Dereń biały (Cornus alba) naturalnie występuje na terenach Japonii, Korei, Mongolii, północnej części Rosji i Chin. Gatunek tworzy wysokie krzewy porastające wilgotne lasy i zarośla. Odmiana ‘Sibirica Variegata’ została wprowadzona do uprawy w XIX wieku, została wyselekcjonowana przez C. de Vosa w Hazerswoude w Holandii w 1867 roku.
Krzew dorasta do 2 metrów wysokości oraz podobnej szerokości. Pędy wyrastające ze środka krzewów są proste, później część z nich wygina się łukowato ku ziemi. Wszystkie pędy jednoroczne są ciemnoczerwone. Gładką korę pokrywa woskowy nalot, nadając im wyraźny połysk. Na pędach dwuletnich i starszych czerwień nie jest już tak jaskrawa, jak na młodych przyrostach, dlatego co 2-3 lata warto krzewy silnie przycinać.
Wraz z nadejściem wiosny na gałązkach pojawiają się zielone, szerokojajowate liście z białą, nieregularną obwódką na brzegach. Blaszki liściowe są delikatnie pomarszczone i błyszczące. Białe obrzeżenie przebarwia się wczesną jesienią na różowo.
Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca. Drobne, kremowo-żółte kwiaty są zebrane w niewielkie, baldaszkowate kwiatostany. Kuliste, białe owoce mają około 7-8 mm średnicy. Zimą stanowią pożywienie dla ptaków.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP), Agnieszka Żukowska (ZSzP) |
Uprawa i wymagania
Dereń biały ‘Sibirica Variegata’ jest rośliną mało wymagającą w stosunku do gleby. Oczywiście najlepiej rośnie na glebach świeżych i wilgotnych, ale wcale nie gorzej radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może być także sadzony w miejscach podmokłych, a nawet czasowo zalewanych.
Gdzie posadzić?
Krzewy są wytrzymałe na zanieczyszczenie powietrza i gleby, stąd ich duża przydatność do sadzenia w terenach zurbanizowanych, na miejskich placach i skwerach oraz wzdłuż dróg lub ulic. Rośliny są bardzo odporne na niskie temperatury oraz rzadko atakowane przez szkodniki czy choroby.
Cornus alba ‘Sibirica Variegata’ bardzo efektownie prezentuje się przez cały rok. Latem zdobi ogród ładnym ulistnieniem, jesienią i zimą barwnymi pędami. Czerwone pędy wyjątkowo wyraźnie odznaczają się na tle białego śniegu lub zielonej ściany żywopłotów z roślin iglastych.
Dobrym miejscem do uprawy derenia białego są tereny w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Kompozycje z innymi krzewami, ozdobnymi zarówno z pędów jak i liści, pozwalają uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny w ciągu całego roku. Ścinane zimą pędy stanowią doskonały materiał do tworzenia kompozycji florystycznych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |