Logo
Logo

Miejski ogród z placem zabaw

Na małej przestrzeni zaprojektowano ogród, który służy całej rodzinie. Jest miejsce do zabaw dla dzieci, duży trawnik i taras do wypoczynku. Piętrowe nasadzenia sprawiają, że niewielka przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Spis treści
Jak zaprojektować miejski ogród z placem zabaw?
Zadbaj o dodatkowy cień!
Uprawiaj warzywa na ścianie!
Jakie rośliny wybrać? Wykaz gatunków zastosowanych w projekcie
Dobre oświetlenie to podstawa!

Projekt miejskiego ogrodu z placem zabaw

Na powierzchni ok. 150 m² większą część zajmuje półkolisty trawnik, który przylega do drewnianego tarasu w kształcie litery "L". Przestrzeń w narożnikach i pod ogrodzeniem przeznaczona została dla dzieci. W lekkim cieniu ustawiony został domek do zabaw i trampolina. Dla stworzenia bardziej kameralnego wnętrza oraz urozmaicenia ogrodu wprowadzono zróżnicowane nasadzenia. Niektóre rośliny posadzone zostały w podwyższonych donicach.

Miejski ogród z placem zabaw rzut ogrodu

Dodatkowy cień

Ze względu na mocne nasłonecznienie działki postawiona została pergola tworząca półkolisty tunel. Porasta ją winorośl (Vitis), która latem daje przyjemny cień, a jesienią pięknie się przebarwia. Pod pergolą znajduje się ścieżka z otoczaków tworząca tajemniczy łącznik między trampoliną a domkiem do zabaw i plenerową tablicą do rysowania dla dzieci. Dzieci są w zasięgu wzroku, a jednocześnie mają swój oddzielny kącik do zabaw.

Miejski ogród z placem zabaw

Przy ogrodzeniu posadzono dwa jarzęby Arnolda (Sorbus x arnoldiana) 'Joseph Rock', które rodzą atrakcyjne żółte owoce i ładnie przebarwiają się jesienią. Z boku domu, przy samym ogrodzeniu posadzone zostały wąskie graby pospolite (Carpinus betulus) 'Fastigiata'.

Miejski ogród z placem zabaw

Warzywnik w pionie

W małym ogrodzie liczy się każdy centymetr. Dlatego mocno nasłoneczniony taras ma dwie funkcje – można na nim wypoczywać, a przy okazji znajduje się na nim ziołowa ściana ze skrzynkami na rośliny pozwalająca rodzinie na codzienny dostęp do świeżych i zdrowych ziół.

Miejski ogród z placem zabaw

Dobór roślin

Poza kolumnowymi grabami i niedużymi jarzębami na rabatach rosną nieduże kwitnące krzewy oraz tworzące kępy byliny i trawy ozdobne. Przy tarasie i kąciku z trampoliną rosną lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i białe czosnki ozdobne (Allium giganteum). Latem i jesienią rabaty zdobią kwitnące hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), kolorowe jeżówki (Echinacea), kępkowe bodziszki (Geranium) oraz kołyszące się na wietrze rozplenice (Pennisetum) i trzcinniki ostrokwiatowe (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam'.

Miejski ogród z placem zabaw

Miejsca pomiędzy płytami tworzącymi ścieżkę wykorzystano dla mało wymagającej macierzanki (Thymus).

Miejski ogród z placem zabaw

Oświetlenie

Podświetlenie drzew sprawia, że z ogrodu można korzystać bez ograniczeń, nawet po zmroku. Sztuczne światło uwydatnia pokrój roślin i pozwala na nie spojrzeć pod innym kątem niż za dnia.

Realizacja: citygarden.waw.pl

Autor
Miejski ogród z placem zabaw
Miejski ogród z placem zabaw
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz