Logo
Logo

Trampolina ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?

Trampolina do ogrodu to wspaniała propozycja na spędzenie aktywnego czasu w zaciszu własnego ogrodu. Skakanie daje wiele radości i przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak aby tak byłom niezbędne jest zakupienie odpowiedniego modelu w dobrej jakości, który będzie dopasowany do potrzeb i ilości skaczących osób. Dzięki temu sprzęt posłuży przez długi czas i zapewni bezpieczną rozrywkę. Trampolina ogrodowa to świetna zabawa dla całej rodziny, a dorośli korzystają z niej równie chętnie, jak dzieci. Jaką trampolinę ogrodową wybrać? Na co zwrócić uwagę, wybierając trampolinę do ogrodu? Dlaczego warto skakać na trampolinie? Czy trampolina zniszczy trawnik? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź najważniejsze informacje o trampolinach ogrodowych.

Spis treści
Zalety skakania na trampolinie
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych
Jaki rozmiar trampoliny do ogrodu wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny?
Bezpieczeństwo skakania na trampolinie
Gdzie postawić trampolinę?
Czy trampolina zniszczy trawę?
Czy trzeba chować trampolinę na zimę?

Zalety skakania na trampolinie
Korzyści zdrowotne!

Skakanie na trampolinie to niewątpliwie ogromna radość, ale też wspaniałe, ogólnorozwojowe ćwiczenie. Pozwala ćwiczyć mięśnie nóg, pleców i brzucha, gdyż wymaga utrzymania równowagi, co skutkuje napięciem mięśni głębokich (tzw. gorsetu mięśniowego). Jest to szczególnie istotne dla osób, długo przebywających w pozycji siedzącej, co skutkuje osłabieniem gorsetu mięśniowego, który odpowiada m.in. za prawidłową postawę.

Dodatkowo skakanie na trampolinie pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę, a w zależności od czynników indywidualnych i intensywności skoków umożliwia spalenie od 300 do 800 kcal w godzinę! W krótkim czasie można też zauważyć poprawę wydolności organizmu i wzrost ogólnej sprawności.

Skakanie na trampolinie to również doskonały sposób na wsparcie zdrowia, a regularne ćwiczenia doskonale wpływają na samopoczucie, pomagając zredukować stres i napięcie mięśni wywołane np. utrzymywaniem tej samej pozycji przez długi czas. Dodatkowo skakanie na trampolinie pomaga:

 • zmniejszyć poziom glukozy i cholesterolu we krwi;
 • unormować ciśnienie krwi;
 • dotlenić organizm;
 • poprawić krążenie krwi;
 • poprawić odporność.

Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych
Zabawa dla wszystkich!

Korzyści płynące ze skakania na trampolinie dotyczą osób w każdym wieku, a jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to z tej formy ruchu mogą korzystać wszyscy. Wbrew pozorom trampolina nie obciąża nadmiernie stawów ani kręgosłupa, a skakanie może być bardzo zdrowe. Dodatkowo to świetna rozrywka dla całej rodziny, która umożliwia wspaniałe spędzenie wspólnego czasu na świeżym powietrzu w sposób aktywny. Dzieci mają zajęcie na długi czas i możliwość bezpiecznego uczenia się różnych ewolucji np. przewrotów i salt. Warto też pamiętać, że dorośli każdego dnia powinni przeznaczać co najmniej 30 minut na różnorodną aktywność fizyczną, a dzieci i młodzież aż 60 minut! Dlatego im więcej możliwości ruchu, który przynosi radość, tym lepiej dla zdrowia i samopoczucia.

Ćwiczenia i sztuczki na trampolinę – dla dzieci starszych i dorosłych


Jaki rozmiar trampoliny do ogrodu wybrać?
Ilość osób i miejsce

Kluczowym aspektem podczas wyboru trampoliny ogrodowej powinien być jej rozmiar. Należy go dobrze dopasować do ilości dostępnego miejsca oraz osób, które będą korzystać z trampoliny. Warto pamiętać, że na większej trampolinie można skakać w więcej osób, ale z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Jaki rozmiar trampoliny ogrodowej wybrać?

 • Trampolina dla dorosłych – trampolina do ogrodu dla dorosłych powinna mieć co najmniej 250 cm średnicy, co umożliwi bezpieczną rozrywkę. Jednak jeśli jest odpowiednia ilości miejsca, to lepszym rozwiązaniem będą modele o średnicy co najmniej 300 cm.
 • Trampolina dla dzieci – najmniejsze trampoliny mają średnicę około 150 cm. Sprawdzą się one dla młodszych dzieci, ale uniemożliwiają zabawę w dwie osoby. Z takiej trampoliny dziecko szybko wyrośnie, a rodzic raczej nie będzie miał frajdy. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, to lepiej wybrać od razu większy model.
  • Trampolina dla 2 dzieci – trampolina do ogrodu dla 2 dzieci musi mieć co najmniej 200 cm dla maluchów oraz 250 cm dla większych dzieci.
  • Trampolina dla 3 dzieci – powinna mieć przynajmniej 250 cm, a najlepiej 300 cm średnicy.
  • Trampolina dla 4 osób – trampolina, która zapewni fantastyczną rozrywkę dla kilku osób, powinna mieć powyżej 300 cm.
  • Trampolina dla 6 i więcej osób – to największe modele, które mają ponad 360 cm średnicy, zapewniając odpowiednią ilość miejsca.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny?
Elementy konstrukcji

Podczas wyboru trampoliny ogrodowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej maksymalne obciążenie. Zwłaszcza jeśli będą z niej korzystały osoby dorosłe lub 2 dzieci jednocześnie. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może skończyć się uszkodzeniem trampoliny, co może być niebezpieczne dla osób skaczących.

Równie ważny jest stelaż, który powinien być solidny i stabilny. Najlepiej, aby był wykonany z wytrzymałego materiału odpornego na czynniki zewnętrzne.

Mata lub siatka, czyli powierzchnia, po której się skacze – powinna być mocna, a jednocześnie elastyczna, aby nie doszło do jej przerwania. Warto wiedzieć, że matę można dokupić i wymienić bez konieczności zakupu całego nowego zestawu. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić rozmiar i wymiary stelażu.

Na koniec należy sprawdzić sprężyny: powinny być mocne i dobrze przymocowane do maty oraz stelażu, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Dodatkowo do trampoliny można dokupić drabinkę, która ułatwi wchodzenie i schodzenie, zapewniając komfortowe użytkowanie. Warto pamiętać, że wiele trampolin ogrodowych sprzedawanych jest w zestawie i zawierają wszystkie niezbędne akcesoria.

Bezpieczeństwo skakania na trampolinie
Siatki i osłony

Do trampoliny ogrodowej warto dokupić elementy, które zabezpieczą użytkowników podczas skakania, zmniejszając ryzyko upadku, czy kontuzji. Jest to szczególnie ważne w przypadku trampoliny dla dzieci oraz jeśli chce się wykonywać różne ewolucje, a nie tylko skakać. Największą popularnością cieszą się siatki zabezpieczające do trampolin. Jest ona przymocowana wokół maty, co zapobiega wypadnięciu podczas skakania. Siatka jest szczególnie polecana przy zakupie trampoliny dla dzieci. Może być ona zapinana na zamek błyskawiczny (bezpieczne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci), rzepy lub zapięcia. Wybierając siatkę zabezpieczającą, należy zwrócić uwagę na jej wysokość, gdyż zbyt niska nie będzie spełniała swojej funkcji. Warto kierować się zasadą, że im większa trampolina, tym wyższa siatka.

Niezależnie od tego, kto będzie skakał, warto również mieć osłonę na sprężyny. Osłona chroni użytkownika przed uderzeniem w sprężyny lub zahaczenie o nie nogą, a dodatkowo stanowi świetne zabezpieczeń sprężyn przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Należy również dokładnie przeczytać informacje dotyczące bezpieczeństwa, które umieszczone są na trampolinie i się do nich stosować. Zapewni to zdrową i bezpieczną zabawę oraz zmniejszy ryzyko uszkodzenia trampoliny do ogrodu.

Gdzie postawić trampolinę?
Przygotowanie miejsca

Trampolinę ustawić w miejscu, gdzie jest płasko, a podłoże jest stabilne. Najlepiej, jeśli stelaż jest ustawiony na piasku bądź trawniku, dzięki czemu trampolina ogrodowa nieco się zapadnie, co zwiększy jej stabilność.

Jakich miejsc unikać?

 • Należy unikać stawiania trampoliny na miejscach śliskich i podmokłych oraz w pobliżu grilla, czy miejsca na ognisko.
 • Trampoliny lepiej nie stawiać też na asfalcie, czy kostce brukowej, gdyż upadek na taką nawierzchnię jest dużo groźniejszy niż upadek na trawnik.
 • Ustawienie trampoliny bezpośrednio obok zabudowań lub mebli ogrodowych może skończyć się uderzeniem o nie i bolesnym urazem.
 • Lepiej też nie ustawiać trampoliny pod drzewami i krzakami, z których będą lecieć nasiona, płatki przekwitających kwiatów i gałązki, powodując zaśmiecenie maty. Oczywiście nie jest to w żaden sposób niebezpieczne, ale trampolina będzie wymagała częstszego sprzątania.
 • Pod sprzętem nie powinny znajdować się również żadne krzaki ani przedmioty.

Czy trampolina zniszczy trawnik?
Usychająca trawa

Trampolina ogrodowa zasłania roślinom, znajdującym się pod spodem dostęp do światła oraz znacznie ogranicza dostęp do wody podczas deszczów. Dlatego, jeśli nie jest przestawiana, to trawa najprawdopodobniej uschnie lub zgnije, pozostawiając mało estetyczny ślad. Jednak wystarczy trampolinę przestawiać co kilka dni i w razie potrzeby podlewać trawę, aby wygląd trawnika pozostał estetyczny. Oczywiście wymaga to więcej miejsca, ale warto je wygospodarować i zmieniać położenie trampoliny, a przynajmniej ją trochę przesuwać.

Czy trzeba chować trampolinę na zimę?
Przechowywanie konstrukcji

Niestety mróz, śnieg i wilgoć mogą całkowicie zniszczyć trampolinę, doprowadzając do korozji metalowych elementów. Dodatkowo gromadzący się śnieg na macie może ważyć bardzo dużo, doprowadzając do zniekształceń, które całkowicie wykluczą trampolinę ogrodową z użytku. Dlatego najlepiej wraz z zakończeniem sezonu letniego i ciepłej pogody, a najpóźniej tuż przed rozpoczęciem zimy, należy trampolinę złożyć i schować w miejsce, które nie jest narażone na atak zimy np. do garażu, na strych, czy do innego pomieszczenia gospodarczego. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto złożyć trampolinę i schować matę oraz sprężyny, gdyż to one są najbardziej narażone na zniszczenie: mata może pęknąć pod ciężarem, a sprężyny narażone są na korozje. Stelaż można spróbować zostawić na zimę w ogrodzie, ewentualnie dodatkowo go zabezpieczając.

Podsumowanie

Trampolina ogrodowa to doskonały sposób na zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu w formie świetnej zabawy. Jej rozmiar należy dobrze dopasować do ilości i wzrostu osób, które będą na niej skakać, aby zabawa była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Podczas zakupu warto równie zwrócić uwagę na: maksymalne obciążenie, materiały, z których została wykonana i dodatkowe elementy, znajdujące się w zestawie. Trampolinę ogrodową najlepiej ustawić na trawniku z dala od innych przedmiotów oraz zabudowań, a dodatkową ochronę zapewni osłona na sprężyny i siatka do trampoliny. Warto pamiętać, aby trampolina była przestawiana co kilka dni, co uchroni trawnik przed zniszczeniem. Na okres jesienno-zimowy trampolinę należy złożyć zgodnie z instrukcją i schować, aby nie zaszkodziły jej wilgoć i mrozy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: xload / Depositphotos

Autor
Trampolina ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?
Trampolina ogrodowa dla dzieci i dorosłych | Jak wybrać i na co uważać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu