Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
31
Okazje

Miejski ogród z placem zabaw

Na małej przestrzeni zaprojektowano ogród, który służy całej rodzinie. Jest miejsce do zabaw dla dzieci, duży trawnik i taras do wypoczynku. Piętrowe nasadzenia sprawiają, że niewielka przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

 

Na powierzchni ok. 150 m² większą część zajmuje półkolisty trawnik, który przylega do drewnianego tarasu w kształcie litery "L". Przestrzeń w narożnikach i pod ogrodzeniem przeznaczona została dla dzieci. W lekkim cieniu ustawiony został domek do zabaw i trampolina. Dla stworzenia bardziej kameralnego wnętrza oraz urozmaicenia ogrodu wprowadzono zróżnicowane nasadzenia. Niektóre rośliny posadzone zostały w podwyższonych donicach.

Miejski ogród z placem zabaw rzut ogrodu

Dodatkowy cień

Ze względu na mocne nasłonecznienie działki postawiona została pergola tworząca półkolisty tunel. Porasta ją winorośl (Vitis), która latem daje przyjemny cień, a jesienią pięknie się przebarwia. Pod pergolą znajduje się ścieżka z otoczaków tworząca tajemniczy łącznik między trampoliną a domkiem do zabaw i plenerową tablicą do rysowania dla dzieci. Dzieci są w zasięgu wzroku, a jednocześnie mają swój oddzielny kącik do zabaw.

Miejski ogród z placem zabaw

Przy ogrodzeniu posadzono dwa jarzęby Arnolda (Sorbus x arnoldiana) 'Joseph Rock', które rodzą atrakcyjne żółte owoce i ładnie przebarwiają się jesienią. Z boku domu, przy samym ogrodzeniu posadzone zostały wąskie graby pospolite (Carpinus betulus) 'Fastigiata'.

Miejski ogród z placem zabaw

Warzywnik w pionie

W małym ogrodzie liczy się każdy centymetr. Dlatego mocno nasłoneczniony taras ma dwie funkcje – można na nim wypoczywać, a przy okazji znajduje się na nim ziołowa ściana ze skrzynkami na rośliny pozwalająca rodzinie na ma codzienny dostęp do świeżych i zdrowych ziół.

Miejski ogród z placem zabaw

Dobór roślin

Poza kolumnowymi grabami i niedużymi jarzębami na rabatach rosną nieduże kwitnące krzewy oraz tworzące kępy byliny i trawy ozdobne. Przy tarasie i kąciku z trampoliną rosną lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i białe czosnki ozdobne (Allium giganteum). Latem i jesienią rabaty zdobią kwitnące hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), kolorowe jeżówki (Echinacea), kępkowe bodziszki (Geranium) oraz kołyszące się na wietrze rozplenice (Pennisetum) i trzcinniki ostrokwiatowe (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam'.

Miejski ogród z placem zabaw

Miejsca pomiędzy płytami tworzącymi ścieżkę wykorzystano dla mało wymagającej macierzanki (Thymus).

Miejski ogród z placem zabaw

Oświetlenie

Podświetlenie drzew sprawia, że z ogrodu można korzystać bez ograniczeń, nawet po zmroku. Sztuczne światło uwydatnia pokrój roślin i pozwala na nie spojrzeć pod innym kątem niż za dnia.

Realizacja: citygarden.waw.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT