Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
28
Do góry

Miejski ogród z placem zabaw

Na małej przestrzeni zaprojektowano ogród, który służy całej rodzinie. Jest miejsce do zabaw dla dzieci, duży trawnik i taras do wypoczynku. Piętrowe nasadzenia sprawiają, że niewielka przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Na powierzchni ok. 150 m² większą część zajmuje półkolisty trawnik, który przylega do drewnianego tarasu w kształcie litery "L". Przestrzeń w narożnikach i pod ogrodzeniem przeznaczona została dla dzieci. W lekkim cieniu ustawiony został domek do zabaw i trampolina. Dla stworzenia bardziej kameralnego wnętrza oraz urozmaicenia ogrodu wprowadzono zróżnicowane nasadzenia. Niektóre rośliny posadzone zostały w podwyższonych donicach.

Miejski ogród z placem zabaw rzut ogrodu

Dodatkowy cień

Ze względu na mocne nasłonecznienie działki postawiona została pergola tworząca półkolisty tunel. Porasta ją winorośl (Vitis), która latem daje przyjemny cień, a jesienią pięknie się przebarwia. Pod pergolą znajduje się ścieżka z otoczaków tworząca tajemniczy łącznik między trampoliną a domkiem do zabaw i plenerową tablicą do rysowania dla dzieci. Dzieci są w zasięgu wzroku, a jednocześnie mają swój oddzielny kącik do zabaw.

Miejski ogród z placem zabaw

Przy ogrodzeniu posadzono dwa jarzęby Arnolda (Sorbus x arnoldiana) 'Joseph Rock', które rodzą atrakcyjne żółte owoce i ładnie przebarwiają się jesienią. Z boku domu, przy samym ogrodzeniu posadzone zostały wąskie graby pospolite (Carpinus betulus) 'Fastigiata'.

Miejski ogród z placem zabaw

Warzywnik w pionie

W małym ogrodzie liczy się każdy centymetr. Dlatego mocno nasłoneczniony taras ma dwie funkcje – można na nim wypoczywać, a przy okazji znajduje się na nim ziołowa ściana ze skrzynkami na rośliny pozwalająca rodzinie na ma codzienny dostęp do świeżych i zdrowych ziół.

Miejski ogród z placem zabaw

Dobór roślin

Poza kolumnowymi grabami i niedużymi jarzębami na rabatach rosną nieduże kwitnące krzewy oraz tworzące kępy byliny i trawy ozdobne. Przy tarasie i kąciku z trampoliną rosną lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i białe czosnki ozdobne (Allium giganteum). Latem i jesienią rabaty zdobią kwitnące hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), kolorowe jeżówki (Echinacea), kępkowe bodziszki (Geranium) oraz kołyszące się na wietrze rozplenice (Pennisetum) i trzcinniki ostrokwiatowe (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam'.

Miejski ogród z placem zabaw

Miejsca pomiędzy płytami tworzącymi ścieżkę wykorzystano dla mało wymagającej macierzanki (Thymus).

Miejski ogród z placem zabaw

Oświetlenie

Podświetlenie drzew sprawia, że z ogrodu można korzystać bez ograniczeń, nawet po zmroku. Sztuczne światło uwydatnia pokrój roślin i pozwala na nie spojrzeć pod innym kątem niż za dnia.

Realizacja: citygarden.waw.pl


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
Aktualności
Wizyty w ogrodach
Nowe rośliny
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Zakładasz ogród?
Znajdź projektanta!
Znajdź firmę w naszej bazie.