Logo
Logo

Dereń biały 'Siberian Pearls'

Dereń biały jest jednym z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Praktycznie każda jego część jest dekoracyjna - ma czerwone pędy, ładne liście, kwiaty i owoce, dorodny pokrój. Odmiana 'Siberian Pearls' jesienią przyciąga wzrok jaskrawą czerwienią liści oraz bardziej intensywną niż u gatunku barwą pędów.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Dereń biały (Cornus alba) 'Siberian Pearls' został wyselekcjonowany w szkółkach S.J. Nedered & Zonen w Holandii w 1989 roku. Podobnie jak gatunek dorasta do 2-2,5 m wysokości i 3 m szerokości, ale zajmuje jej to trochę więcej czasu, bo rośnie wolniej.

Jeśli krzew nie jest przycinany, przyrasta do 20 cm rocznie. Po przycięciu pędy rosną szybko, osiągając w kilka miesięcy wysokość do 2 m. Krzew ma szeroki krzaczasty pokrój i proste, elastyczne, lekko pokładające się pędy, które po zetknięciu z ziemią łatwo się ukorzeniają.

dereń biały Siberian Pearls fot. Lucjan Kurowski Szkółki Kurowscy
Fot. Lucjan Kurowski - Szkółki Kurowscy

Pędy to największa ozdoba derenia białego. Młode mają błyszczącą, intensywnie czerwoną korę, a starsze - czerwonobrązową. Równie ważną ozdobą krzewu są liście - jajowate, zaostrzone na wierzchołku i zaokrąglone u nasady, długości 4-10 cm i szerokości 7 cm. Młode wiosenne liście opisywanej odmiany są jasnozielone, potem trochę ciemnieją, by jesienią stać się intensywnie czerwone.

Odmiana podobnie jak gatunek kwitnie na biało w maju i czerwcu. Kwiaty ma drobne, średnicy 5 mm, białokremowe, zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5 cm. Jesienią, w połowie października w miejscu kwiatowych gron dojrzewają srebrzystobiałe kuliste owoce średnicy 7-8 mm. Na tle czerwonych liści kontrastujące białe owoce wyglądają jak korale.

Wymagania i uprawa

O wyjątkowej odporności derenia białego i jego odmiany 'Siberian Pearls' na zmienne warunki siedliskowe najlepiej świadczy to, że można go sadzić praktycznie na każdej glebie. To prawda, że najbardziej lubi podłoża żyzne i wilgotne, a nawet ciężkie i podmokłe, ale dobrze sobie radzi na glebie suchej i piaszczystej.

Preferują gleby o kwaśnym odczynie, ale nie przeszkadza mu podłoże wapienne. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 3) i zanieczyszczenie powietrza. Krzew utrzyma wyprostowany uporządkowany pokrój oraz wypuści młode, ładnie wybarwione pędy, jeśli co roku wiosną będzie przycinany na wysokości 15-20 cm nad ziemią.

Gdzie posadzić?

Dereń biały jest uniwersalnym krzewem o wielu zastosowaniach w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni miejskiej. Może rosnąć pojedynczo, jako silny akcent kolorystyczny na trawniku czy rabacie, w dużych grupach oraz tworzyć wysokie niestrzyżone lub strzyżone żywopłoty.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Lucjan Kurowski - Szkółki Kurowscy
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Dereń biały 'Siberian Pearls'
Dereń biały 'Siberian Pearls'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu