Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
60
Okazje

Nowoczesny ogród z basenem

Na lekko pochyłym, nasłonecznionym terenie powstał ogród z kwitnącymi bylinami oraz basenem znajdującym się blisko domu. Narożna posesja została otoczona wysokimi żywopłotami, aby stworzyć zaciszne miejsce do wypoczynku.

 

Narożny ogród o powierzchni ok. 1700 m² z dwóch stron przylega do ulicy. Dom o nowoczesnej bryle zajmuje dużą części lekko nachylonej posesji. W narożniku stoi garaż, do którego prowadzi długi podjazd. Na część rekreacyjną pozostała przestrzeń w kształcie litery "L" między domem, garażem i ogrodzeniem.

Ogród został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, a jednocześnie, rosną w nim ciekawe, kwitnące byliny. Strefa z basenem została osłonięta, a trawnik zajmuje niewielką przestrzeń i nie wymaga zbyt długiego koszenia. Do budynku gospodarczo-garażowego prowadzi szeroki, wygodny podjazd.

Nowoczesny ogród z basenem rzut z góry

Różnica wysokości

Budynek stoi na podwyższeniu, a teren opada w stronę skrzyżowania. Między najwyższym a najniższym punktem na działce różnica wynosi 3,5 metra. Dlatego konieczne było zastosowanie układu tarasowego – do wejścia głównego do domu prowadzą wygodne schody z szerokimi stopniami. Skarpa umocniona została betonowymi murkami, a na tarasach pojawiły się kwitnące krzewy i byliny.

 Nowoczesny ogród z basenem wejście do domu

Osłony

W ogrodzie dominują geometryczne kształty. Jego „szkielet" stanowi układ komunikacyjny oraz rabaty otoczone betonowymi murkami. Proste, minimalistyczne formy rabat zostały urozmaicone licznymi bylinami, a surowy charakter betonowych nawierzchni i murków łagodzą delikatne trawy ozdobne.

Betonowe murki osłaniają też sporych rozmiarów basen i taras. Pozostała część ogrodu została możliwie wyrównana, a skarpa zlokalizowana za budynkiem gospodarczym obsadzona płożącymi krzewami, niewymagającymi częstej pielęgnacji. Widok z sąsiedniej działki został osłonięty szpalerem świerków serbskich o wąskim pokroju – jest to świetna alternatywa dla popularnego żywopłotu z tui, szczególnie na dużej przestrzeni.

Pozostałą część działki ogradza zimozielony żywopłot z cisa, a od strony ulicy planowane jest dość mocno zabudowane ogrodzenie frontowe, formą nawiązujące do bryły budynku.

 Nowoczesny ogród z basenem podjazd do garażu

Wjazd do garażu

Szpaler świerków prowadzi wzdłuż całego podjazdu do budynku garażowo-gospodarczego, a także stanowi zimozielone tło dla całego ogrodu.

 Nowoczesny ogród z basenem taras

Taras i basen

Basen znajduje się przy samym domu i wchodzi się do niego prosto z otaczającego dom tarasu. Tę część ogrodu osłaniają od ulicy wysokie trawy ozdobne, pasy kwitnących bylin i różnorodne krzewy. 

 Nowoczesny ogród z basenem widok na basen i taras

Różnorodność form

Kuliste krzewy iglaste (m.in. miniaturowe odmiany kosodrzewiny lub formowane w kulę cisy), również w formach szczepionych na pniu oraz elementy dekoracyjne, takie jak betonowe kule, podkreślają nowoczesny charakter ogrodu. Zastosowanie gatunków kwitnących o różnych porach roku i zimozielonych sprawia, że ogród jest atrakcyjny przez cały rok.

 Nowoczesny ogród z basenem widok na basen

Dobór gatunków roślin

Wiosną w ogrodzie kwitną różaneczniki, laurowiśnie i płożące irgi Dammera 'Major', a także zimozielony barwinek, który okrywa cały rok podłoże pod krzewami. Latem zakwitają pasy fioletowej szałwii, okazałe czosnki ozdobne, lawendy i macierzanki. Nad bylinami można podziwiać wielkie, białe kwiatostany hortensji. Pod koniec sezonu wciąż efektowne pozostają trawy ozdobne – miskant chiński 'Gracillimus', rozplenica japońska 'Hameln', kostrzewa sina i turzyca ptasie łapki. Pomiędzy kwitnącymi widać purpurowe liście żurawek.

 Nowoczesny ogród z basenem trawnik

Trawnik

Ma prostokątny kształt i zajmuje niewielką powierzchnię blisko tarasu. Został oddzielony od rabat wyraźnymi obrzeżami, aby byliny nie przerastały na murawę, a trawa nie wrastała na rabaty. Koszenie tego skrawka trawnika zajmuje niewiele czasu.

Projekt i wizualizacje: 
Kinga Kluczyńska
Vinca Pracownia Projektowa

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT