Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
59
Do góry

Nowoczesny ogród z basenem

Na lekko pochyłym, nasłonecznionym terenie powstał ogród z kwitnącymi bylinami oraz basenem znajdującym się blisko domu. Narożna posesja została otoczona wysokimi żywopłotami, aby stworzyć zaciszne miejsce do wypoczynku.

 

Narożny ogród o powierzchni ok. 1700 m² z dwóch stron przylega do ulicy. Dom o nowoczesnej bryle zajmuje dużą części lekko nachylonej posesji. W narożniku stoi garaż, do którego prowadzi długi podjazd. Na część rekreacyjną pozostała przestrzeń w kształcie litery "L" między domem, garażem i ogrodzeniem.

Ogród został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, a jednocześnie, rosną w nim ciekawe, kwitnące byliny. Strefa z basenem została osłonięta, a trawnik zajmuje niewielką przestrzeń i nie wymaga zbyt długiego koszenia. Do budynku gospodarczo-garażowego prowadzi szeroki, wygodny podjazd.

Nowoczesny ogród z basenem rzut z góry

Różnica wysokości

Budynek stoi na podwyższeniu, a teren opada w stronę skrzyżowania. Między najwyższym a najniższym punktem na działce różnica wynosi 3,5 metra. Dlatego konieczne było zastosowanie układu tarasowego – do wejścia głównego do domu prowadzą wygodne schody z szerokimi stopniami. Skarpa umocniona została betonowymi murkami, a na tarasach pojawiły się kwitnące krzewy i byliny.

 Nowoczesny ogród z basenem wejście do domu

Osłony

W ogrodzie dominują geometryczne kształty. Jego „szkielet" stanowi układ komunikacyjny oraz rabaty otoczone betonowymi murkami. Proste, minimalistyczne formy rabat zostały urozmaicone licznymi bylinami, a surowy charakter betonowych nawierzchni i murków łagodzą delikatne trawy ozdobne.

Betonowe murki osłaniają też sporych rozmiarów basen i taras. Pozostała część ogrodu została możliwie wyrównana, a skarpa zlokalizowana za budynkiem gospodarczym obsadzona płożącymi krzewami, niewymagającymi częstej pielęgnacji. Widok z sąsiedniej działki został osłonięty szpalerem świerków serbskich o wąskim pokroju – jest to świetna alternatywa dla popularnego żywopłotu z tui, szczególnie na dużej przestrzeni.

Pozostałą część działki ogradza zimozielony żywopłot z cisa, a od strony ulicy planowane jest dość mocno zabudowane ogrodzenie frontowe, formą nawiązujące do bryły budynku.

 Nowoczesny ogród z basenem podjazd do garażu

Wjazd do garażu

Szpaler świerków prowadzi wzdłuż całego podjazdu do budynku garażowo-gospodarczego, a także stanowi zimozielone tło dla całego ogrodu.

 Nowoczesny ogród z basenem taras

Taras i basen

Basen znajduje się przy samym domu i wchodzi się do niego prosto z otaczającego dom tarasu. Tę część ogrodu osłaniają od ulicy wysokie trawy ozdobne, pasy kwitnących bylin i różnorodne krzewy. 

 Nowoczesny ogród z basenem widok na basen i taras

Różnorodność form

Kuliste krzewy iglaste (m.in. miniaturowe odmiany kosodrzewiny lub formowane w kulę cisy), również w formach szczepionych na pniu oraz elementy dekoracyjne, takie jak betonowe kule, podkreślają nowoczesny charakter ogrodu. Zastosowanie gatunków kwitnących o różnych porach roku i zimozielonych sprawia, że ogród jest atrakcyjny przez cały rok.

 Nowoczesny ogród z basenem widok na basen

Dobór gatunków roślin

Wiosną w ogrodzie kwitną różaneczniki, laurowiśnie i płożące irgi Dammera 'Major', a także zimozielony barwinek, który okrywa cały rok podłoże pod krzewami. Latem zakwitają pasy fioletowej szałwii, okazałe czosnki ozdobne, lawendy i macierzanki. Nad bylinami można podziwiać wielkie, białe kwiatostany hortensji. Pod koniec sezonu wciąż efektowne pozostają trawy ozdobne – miskant chiński 'Gracillimus', rozplenica japońska 'Hameln', kostrzewa sina i turzyca ptasie łapki. Pomiędzy kwitnącymi widać purpurowe liście żurawek.

 Nowoczesny ogród z basenem trawnik

Trawnik

Ma prostokątny kształt i zajmuje niewielką powierzchnię blisko tarasu. Został oddzielony od rabat wyraźnymi obrzeżami, aby byliny nie przerastały na murawę, a trawa nie wrastała na rabaty. Koszenie tego skrawka trawnika zajmuje niewiele czasu.

Projekt i wizualizacje: 
Kinga Kluczyńska
Vinca Pracownia Projektowa

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu