Logo
Logo

Nowoczesny ogród z basenem | Egzotyczne wakacje we własnym ogrodzie!

Na lekko pochyłym, nasłonecznionym terenie powstał ogród z kwitnącymi bylinami oraz basenem znajdującym się blisko domu. Narożna posesja została otoczona wysokimi żywopłotami, aby stworzyć zaciszne miejsce do wypoczynku.

Spis treści
Jak zaprojektować nowoczesny ogród z basenem? Różnica wysokości, czyli wyzwanie dla projektanta! Jak zaaranżować intymną przestrzeń? Jak zamaskować wjazd do garażu? Taras i basen, czyli serce ogrodu! Postaw na różnorodność form! Dobór gatunków roślin Przepis na funkcjonalny trawnik

Projekt nowoczesnego ogrodu z basenem

Narożny ogród o powierzchni ok. 1700 m² z dwóch stron przylega do ulicy. Dom o nowoczesnej bryle zajmuje dużą części lekko nachylonej posesji. W narożniku stoi garaż, do którego prowadzi długi podjazd. Na część rekreacyjną pozostała przestrzeń w kształcie litery "L" między domem, garażem i ogrodzeniem.

Ogród został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, a jednocześnie, rosną w nim ciekawe, kwitnące byliny. Strefa z basenem została osłonięta, a trawnik zajmuje niewielką przestrzeń i nie wymaga zbyt długiego koszenia. Do budynku gospodarczo-garażowego prowadzi szeroki, wygodny podjazd.

Nowoczesny ogród z basenem rzut z góry

Różnica wysokości

Budynek stoi na podwyższeniu, a teren opada w stronę skrzyżowania. Między najwyższym a najniższym punktem na działce różnica wynosi 3,5 metra. Dlatego konieczne było zastosowanie układu tarasowego – do wejścia głównego do domu prowadzą wygodne schody z szerokimi stopniami. Skarpa umocniona została betonowymi murkami, a na tarasach pojawiły się kwitnące krzewy i byliny.

  Nowoczesny ogród z basenem wejście do domu

Osłony

W ogrodzie dominują geometryczne kształty. Jego „szkielet" stanowi układ komunikacyjny oraz rabaty otoczone betonowymi murkami. Proste, minimalistyczne formy rabat zostały urozmaicone licznymi bylinami, a surowy charakter betonowych nawierzchni i murków łagodzą delikatne trawy ozdobne.

Betonowe murki osłaniają też sporych rozmiarów basen i taras. Pozostała część ogrodu została możliwie wyrównana, a skarpa zlokalizowana za budynkiem gospodarczym obsadzona płożącymi krzewami, niewymagającymi częstej pielęgnacji. Widok z sąsiedniej działki został osłonięty szpalerem świerków serbskich o wąskim pokroju – jest to świetna alternatywa dla popularnego żywopłotu z tui, szczególnie na dużej przestrzeni.

Pozostałą część działki ogradza zimozielony żywopłot z cisa, a od strony ulicy planowane jest dość mocno zabudowane ogrodzenie frontowe, formą nawiązujące do bryły budynku.

  Nowoczesny ogród z basenem podjazd do garażu

Wjazd do garażu

Szpaler świerków prowadzi wzdłuż całego podjazdu do budynku garażowo-gospodarczego, a także stanowi zimozielone tło dla całego ogrodu.

  Nowoczesny ogród z basenem taras

Taras i basen

Basen znajduje się przy samym domu i wchodzi się do niego prosto z otaczającego dom tarasu. Tę część ogrodu osłaniają od ulicy wysokie trawy ozdobne, pasy kwitnących bylin i różnorodne krzewy. 

  Nowoczesny ogród z basenem widok na basen i taras

Różnorodność form

Kuliste krzewy iglaste (m.in. miniaturowe odmiany kosodrzewiny lub formowane w kulę cisy), również w formach szczepionych na pniu oraz elementy dekoracyjne, takie jak betonowe kule, podkreślają nowoczesny charakter ogrodu. Zastosowanie gatunków kwitnących o różnych porach roku i zimozielonych sprawia, że ogród jest atrakcyjny przez cały rok.

  Nowoczesny ogród z basenem widok na basen

Dobór gatunków roślin

Wiosną w ogrodzie kwitną różaneczniki, laurowiśnie i płożące irgi Dammera 'Major', a także zimozielony barwinek, który okrywa cały rok podłoże pod krzewami. Latem zakwitają pasy fioletowej szałwii, okazałe czosnki ozdobne, lawendy i macierzanki. Nad bylinami można podziwiać wielkie, białe kwiatostany hortensji. Pod koniec sezonu wciąż efektowne pozostają trawy ozdobne – miskant chiński 'Gracillimus', rozplenica japońska 'Hameln', kostrzewa sina i turzyca ptasie łapki. Pomiędzy kwitnącymi widać purpurowe liście żurawek.

  Nowoczesny ogród z basenem trawnik

Trawnik

Ma prostokątny kształt i zajmuje niewielką powierzchnię blisko tarasu. Został oddzielony od rabat wyraźnymi obrzeżami, aby byliny nie przerastały na murawę, a trawa nie wrastała na rabaty. Koszenie tego skrawka trawnika zajmuje niewiele czasu.

Projekt i wizualizacje: 
Kinga Kluczyńska
Vinca Pracownia Projektowa

 

Autor
Nowoczesny ogród z basenem | Egzotyczne wakacje we własnym ogrodzie!
Nowoczesny ogród z basenem | Egzotyczne wakacje we własnym ogrodzie!
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl