylega do drewnianego tarasu w kształcie litery "L". Przestrzeń w narożnikach i pod ogrodzeniem przeznaczona została dla dzieci. W lekkim cieniu ustawiony został domek do zabaw i trampolina. Dla stworzenia bardziej kameralnego wnętrza oraz urozmaicenia ogrodu wprowadzono zróżnicowane nasadzenia. Niektóre rośliny posadzone zostały w podwyższonych donicach.

Miejski ogród z placem zabaw rzut ogrodu

Dodatkowy cień

Ze względu na mocne nasłonecznienie działki postawiona została pergola tworząca półkolisty tunel. Porasta ją winorośl (Vitis), która latem daje przyjemny cień, a jesienią pięknie się przebarwia. Pod pergolą znajduje się ścieżka z otoczaków tworząca tajemniczy łącznik między trampoliną a domkiem do zabaw i plenerową tablicą do rysowania dla dzieci. Dzieci są w zasięgu wzroku, a jednocześnie mają swój oddzielny kącik do zabaw.

Miejski ogród z placem zabaw

Przy ogrodzeniu posadzono dwa jarzęby Arnolda (Sorbus x arnoldiana) 'Joseph Rock', które rodzą atrakcyjne żółte owoce i ładnie przebarwiają się jesienią. Z boku domu, przy samym ogrodzeniu posadzone zostały wąskie graby pospolite (Carpinus betulus) 'Fastigiata'.

Miejski ogród z placem zabaw

Warzywnik w pionie

W małym ogrodzie liczy się każdy centymetr. Dlatego mocno nasłoneczniony taras ma dwie funkcje – można na nim wypoczywać, a przy okazji znajduje się na nim ziołowa ściana ze skrzynkami na rośliny pozwalająca rodzinie na ma codzienny dostęp do świeżych i zdrowych ziół.

Miejski ogród z placem zabaw

Dobór roślin

Poza kolumnowymi grabami i niedużymi jarzębami na rabatach rosną nieduże kwitnące krzewy oraz tworzące kępy byliny i trawy ozdobne. Przy tarasie i kąciku z trampoliną rosną lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i białe czosnki ozdobne (Allium giganteum). Latem i jesienią rabaty zdobią kwitnące hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), kolorowe jeżówki (Echinacea), kępkowe bodziszki (Geranium) oraz kołyszące się na wietrze rozplenice (Pennisetum) i trzcinniki ostrokwiatowe (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam'.

Miejski ogród z placem zabaw

Miejsca pomiędzy płytami tworzącymi ścieżkę wykorzystano dla mało wymagającej macierzanki (Thymus).

Miejski ogród z placem zabaw

Oświetlenie

Podświetlenie drzew sprawia, że z ogrodu można korzystać bez ograniczeń, nawet po zmroku. Sztuczne światło uwydatnia pokrój roślin i pozwala na nie spojrzeć pod innym kątem niż za dnia.

Realizacja: citygarden.waw.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu