Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Siłownia zewnętrzna w ogrodzie | Jak zrobić? Jak ćwiczyć?

Codzienna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia przez długi czas – korzystnie wpływa na pracę serca, układ ruchu i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Niestety aktualny tryb życia, który w głównej mierze opiera się na siedzeniu, nie sprzyja wyrabianiu zdrowych nawyków sportowych, dlatego każdy z nas musi zadbać o to samodzielnie. Zwłaszcza że zgodnie z zaleceniami, każdego dnia należy poświęcić co najmniej 30 minut na aktywność fizyczną. Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń, jest prywatna strefa fitness, czyli siłownia ogrodowa. 

Spis treści
Zalety posiadania własnej siłowni w ogrodzie Jak założyć siłownię w ogrodzie? Jakie elementy powinna mieć ogrodowa siłownia? Pomysły na trening w ogrodzie 10 pomysłów na siłownię w ogrodzie

Dlaczego warto mieć siłownię zewnętrzną we własnym ogrodzie?  

Wielu z nas korzysta z dobrodziejstw regularnych ćwiczeń na siłowni i ma ulubiony zestaw zajęć, które utrzymują nas w formie. Ale chodzenie na siłownię może być czasochłonne, nie wspominając o tym, że jesteś otoczony przez innych ludzi – i może to być tak frustrujące, jeśli kawałek sprzętu, który chcesz użyć, jest zajęty. Instalacja siłowni w ogrodzi pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu, a oprócz czynnika wygody, będziesz ćwiczyć w zaciszu własnego zielonego ogródka.

Pragniesz prywatności, potrzebujesz wysokiej jakości elastycznej przestrzeni, która jest zawsze dostępna (bez kolejek i kosztownych opłat członkowskich), wyposażonej w sposób odpowiadający Twoim szczególnym potrzebom treningowym? Własna siłownia zewnętrzna w ogrodzie to idealne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Zalety siłowni w ogrodzie

Siłownia ogrodowa to miejsce, które przyniesie wiele korzyści wszystkim domownikom. Jakie są zalety własnej siłowni?

• Dostępność – zdecydowanie największą zaletą domowej siłowni jest fakt, że jest ona dostępna o dowolnej porze dnia i nocy, również w weekendy i święta. Można ćwiczyć, kiedy się chce i ile się chce, co ułatwia dopasowanie treningów do pozostałych obowiązków i życia rodzinnego.

• Cena – faktem jest, że ogrodowa strefa fitness to spory wydatek, chociaż jej ostateczny koszt uzależniony jest od tego, jaki sprzęt zamontujemy. Jednak jest to inwestycja na lata, która przy rosnących cenach karnetów i dojazdów często jest bardzo opłacalna.

• Dopasowanie – ogrodowa siłownia to możliwość idealnego dopasowania sprzętów do swoich potrzeb i celów. Niezależnie, czy zależy Ci na treningu siłowym, czy chcesz uprawiać kalistenikę lub przygotowywać się do biegów OCR – własna siłownia będzie idealnym rozwiązaniem.

• Prywatność – własna strefa fitness oznacza, że nie trzeba czekać, aż inna osoba skończy ćwiczenia, a sprzęty cały czas czekają tylko na nas. To też świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią ćwiczyć przy innych.

• Motywacja – fakt, że we własnym ogródku mamy sprzęt do ćwiczeń to też świetna motywacja, aby aktywność stała się ważną częścią naszego życia. Brak konieczności dojazdów, kupowania karnetów i możliwość ćwiczenia o dowolnej porze zachęcają do ruchu.   

Jak założyć siłownię w ogrodzie?   

Siłownia ogrodowa wymaga znalezienia odpowiedniego miejsca, które powinno być osłonięte i wyrównane. Podłoże można wyłożyć płytami gumowymi, które zwiększą bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko urazów podczas ewentualnych upadków. Strefa fitness może być zlokalizowana w dowolnym miejscu, ale zazwyczaj wybiera się do tego miejsce na ubocze, tworząc wydzielone miejsce. Warto, aby przynajmniej część urządzeń znajdowała się pod zadaszeniem, dzięki czemu będzie można ćwiczyć nawet podczas deszczu.

Dobrym pomysłem jest też ustawienie siłowni przy placu zabaw lub stworzyć wspólną strefę, co umożliwi ćwiczenie, gdy dzieci spędzają czas na zabawach, to też doskonały sposób na zachęcenie dzieci do ruchu. Wybierając sprzęty do siłowni ogrodowej, należy je dobrze dopasować do swoich potrzeb i określonych celów treningowych. Warto też pamiętać, że powinny być to sprzęty i elementy stworzone do ćwiczeń na zewnątrz, co zagwarantuje ich odporność na warunki atmosferyczne.  

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Drążki gimnastyczne pozwalają ćwiczyć zarówno ramiona, plecy, jak i brzuch, oferując wiele możliwości wykonywania różnorodnych ćwiczeń. Z kolei większe konstrukcje mogą łączyć ze sobą miejsce do ćwiczeń z placem do zabaw, które poza drążkami i drabinkami będą zawierały huśtawki, zjeżdżalnie, czy ścianki wspinaczkowe dla dzieci.

Jakie elementy powinna mieć ogrodowa siłownia?   

Dokładne wyposażenie domowej siłowni zależy od tego, jakie ćwiczenia chce się wykonywać. Dużo zależy też od tego, ile miejsca w ogrodzie się posiada i chce się przeznaczyć na siłownię.

Właściciele dużych ogrodów mogą pomyśleć o kilku strefach, które umożliwią wykonywanie różnorodnych ćwiczeń. Jednak nawet mała siłownia może być bardzo funkcjonalna, jeśli dobrze wybierze się elementy.

Strefa fitness
Chcąc przygotować strefę do wykonywania rozciągania i podstawowych ćwiczeń fitness warto zaopatrzyć się w: matę, piłkę gimnastyczną, niewielkie hantle, gumy, skakankę itp. To doskonały sposób na poprawę kondycji, wytrzymałości i ogólnej sprawności. Ćwiczenia rozciągające pomogą zwiększyć mobilność ciała.   

Strefa cardio
Dla osób, którym zależy na wykonywaniu ćwiczeń, poprawiających wytrzymałość, doskonałe będą wszelkiego rodzaju rowerki, orbitreki, skakanka, czy hula hop. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju tory z oponami, czy płotkami, które pozwolą urozmaicić ćwiczenia. Ćwiczenia cardio nie tylko poprawią wytrzymałość i wydolność układu oddechowego, ale pomogą też spalić kalorie i pozbyć się nadprogramowych kilogramów.   

Siłownia
Jeśli zależy nam na rozbudowie masy mięśniowej i zwiększeniu siły to warto zainwestować w porządny gryf, ławeczkę, drążek do podciągania i hantle. Te ćwiczenia poprawią wygląd sylwetki i zapewnią większą siłę.   

Kalistenika
Osoby, którym zależy na wszechstronnym rozwoju i poprawie ogólnej sprawności fizycznej bądź chcą przygotowywać się do biegów OCR, powinny zadbać o obecność drabinek, drążków, rampy, czy kółek gimnastycznych. Kalistenika wykorzystuje do ćwiczeń własną masę ciała, dzięki czemu stopniowo zwiększa się siła i poprawia się wygląd sylwetki. To doskonałe ćwiczenia dla osób w każdym wieku.   

Strefa dla dzieci   
Dysponując dużą ilością miejsca, warto zainstalować również kilka elementów dla dzieci – niższe drabinki, drążki, czy mała ścianka wspinaczkowa to doskonały sposób na naukę zdrowych nawyków od najmłodszych lat. Dodatkowo to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.  
 

SFD / YouTube


Już pięć minut spędzonych codziennie w siłowni na świeżym powietrzu może doprowadzić do poprawy nastroju i poczucia własnej wartości, a także sprawności fizycznej.

 

Pomysły na trening w ogrodzie   

Niezależnie od tego, na czym chcemy się najbardziej skupić (wytrzymałość, siła, mobilność), warto zadbać o całościowy trening ciała. Przynosi on najwięcej korzyści, pozwala wszechstronnie zadbać o ciało i zmniejsza ryzyko kontuzji. Jak ćwiczyć w domowej siłowni?   

• Rozgrzewka – ma na celu pobudzenie krążenia i rozgrzanie całego układu ruchu, aby przygotować go na większe obciążenie. Zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów. Rozgrzewka powinna angażować całe ciało i trwać od 5 do 15 minut. Warto wykonać kilka krążeń ramion, bioder i kolan, a także rozruszać nadgarstki i stopy (szczególnie ścięgna Achillesa). Do tego kilka minut przebieżki lub pajacyków, aby rozgrzać mięśnie.   

• Trening siłowy – zapewnia siłę i poprawia sylwetkę. Mogą to być ćwiczenia na atlasie, ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała np. pompki, plank, hollow body, przysiady w różnych wersjach, podciągania na drążku, dipy itp.   

• Trening wytrzymałościowy – poprawia ogólną kondycję i pozwala zadbać o układ oddechowy, krążeniowy i serce. To przede wszystkim ćwiczenia, angażujące duże partie mięśni i podnoszące tętno np. jazda na rowerku, ćwiczenia na orbitreku, skoki przez płotki lub opony, skakanie skakance.   

• Rozciąganie – niezbędne po każdym treningu. Pozwala wyciszyć organizm, zwiększyć ruchomość stawów i zmniejszyć ryzyko urazów. Pozytywnie wpływa na sylwetkę, stan skóry i samopoczucie, a dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni i ból mięśni po treningu (tzw. zakwasy). Może mieć formę stretchingu, pilatesu lub jogi. Wystarczy do tego mata i kilka podstawowych ćwiczeń rozciągających jak np. skłony, kobra, wykroki, przyciąganie stóp do pośladków w siadzie, przyciąganie kolana do klatki piersiowej itp.

10 pomysłów na siłownię w ogrodzie

Tutaj prezentujemy 10 niesamowitych pomysłów na projekt siłowni zewnętrznej w ogrodzie, które mogą Cię zainspirować. Sprawdź je i zaprojektuj swoją siłownię zewnętrzną, aby była idealna do Twoich potrzeb i abyś chętnie i aktywnie spędzał w niej swój wolny czas.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: romanlisovy / Depositphotos

Autor
Siłownia zewnętrzna w ogrodzie | Jak zrobić? Jak ćwiczyć?
Siłownia zewnętrzna w ogrodzie | Jak zrobić? Jak ćwiczyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)