Projekt nowoczesnego ogrodu pod miastem
Geometryczny podział przestrzeni sprawia, że układ ogrodu jest uporządkowany. Z przodu budynku znajduje się część reprezentacyjna z wygodnym, szerokim podjazdem. Od strony tarasu rozległy trawnik w kształcie litery "L". Do wszystkich mniejszych wnętrz ogrodowych prowadzą proste ścieżki.
Ważnym aspektem projektu było zachowanie prywatności w ogrodzie. Projektanci zastosowali pnącza, które porastają podpory znajdujące się w części frontowej i posadzili wzdłuż ogrodzenia pasy ze świerka syberyjskiego (Picea obovata).
Przy bocznej elewacji budynku powstał taras rekreacyjny z drewna egzotycznego. Pod oknami założone zostały wąskie rabaty, na których rosną gatunki okrywowe i sezonowe (np. werbena patagońska).
Szerokie rabaty wypełniają zarówno gatunki iglaste, jak i liściaste. Dzięki temu ogród ciekawie prezentuje się o każdej porze roku; wiosną właściciele posesji mogą cieszyć się świeżą zielenią, a jesienią kwitnącymi trawami ozdobnymi i przebarwiającymi się krzewami i drzewami. Na pierwszym planie widać klony palmowe (Acer palmatum) 'Sango Kaku', pod którymi ściele się zimozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ogród użytkowy z ziołami i warzywami stworzono w wyniesionych drewnianych skrzyniach. Dzięki temu pielęgnacja roślin jest dużo mniej kłopotliwa, niż na tradycyjnych grządkach. Przy tarasie na kwadratowych rabatach latem kwitnie wonna lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Blisko tarasu znajduje się również „letnia kuchnia” z grillem.
Proponowane rośliny dopełniają rabaty stworzone wokół istniejących drzew. W półcieniu pod koronami starych brzóz (Betula) posadzone zostały cieniolubne gatunki krzewów i bylin, np. dereń biały (Cornus alba) 'Sibirica Variegata', paprocie i funkie (Hosta).
Roślinny posadzone w dużych grupach i rzędami podkreślają nowoczesny, prosty charakter przestrzeni. Klony pospolite (Acer platanoides) 'Globosum' przyciągają uwagę kulistymi koronami. Pas lawendy (Lavandula) obrzeżony jasnozieloną runianką jest efektowny przez cały rok. Wiosną na biało zakwita runianka, a w lipcu lawenda okrywa się dużą ilością pachnących, fioletowych kwiatów.
Północna część ogrodu (z tyłu budynku) ma zupełnie odmienny, leśny charakter – ze względu na zacienienie. Znajduje się kącik do kameralnego wypoczynku oraz niewielki podest do obserwacji ptaków.
Tekst i zdjęcia: |